Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bir fincan kahvenin yararlari!

Kahvenin, agri kesicilerin etkisini yüzde 40 oraninda artirdigini belirten uzmanlar, özellikle migrene karsi, diger ilaçlarla birlikte kafeinin de reçeteye eklendigini söyledi.

Migrene birebir

Seker hastaliginin erken uyari sinyali olarak kabul edilen kahve, seker komasinin esigine gelmis hastalarda bir-iki fincan içildikten sonra, titreme ve terleme belirtileri görünce alarma geçiyor.

Uzmanlara göre, kahveyle gögüs kanseri arasindaki iliski, en çok arastirilan alanlardan birini olusturuyor.

1980'lerde son derece olumsuz raporlar yayinlandi, ancak 1988'de arastirmacilar, kahveden korkmaya gerek olmadigina karar verdi. Bir arastirma raporlarinda, günde 5 koca fincan içmek kaydiyla, kahvenin kötü huylu tümörleri küçülttügü belirtildi, bugün ise bazi bilimadamlarina göre kahve iyi huylu tümörlerin büyümesine yol açiyor.

1981 yilindaki bir arastirmaya göre kahve, pankreas kanserinin en önemli nedenlerinden biriydi. Ancak zaman içinde bu görüs tersine döndü. Yeni arastirmalar, kahvenin pankreasta kanseri önleyici etkisi oldugunu ve hatta bagirsaklarda da tümör olusumunu önledigini gösteriyor.

Uzmanlar, kahvenin kalsiyum kaybina yol açip açmadigi, dolayisiyla kemik erimesi ve kirik riskini artirip artirmadigini arastiriyor. Genç kadinlar için günde bir fincan kahvenin zarari olmadigi, ancak yasli kadinlar için ayni durumun söz konusu olmadigi bildirildi.

ASTIM RISKINI AZALTIYOR

Günde 3 fincan kahvenin, astim tehlikesini ve gögüs hiriltilarini azalttigini ifade eden uzmanlar, "Sabah kahvesinden sonra çarpintiniz olabilir, ancak bu geçici ve tehlikesiz bir durum. Bu yil ki son arastirmaya göre kahve tiryakilerinde sürekli bir tansiyon artisi tespit edildi, ancak geçen yil ki baska bir arastirma bunun tersini söylüyor. Sonuç: her iki durumda da kahvenin marjinal etkisi var" dedi.

Kahvenin, kisiyi daha uyanik ve dikkatli tutabildigi belirtilirken, ancak bazi arastirmalarin, kahvenin bilgileri algilama gücünü azalttigi ortaya çikti. Uzmanlara göre eski arastirmalar, kahve içenlerde kolesterol düzeyinin daha yüksek oldugunu gösteriyordu. Ancak 1970'lerden sonra kahve ile kolesterol arasindaki bag ortadan kaldirildi. Ancak kalbi kahveden korumak için filtre kahve içmek gerekiyor. Filtre, kolesterole yol açan kimyasallara geçit vermiyor.

Bir arastirmaya göre, asiri alkol tüketenler, günde 4 veya daha fazla fincan kahve içtigi takdirde siroz ihtimali yüzde 80 oraninda azaliyor. Günde 3 fincandan fazla kahve içen kadinlarin dogurganlik oraninin yüzde 27 azaldigini belirten uzmanlar, "Asiri miktarda kahve tüketimi, düsüklere ve bebegin kilo kaybina yol açar. Kahve, bagirsaklari harekete geçiriyor. Bu da midenin besinler sindirilmeden bosalmasi anlamina geliyor, ancak saglik açindan bir felaket olarak görülmüyor. Kahve, gastrit asit salgilanmasina yol açiyor, ancak süt ve biranin yarisi kadar bir düzeyde. Kahvenin depresyona karsi etkisi var. Bazi durumlarda intihari önleyecek kadar güçlü bir etki ediyor. Günde 2-3 fincan kahve çok yararli" açiklamasinda bulundu.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası