Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varise yeni bir tedavi!

Kalitimsal olarak sismanlik ve hamilelik dönemindeki hormonal degisimlere bagli olarak hizla artan varis probleminin, skleroterapi ve lazer yöntemleriyle basariyla tedavi edilebildigi belirtildi.

Varis çorabi giyin

Vücudun herhangi bir yerinde bulunan toplar damarlarin genislemesi olarak tarif edilen varislerin 2 ayri tipi bulundugunu kaydeden uzmanlar, varis ile ilgili olarak su bilgileri verdi:

Uzmanlar, uzun süre ayakta kalmaya bagli olarak da görülme sikligi artan varis probleminin ilerlememesi için de varis çorabi giyilmesini önerdi. Vücudun herhangi bir yerinde bulunan toplar damarlarin genislemesi olarak tarif edilen varislerin 2 ayri tipi bulundugunu kaydeden uzmanlar, varis ile ilgili olarak su bilgileri verdi:

"Varisler, ana toplayici yüzeysel sistem varisleri, yan dal varisleri ve daha ince toplar damar varisleri olarak gruplara ayrilabilmektedir. Bu durum, siklikla vücudun en alt yerleri olan bacaklarda gelisir. Insan organizmasinin en zayif yapilari olan toplar damarlar iki ayakli konuma geçmekle birlikte büyük basinç altinda kalmislardir. Toplar damarlar içindeki kani, atar damarlarda oldugu gibi iten kalp sistemi yoktur. Ancak içindeki kapakçiklar, adale kasilmasi ve gövdede olan basinç degisiklikleri yardimiyla kani yukari kalbe dogru sevk ederler. Kalitim, hamilelik, kilo alma, hormon degisikliklerine bagli bu zayif sistemde öncellikle kapakçiklar hasar görür ve asagidan yukari dogru olan kan akisini saglayan bu seffaf yapilar, asagiya kan kaçirmaya baslar. Böylece kaçiran kapakçigin altindaki toplar damarlar basinç altinda kalarak genisler ve varisleri olustururlar."

Uzmanlar, bacaginda damar genislemesiyle gelen bir hastada mutlaka iç yanda ve arkada bulunan ana toplayici sistemlerin fizik muayenesi ve ses dalgalariyla kontrolü yapilmasi gerektigini ifade ederek, damarlarda kapakçiklar bozulmus ise damarlarin cerrahi olarak iptalinin gerektigini söyledi. Sorunun yan dal varisi olmasi halinde ise, hastaya cerrahi müdahale edildigini veya skleroterapi ile tedavi edilebilecegini belirten uzmanlar, "Küçük varisler skleroterapi denilen damar duvarini bozup damarin kapanmasini saglayan ilaçlarin enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Skleroterapinin bazen hafif leke kalmasi disinda bir yan etkisi yoktur. Damarlarin yayginligina göre ortalama 4-5 seansta tedavi saglanir. Çok ince, örümcek seklindeki damarlar disinda bu yöntemle basari orani çok yüksektir. Lazer teknolojisi ise genellikle kilcal varislerin tedavisinde kullanilmaktadir. Lazer enerjisi ile bu çok ince damarlar içlerindeki kan pihtilastirilarak yok edilirler. Hiçbir zaman tek basina lazer tedavisi yeterli degildir. Mutlaka bunlari besleyen daha büyük çapli damarlar skleroterapi ile yok edilmelidir. Bu nedenle varis tedavinin planlanmasi mutlaka bir vasküler cerrahin denetiminde olmalidir" dediler.

Varisten korunmada özel olarak üretilen çoraplarin önemli bir islevi yerine getirdigini kaydeden uzmanlar, varis hastalarina su tavsiyelerde bulundular:

"Varis çoraplari varislerin ilerlemesini ve olusmasini engelliyor. Varisi olan veya ailede varis hikayesi bulunan hamilelerin de varis çorabi giymeleri gerekiyor. Varisten korunmada düzenli yürümeye, uzun süre oturmamaya, dinlenirken ayaklari yüksekte tutmaya ve çok sicak suyla banyodan kaçinmaya dikkat etmeliyiz."

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası