Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varise yeni bir tedavi!

Kalitimsal olarak sismanlik ve hamilelik dönemindeki hormonal degisimlere bagli olarak hizla artan varis probleminin, skleroterapi ve lazer yöntemleriyle basariyla tedavi edilebildigi belirtildi.

Varis çorabi giyin

Vücudun herhangi bir yerinde bulunan toplar damarlarin genislemesi olarak tarif edilen varislerin 2 ayri tipi bulundugunu kaydeden uzmanlar, varis ile ilgili olarak su bilgileri verdi:

Uzmanlar, uzun süre ayakta kalmaya bagli olarak da görülme sikligi artan varis probleminin ilerlememesi için de varis çorabi giyilmesini önerdi. Vücudun herhangi bir yerinde bulunan toplar damarlarin genislemesi olarak tarif edilen varislerin 2 ayri tipi bulundugunu kaydeden uzmanlar, varis ile ilgili olarak su bilgileri verdi:

"Varisler, ana toplayici yüzeysel sistem varisleri, yan dal varisleri ve daha ince toplar damar varisleri olarak gruplara ayrilabilmektedir. Bu durum, siklikla vücudun en alt yerleri olan bacaklarda gelisir. Insan organizmasinin en zayif yapilari olan toplar damarlar iki ayakli konuma geçmekle birlikte büyük basinç altinda kalmislardir. Toplar damarlar içindeki kani, atar damarlarda oldugu gibi iten kalp sistemi yoktur. Ancak içindeki kapakçiklar, adale kasilmasi ve gövdede olan basinç degisiklikleri yardimiyla kani yukari kalbe dogru sevk ederler. Kalitim, hamilelik, kilo alma, hormon degisikliklerine bagli bu zayif sistemde öncellikle kapakçiklar hasar görür ve asagidan yukari dogru olan kan akisini saglayan bu seffaf yapilar, asagiya kan kaçirmaya baslar. Böylece kaçiran kapakçigin altindaki toplar damarlar basinç altinda kalarak genisler ve varisleri olustururlar."

Uzmanlar, bacaginda damar genislemesiyle gelen bir hastada mutlaka iç yanda ve arkada bulunan ana toplayici sistemlerin fizik muayenesi ve ses dalgalariyla kontrolü yapilmasi gerektigini ifade ederek, damarlarda kapakçiklar bozulmus ise damarlarin cerrahi olarak iptalinin gerektigini söyledi. Sorunun yan dal varisi olmasi halinde ise, hastaya cerrahi müdahale edildigini veya skleroterapi ile tedavi edilebilecegini belirten uzmanlar, "Küçük varisler skleroterapi denilen damar duvarini bozup damarin kapanmasini saglayan ilaçlarin enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Skleroterapinin bazen hafif leke kalmasi disinda bir yan etkisi yoktur. Damarlarin yayginligina göre ortalama 4-5 seansta tedavi saglanir. Çok ince, örümcek seklindeki damarlar disinda bu yöntemle basari orani çok yüksektir. Lazer teknolojisi ise genellikle kilcal varislerin tedavisinde kullanilmaktadir. Lazer enerjisi ile bu çok ince damarlar içlerindeki kan pihtilastirilarak yok edilirler. Hiçbir zaman tek basina lazer tedavisi yeterli degildir. Mutlaka bunlari besleyen daha büyük çapli damarlar skleroterapi ile yok edilmelidir. Bu nedenle varis tedavinin planlanmasi mutlaka bir vasküler cerrahin denetiminde olmalidir" dediler.

Varisten korunmada özel olarak üretilen çoraplarin önemli bir islevi yerine getirdigini kaydeden uzmanlar, varis hastalarina su tavsiyelerde bulundular:

"Varis çoraplari varislerin ilerlemesini ve olusmasini engelliyor. Varisi olan veya ailede varis hikayesi bulunan hamilelerin de varis çorabi giymeleri gerekiyor. Varisten korunmada düzenli yürümeye, uzun süre oturmamaya, dinlenirken ayaklari yüksekte tutmaya ve çok sicak suyla banyodan kaçinmaya dikkat etmeliyiz."

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası