Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varise yeni bir tedavi!

Kalitimsal olarak sismanlik ve hamilelik dönemindeki hormonal degisimlere bagli olarak hizla artan varis probleminin, skleroterapi ve lazer yöntemleriyle basariyla tedavi edilebildigi belirtildi.

Varis çorabi giyin

Vücudun herhangi bir yerinde bulunan toplar damarlarin genislemesi olarak tarif edilen varislerin 2 ayri tipi bulundugunu kaydeden uzmanlar, varis ile ilgili olarak su bilgileri verdi:

Uzmanlar, uzun süre ayakta kalmaya bagli olarak da görülme sikligi artan varis probleminin ilerlememesi için de varis çorabi giyilmesini önerdi. Vücudun herhangi bir yerinde bulunan toplar damarlarin genislemesi olarak tarif edilen varislerin 2 ayri tipi bulundugunu kaydeden uzmanlar, varis ile ilgili olarak su bilgileri verdi:

"Varisler, ana toplayici yüzeysel sistem varisleri, yan dal varisleri ve daha ince toplar damar varisleri olarak gruplara ayrilabilmektedir. Bu durum, siklikla vücudun en alt yerleri olan bacaklarda gelisir. Insan organizmasinin en zayif yapilari olan toplar damarlar iki ayakli konuma geçmekle birlikte büyük basinç altinda kalmislardir. Toplar damarlar içindeki kani, atar damarlarda oldugu gibi iten kalp sistemi yoktur. Ancak içindeki kapakçiklar, adale kasilmasi ve gövdede olan basinç degisiklikleri yardimiyla kani yukari kalbe dogru sevk ederler. Kalitim, hamilelik, kilo alma, hormon degisikliklerine bagli bu zayif sistemde öncellikle kapakçiklar hasar görür ve asagidan yukari dogru olan kan akisini saglayan bu seffaf yapilar, asagiya kan kaçirmaya baslar. Böylece kaçiran kapakçigin altindaki toplar damarlar basinç altinda kalarak genisler ve varisleri olustururlar."

Uzmanlar, bacaginda damar genislemesiyle gelen bir hastada mutlaka iç yanda ve arkada bulunan ana toplayici sistemlerin fizik muayenesi ve ses dalgalariyla kontrolü yapilmasi gerektigini ifade ederek, damarlarda kapakçiklar bozulmus ise damarlarin cerrahi olarak iptalinin gerektigini söyledi. Sorunun yan dal varisi olmasi halinde ise, hastaya cerrahi müdahale edildigini veya skleroterapi ile tedavi edilebilecegini belirten uzmanlar, "Küçük varisler skleroterapi denilen damar duvarini bozup damarin kapanmasini saglayan ilaçlarin enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Skleroterapinin bazen hafif leke kalmasi disinda bir yan etkisi yoktur. Damarlarin yayginligina göre ortalama 4-5 seansta tedavi saglanir. Çok ince, örümcek seklindeki damarlar disinda bu yöntemle basari orani çok yüksektir. Lazer teknolojisi ise genellikle kilcal varislerin tedavisinde kullanilmaktadir. Lazer enerjisi ile bu çok ince damarlar içlerindeki kan pihtilastirilarak yok edilirler. Hiçbir zaman tek basina lazer tedavisi yeterli degildir. Mutlaka bunlari besleyen daha büyük çapli damarlar skleroterapi ile yok edilmelidir. Bu nedenle varis tedavinin planlanmasi mutlaka bir vasküler cerrahin denetiminde olmalidir" dediler.

Varisten korunmada özel olarak üretilen çoraplarin önemli bir islevi yerine getirdigini kaydeden uzmanlar, varis hastalarina su tavsiyelerde bulundular:

"Varis çoraplari varislerin ilerlemesini ve olusmasini engelliyor. Varisi olan veya ailede varis hikayesi bulunan hamilelerin de varis çorabi giymeleri gerekiyor. Varisten korunmada düzenli yürümeye, uzun süre oturmamaya, dinlenirken ayaklari yüksekte tutmaya ve çok sicak suyla banyodan kaçinmaya dikkat etmeliyiz."

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası