Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güzellige düsen gölge!

Asiri killanma denilen "Hirsutizm" kadinlarda ciddi sorunlara neden oluyor. Basta hormonal olmak üzere birçok faktörün meydana getirdigi killanmalar, kadinlarin ikili iliskilerini de olumsuz etkiliyor.

Ikili iliskiler olumsuz etkileniyor

Genç kadinlarin yüzde 25-35'i, karin alt bölgesi, memebasi kenarlari ve dudak üst bölgelerindeki terminal kildan sikayetçi. GÖrünen killarin geçici olarak ortadan kaldirilmasi için en kolay yöntem: Traslama.

Kadinlarda güzelligin ve estetigin vazgeçilmez ön sarti olarak görülen pürüzsüz bir teni gölgeleyen asiri tüylenmenin birçok sebebi var. Bu sebepler, kalitimdan hormonal faktörlere, ilaçlardan kötü huylu tümörlere kadar uzanabiliyor.

Acibadem Bagdat Caddesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Opr. Dr. Erkan Sari, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, vücuttaki killarin artisinin hem estetik hem de sosyal açidan sorun olusturdugunu vurgulayarak, bu sikayetlerle hergün yüzlerce kadinin iç hastaliklari, endokrinoloji polikliniklerine ve estetik merkezlerine basvurarak çare aradigini belirtti.

Kadinlardaki asiri tüylenmenin tip dilindeki adinin "Hirsutizm" oldugunu bildiren Opr. Dr. Erkan Sari, "Bu genelde, androjene bagli olarak gelisir. Genç kadinlarin ortalama yüzde 25-35'inde karin alt bölgesi, memebasi kenarlari ve dudak üst bölgelerinde terminal kil bulunur. Birçok kadinda yasla bu killarda artis gözlenir" dedi.

'Hirsutizm'in, androjene bagli ve bagimsiz olarak iki gruba ayrildigini ifade eden Dr. Sari, androjene bagimli tip killanmanin, erkekte killanma görülen bölgelerde arttigini ve daha çok erginlikle ortaya çiktigini kaydetti. Dr. Sari, genellikle bu tip hastalikta, altta önemli bir sorun tespit edilemedigini ifade ederek, "Androjende hafif artmaya veya ciltte androjene karsi gelisen asiri hassasiyete bagli olarak bu bozukluk belirir. Androjene bagimli olmayan hirsutizm ise vücudun herhangi bir bölgesinde killanma artisi ile kendini gösterir" diye konustu.

KILLANMA 30'LU YASLARDA DURUYOR

Acibadem Bagdat Caddesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Opr. Dr. Erkan Sari, bu durumun, ya kil köklerinin kan dolasimindaki androjen hormonlara asiri duyarli olmasina veya böbrek üstü bezleri veya yumurtaliklardan androjen hormon üretiminin artmasina bagli oldugunu vurgulayarak, "Ilk durumda kanda hormon miktari artmamistir, ancak kil kökleri, bu normal düzeydeki hormona asiri cevap vererek normalden hizli uzar ve kalinlasirlar. Böyle kisilerde killanma ergenlikle birlikte baslar, 30'lu yaslara kadar artar, daha sonra o düzeyde kalir. Ikinci durumda ise kanda androjen hormon miktari artmistir; killarda çogalma ergenlikten önce veya sonra baslayabilir" dedi.

HORMONAL BOZUKLUGUN SEBEPLERI

Opr. Dr. Erkan Sari, bu hormonal bozuklugun en sik karsilasilan sebeplerini, 'Yumurtalik veya böbrek üstü bezlerindeki kistler, hücre çogalmasi, iyi veya kötü huylu tümörler' olarak siraladi. Bu hastalarda, androjen hormon fazlaligindan kaynaklanan adet düzensizlikleri, deride asiri yaglanma ve sivilcelenmeler, ses kalinlasmasi, gögüslerde küçülme, saç dökülmesi ve kötü kokulu terleme gibi belirtiler de bulunabildigini söyleyen Dr. Sari, "Eger bu belirtiler oldukça hizli sekilde ortaya çikarsa ve kandaki hormon düzeyi çok yüksekse, kötü huylu tümörlerden kuskulanmak gerekir" diye konustu. Opr. Dr. Erkan Sari, asiri tüylenmeye bazen, çesitli sebeplerle kullanilan bazi ilaçlarin da yol açtigini bildirdi.

TESHIS NASIL KONULUYOR?

Hirsutizmin sebepleri arastirilirken, önce, altta herhangi bir hastalik yatip yatmadiginin incelenmesi gerektigini ifade eden Opr. Dr. Erkan Sari, "Bu konuda ilaçlarin özellikle dogum kontrol haplarinin kullanmaya baslandigi yas sorulmalidir. Ayrica hastalarda aile hikayesi, adet düzeni, sismanlik hikayesi, killanma yaninda saçin ön bölgelerinde dökülme, ses kalinlasmasi gibi belirtiler sorgulanmalidir" dedi.

TEDAVI

Dr. Sari, hirsutizmin tedavi yaklasimini, killarin mekanik olarak ortadan kaldirilmasi ve ilaç tedavisi olarak açikladi. Hafif killanma artisi olan hastalarda, mekanik olarak killarin yok edilmesinin yeterli ve güvenli oldugunu belirten Dr. Sari, "Tiraslama, görünen killarin geçici olarak ortadan kaldirilmasi için en kolay yöntemdir. Birçok kisinin iddiasinin aksine, tras ile killarin büyümesi hizlanmaz. Elektroliz ise, bölgesel killanma için güvenli yöntem olmasina ragmen, pahali ve uzun süreli tedavi gerektiren bir yöntemdir" diye konustu.

Iyi bir ilaç tedavisi ile terminal killarin daha ince ve daha renksiz hale gelebildigini ifade eden Dr. Sari, "Hafif killanmasi olan genç bayanlarda ilaç tedavisi çok iyi sonuç vermektedir. Ne yazik ki ilaç tedavisi tam bir iyilesme saglamamakta ve kimi zaman tekrarlamasini önlemek için hayat boyu sürdürülmesi gerekebilir" dedi.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası