Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikteki ruhi bozukluklara dikkat!

I.Ü. Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Basak Yücel, anne adaylarinda doguma dair korkular, bebegin sagligiyla ilgili sürekli endise duyma ve bebegi istememe gibi duygular yasanabilecegini belirterek, bu duygularin israrli, yogun ve hayati engelleyecek düzeyde olmasi halinde, psikiyatrik yardim aranmasi gerektigini bildirdi.

Doç. Dr. Basak Yücel, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, ruh ve beden açisindan saglikli bir kadinda gebelik döneminin, ufak tefek sorunlari olsa da genellikle önemli ve hos bir tecrübe olarak yasandigini söyledi. Kadinlikla ve annelikle ilgili önemli ruhi çatismalar yasamayan, doyumlu, mutlu, esinin ve ailesinin destegi yeterli olan bir kadin için, gebeligin olumlu pek çok duyguyu içerdigini vurgulayan Doç. Yücel, "Bununla birlikte, anne adaylari arasinda olumsuz duygular ve beklentiler içinde olanlarin sayisi az degildir. Doguma iliskin korkular, bebegin sagligiyla ilgili sürekli endise duyma, kisitlanmislik duygusu, bebegi istememe gibi duygular yasanabilir" diye konustu.

Ayrica, genel olarak kaygi düzeyinin artisi, duygusal dalgalanmalar, aglama egilimi, daha hassas ve etkilere açik olma gibi degisiklikler gözlenebilecegini ifade eden Doç. Dr. Basak Yücel, tüm bu sayilanlarin, hafif derecelerde, gelip geçici ve kisa süreli olarak bir çok gebe kadinda görülebildigini kaydetti. Doç. Yücel söyle dedi:

"Ancak önemli olan, bu duygularin israrli, yogun ve kadinin yasamini engelleyecek düzeyde olmasidir. Böylesine etkili yasandigi zaman, gebelik zor ve sancili dönem haline dönüsecektir. Bu durumda psikiyatrik yardim arama en uygun yoldur."

Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Basak Yücel, hamilelik döneminde, agir ruhi bozukluklarin gelisme riskinin düsük oldugunu belirterek, buna karsilik, dogumdan sonraki bir yil içinde agir ruhi bozukluk geçirme riskinin arttigini bildirdi.

PSIKIYATRIK DANISMAN ÖNERISI

Gebe olmayan kadinlara oranla daha seyrek olmakla birlikte, gebelik sirasinda manik-depresif bozukluk atagi ve sizofrenik belirtilerin alevlenmesinin görülebilecegini söyleyen Doç. Yücel, "Bu nedenle, daha önce ruhsal bir bozukluk geçirmis olan kadinlarin, gebeligi planlarken veya hamile kaldiktan sonra, bir psikiyatriste danismalari uygun olacaktir. Unutulmamasi gereken bir diger nokta, geçmiste bir ruhsal bozukluk varsa, dogum sonrasi alevlenme ihtimalinin bulunmasidir" diye konustu.

Doç. Yücel, gebelikte ruhi durumu olumsuz etkileyen faktörleri ise söyle siraladi:

"Küçük yasta, istegi disinda ve hazirliksiz gebe kalmis olmak, esin olmamasi, esin duygusal desteginin olmamasi, kadinlik rolü ve sorumluluguyla ilgili güçlükler, ciddi bir fiziki hastaligin bulunmasi, sürmekte olan bir ruhi bozuklugun varligi, maddi ve sosyal destegin yetersizligi."

Doç. Yücel, hamilelik döneminde var olan agir ruhi rahatsizligin tedavi edilmemesi halinde, 'Annenin ve bebegin yetersiz beslenmesi, dogum öncesi ve sonrasi bakimi uygulayamama, kendine veya bebege zarar verme ve intihar' gibi olumsuzluklarin ortaya çikabilecegi uyarisinda bulundu.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası