Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikteki ruhi bozukluklara dikkat!

I.Ü. Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Basak Yücel, anne adaylarinda doguma dair korkular, bebegin sagligiyla ilgili sürekli endise duyma ve bebegi istememe gibi duygular yasanabilecegini belirterek, bu duygularin israrli, yogun ve hayati engelleyecek düzeyde olmasi halinde, psikiyatrik yardim aranmasi gerektigini bildirdi.

Doç. Dr. Basak Yücel, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, ruh ve beden açisindan saglikli bir kadinda gebelik döneminin, ufak tefek sorunlari olsa da genellikle önemli ve hos bir tecrübe olarak yasandigini söyledi. Kadinlikla ve annelikle ilgili önemli ruhi çatismalar yasamayan, doyumlu, mutlu, esinin ve ailesinin destegi yeterli olan bir kadin için, gebeligin olumlu pek çok duyguyu içerdigini vurgulayan Doç. Yücel, "Bununla birlikte, anne adaylari arasinda olumsuz duygular ve beklentiler içinde olanlarin sayisi az degildir. Doguma iliskin korkular, bebegin sagligiyla ilgili sürekli endise duyma, kisitlanmislik duygusu, bebegi istememe gibi duygular yasanabilir" diye konustu.

Ayrica, genel olarak kaygi düzeyinin artisi, duygusal dalgalanmalar, aglama egilimi, daha hassas ve etkilere açik olma gibi degisiklikler gözlenebilecegini ifade eden Doç. Dr. Basak Yücel, tüm bu sayilanlarin, hafif derecelerde, gelip geçici ve kisa süreli olarak bir çok gebe kadinda görülebildigini kaydetti. Doç. Yücel söyle dedi:

"Ancak önemli olan, bu duygularin israrli, yogun ve kadinin yasamini engelleyecek düzeyde olmasidir. Böylesine etkili yasandigi zaman, gebelik zor ve sancili dönem haline dönüsecektir. Bu durumda psikiyatrik yardim arama en uygun yoldur."

Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Basak Yücel, hamilelik döneminde, agir ruhi bozukluklarin gelisme riskinin düsük oldugunu belirterek, buna karsilik, dogumdan sonraki bir yil içinde agir ruhi bozukluk geçirme riskinin arttigini bildirdi.

PSIKIYATRIK DANISMAN ÖNERISI

Gebe olmayan kadinlara oranla daha seyrek olmakla birlikte, gebelik sirasinda manik-depresif bozukluk atagi ve sizofrenik belirtilerin alevlenmesinin görülebilecegini söyleyen Doç. Yücel, "Bu nedenle, daha önce ruhsal bir bozukluk geçirmis olan kadinlarin, gebeligi planlarken veya hamile kaldiktan sonra, bir psikiyatriste danismalari uygun olacaktir. Unutulmamasi gereken bir diger nokta, geçmiste bir ruhsal bozukluk varsa, dogum sonrasi alevlenme ihtimalinin bulunmasidir" diye konustu.

Doç. Yücel, gebelikte ruhi durumu olumsuz etkileyen faktörleri ise söyle siraladi:

"Küçük yasta, istegi disinda ve hazirliksiz gebe kalmis olmak, esin olmamasi, esin duygusal desteginin olmamasi, kadinlik rolü ve sorumluluguyla ilgili güçlükler, ciddi bir fiziki hastaligin bulunmasi, sürmekte olan bir ruhi bozuklugun varligi, maddi ve sosyal destegin yetersizligi."

Doç. Yücel, hamilelik döneminde var olan agir ruhi rahatsizligin tedavi edilmemesi halinde, 'Annenin ve bebegin yetersiz beslenmesi, dogum öncesi ve sonrasi bakimi uygulayamama, kendine veya bebege zarar verme ve intihar' gibi olumsuzluklarin ortaya çikabilecegi uyarisinda bulundu.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası