Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikteki ruhi bozukluklara dikkat!

I.Ü. Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Basak Yücel, anne adaylarinda doguma dair korkular, bebegin sagligiyla ilgili sürekli endise duyma ve bebegi istememe gibi duygular yasanabilecegini belirterek, bu duygularin israrli, yogun ve hayati engelleyecek düzeyde olmasi halinde, psikiyatrik yardim aranmasi gerektigini bildirdi.

Doç. Dr. Basak Yücel, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, ruh ve beden açisindan saglikli bir kadinda gebelik döneminin, ufak tefek sorunlari olsa da genellikle önemli ve hos bir tecrübe olarak yasandigini söyledi. Kadinlikla ve annelikle ilgili önemli ruhi çatismalar yasamayan, doyumlu, mutlu, esinin ve ailesinin destegi yeterli olan bir kadin için, gebeligin olumlu pek çok duyguyu içerdigini vurgulayan Doç. Yücel, "Bununla birlikte, anne adaylari arasinda olumsuz duygular ve beklentiler içinde olanlarin sayisi az degildir. Doguma iliskin korkular, bebegin sagligiyla ilgili sürekli endise duyma, kisitlanmislik duygusu, bebegi istememe gibi duygular yasanabilir" diye konustu.

Ayrica, genel olarak kaygi düzeyinin artisi, duygusal dalgalanmalar, aglama egilimi, daha hassas ve etkilere açik olma gibi degisiklikler gözlenebilecegini ifade eden Doç. Dr. Basak Yücel, tüm bu sayilanlarin, hafif derecelerde, gelip geçici ve kisa süreli olarak bir çok gebe kadinda görülebildigini kaydetti. Doç. Yücel söyle dedi:

"Ancak önemli olan, bu duygularin israrli, yogun ve kadinin yasamini engelleyecek düzeyde olmasidir. Böylesine etkili yasandigi zaman, gebelik zor ve sancili dönem haline dönüsecektir. Bu durumda psikiyatrik yardim arama en uygun yoldur."

Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Basak Yücel, hamilelik döneminde, agir ruhi bozukluklarin gelisme riskinin düsük oldugunu belirterek, buna karsilik, dogumdan sonraki bir yil içinde agir ruhi bozukluk geçirme riskinin arttigini bildirdi.

PSIKIYATRIK DANISMAN ÖNERISI

Gebe olmayan kadinlara oranla daha seyrek olmakla birlikte, gebelik sirasinda manik-depresif bozukluk atagi ve sizofrenik belirtilerin alevlenmesinin görülebilecegini söyleyen Doç. Yücel, "Bu nedenle, daha önce ruhsal bir bozukluk geçirmis olan kadinlarin, gebeligi planlarken veya hamile kaldiktan sonra, bir psikiyatriste danismalari uygun olacaktir. Unutulmamasi gereken bir diger nokta, geçmiste bir ruhsal bozukluk varsa, dogum sonrasi alevlenme ihtimalinin bulunmasidir" diye konustu.

Doç. Yücel, gebelikte ruhi durumu olumsuz etkileyen faktörleri ise söyle siraladi:

"Küçük yasta, istegi disinda ve hazirliksiz gebe kalmis olmak, esin olmamasi, esin duygusal desteginin olmamasi, kadinlik rolü ve sorumluluguyla ilgili güçlükler, ciddi bir fiziki hastaligin bulunmasi, sürmekte olan bir ruhi bozuklugun varligi, maddi ve sosyal destegin yetersizligi."

Doç. Yücel, hamilelik döneminde var olan agir ruhi rahatsizligin tedavi edilmemesi halinde, 'Annenin ve bebegin yetersiz beslenmesi, dogum öncesi ve sonrasi bakimi uygulayamama, kendine veya bebege zarar verme ve intihar' gibi olumsuzluklarin ortaya çikabilecegi uyarisinda bulundu.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası