Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikteki ruhi bozukluklara dikkat!

I.Ü. Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Basak Yücel, anne adaylarinda doguma dair korkular, bebegin sagligiyla ilgili sürekli endise duyma ve bebegi istememe gibi duygular yasanabilecegini belirterek, bu duygularin israrli, yogun ve hayati engelleyecek düzeyde olmasi halinde, psikiyatrik yardim aranmasi gerektigini bildirdi.

Doç. Dr. Basak Yücel, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, ruh ve beden açisindan saglikli bir kadinda gebelik döneminin, ufak tefek sorunlari olsa da genellikle önemli ve hos bir tecrübe olarak yasandigini söyledi. Kadinlikla ve annelikle ilgili önemli ruhi çatismalar yasamayan, doyumlu, mutlu, esinin ve ailesinin destegi yeterli olan bir kadin için, gebeligin olumlu pek çok duyguyu içerdigini vurgulayan Doç. Yücel, "Bununla birlikte, anne adaylari arasinda olumsuz duygular ve beklentiler içinde olanlarin sayisi az degildir. Doguma iliskin korkular, bebegin sagligiyla ilgili sürekli endise duyma, kisitlanmislik duygusu, bebegi istememe gibi duygular yasanabilir" diye konustu.

Ayrica, genel olarak kaygi düzeyinin artisi, duygusal dalgalanmalar, aglama egilimi, daha hassas ve etkilere açik olma gibi degisiklikler gözlenebilecegini ifade eden Doç. Dr. Basak Yücel, tüm bu sayilanlarin, hafif derecelerde, gelip geçici ve kisa süreli olarak bir çok gebe kadinda görülebildigini kaydetti. Doç. Yücel söyle dedi:

"Ancak önemli olan, bu duygularin israrli, yogun ve kadinin yasamini engelleyecek düzeyde olmasidir. Böylesine etkili yasandigi zaman, gebelik zor ve sancili dönem haline dönüsecektir. Bu durumda psikiyatrik yardim arama en uygun yoldur."

Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Basak Yücel, hamilelik döneminde, agir ruhi bozukluklarin gelisme riskinin düsük oldugunu belirterek, buna karsilik, dogumdan sonraki bir yil içinde agir ruhi bozukluk geçirme riskinin arttigini bildirdi.

PSIKIYATRIK DANISMAN ÖNERISI

Gebe olmayan kadinlara oranla daha seyrek olmakla birlikte, gebelik sirasinda manik-depresif bozukluk atagi ve sizofrenik belirtilerin alevlenmesinin görülebilecegini söyleyen Doç. Yücel, "Bu nedenle, daha önce ruhsal bir bozukluk geçirmis olan kadinlarin, gebeligi planlarken veya hamile kaldiktan sonra, bir psikiyatriste danismalari uygun olacaktir. Unutulmamasi gereken bir diger nokta, geçmiste bir ruhsal bozukluk varsa, dogum sonrasi alevlenme ihtimalinin bulunmasidir" diye konustu.

Doç. Yücel, gebelikte ruhi durumu olumsuz etkileyen faktörleri ise söyle siraladi:

"Küçük yasta, istegi disinda ve hazirliksiz gebe kalmis olmak, esin olmamasi, esin duygusal desteginin olmamasi, kadinlik rolü ve sorumluluguyla ilgili güçlükler, ciddi bir fiziki hastaligin bulunmasi, sürmekte olan bir ruhi bozuklugun varligi, maddi ve sosyal destegin yetersizligi."

Doç. Yücel, hamilelik döneminde var olan agir ruhi rahatsizligin tedavi edilmemesi halinde, 'Annenin ve bebegin yetersiz beslenmesi, dogum öncesi ve sonrasi bakimi uygulayamama, kendine veya bebege zarar verme ve intihar' gibi olumsuzluklarin ortaya çikabilecegi uyarisinda bulundu.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası