Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iki ilacin ruhsati askiya alindi!

Saglik Bakanligi, ''Zyban'' ve ''Vermidon Surup'' adli ilaçlarin, ilaç tanitim yönetmeligine aykiri sekilde bazi yayin organlarinda tanitimlarinin yapilmasi nedeniyle ''Zyban'''in ruhsatini 3 ay, ''Vermidon Surup''un ruhsatini ise 1 ay süreyle askiya aldi.

Alinan bilgiye göre, Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü, ''Bupropion'' etken maddeli ''Zyban Yavas Salinimli Film Tablet'' adli antidepresyon ilacinin, sigarayi birakma kampanyasi kapsaminda tanitiminin yapildigini belirledi.

Saglik Bakanligi, sigarayi birakmaya yardimci olarak kullanilan bu ilacin, doktor kontrolünde ve reçeteyle kullanilmasinin zorunlu oldugunu hatirlatarak, ''ilacin tanitiminin yapilmasinin, akilci ilaç kullanimini olumsuz yönde etkileyecegini, telafisi mümkün olmayan durumlara ve çok ciddi yan etkilere yol açabilecegini'' vurguladi.

Bakanlik, yapilan yayinlarin, ''Beseri Ispençiyari Tibbi Müstahzarlarin Tibbi Tanitim Yönetmeligi''ne aykiri olduguna dikkat çekerek, ilacin ruhsatinin 3 ay süreyle askiya alindigini kaydetti.

Saglik Bakanligi ayrica bir dergide ''Vermidon Surup''un söz konusu yönetmelige aykiri sekilde tanitiminin yapildigini belirledi. Bakanlik, ''asetaminofen'' etken maddeli surubun da akilci ilaç kullanimini olumsuz yönde etkileyecegini ve telafisi mümkün olmayan durumlara yol açabilecegini belirterek, ruhsatinin bir ay süreyle askiya alindigini açikladi.

Yönetmeligin konuya iliskin maddesi söyle:

''Bir müstahzarin tanitimi ile ilgili faaliyetlerinden dogrudan ruhsat sahibi firma sorumludur. Bu yönetmelige aykiri sekilde etik olmayan faaliyetlerde bulunulmasi veya Bakanlik talimatlarinin yerine getirilmemesi halinde, ilgili müstahzar/müstahzarlarin veya Bakanlikça ruhsatlandirilmis en son müstahzarlarinin ruhsatnameleri 3 aya kadar askiya alinir, tekrari halinde ise 3 ayin katlari sürelerle ruhsatname askiya alma islemi uygulanir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası