Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iki ilacin ruhsati askiya alindi!

Saglik Bakanligi, ''Zyban'' ve ''Vermidon Surup'' adli ilaçlarin, ilaç tanitim yönetmeligine aykiri sekilde bazi yayin organlarinda tanitimlarinin yapilmasi nedeniyle ''Zyban'''in ruhsatini 3 ay, ''Vermidon Surup''un ruhsatini ise 1 ay süreyle askiya aldi.

Alinan bilgiye göre, Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü, ''Bupropion'' etken maddeli ''Zyban Yavas Salinimli Film Tablet'' adli antidepresyon ilacinin, sigarayi birakma kampanyasi kapsaminda tanitiminin yapildigini belirledi.

Saglik Bakanligi, sigarayi birakmaya yardimci olarak kullanilan bu ilacin, doktor kontrolünde ve reçeteyle kullanilmasinin zorunlu oldugunu hatirlatarak, ''ilacin tanitiminin yapilmasinin, akilci ilaç kullanimini olumsuz yönde etkileyecegini, telafisi mümkün olmayan durumlara ve çok ciddi yan etkilere yol açabilecegini'' vurguladi.

Bakanlik, yapilan yayinlarin, ''Beseri Ispençiyari Tibbi Müstahzarlarin Tibbi Tanitim Yönetmeligi''ne aykiri olduguna dikkat çekerek, ilacin ruhsatinin 3 ay süreyle askiya alindigini kaydetti.

Saglik Bakanligi ayrica bir dergide ''Vermidon Surup''un söz konusu yönetmelige aykiri sekilde tanitiminin yapildigini belirledi. Bakanlik, ''asetaminofen'' etken maddeli surubun da akilci ilaç kullanimini olumsuz yönde etkileyecegini ve telafisi mümkün olmayan durumlara yol açabilecegini belirterek, ruhsatinin bir ay süreyle askiya alindigini açikladi.

Yönetmeligin konuya iliskin maddesi söyle:

''Bir müstahzarin tanitimi ile ilgili faaliyetlerinden dogrudan ruhsat sahibi firma sorumludur. Bu yönetmelige aykiri sekilde etik olmayan faaliyetlerde bulunulmasi veya Bakanlik talimatlarinin yerine getirilmemesi halinde, ilgili müstahzar/müstahzarlarin veya Bakanlikça ruhsatlandirilmis en son müstahzarlarinin ruhsatnameleri 3 aya kadar askiya alinir, tekrari halinde ise 3 ayin katlari sürelerle ruhsatname askiya alma islemi uygulanir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası