Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilgisayar ve göz sagligi!

Bilgisayar kullananlarin yüzde 75'i gözlerinde kizariklik, sulanma veya kuruma hissinden, yorgunluktan, bas ve sirt agrilarindan, kas spazmlarindan sikayetçi

70 cm. uzakta olmali

Uzmanlara göre, göz yorgunlugu, bilgisayar kullananlarda sik karsilasilan bir sikayetse de bu durum, monitörün gözleri bozdugu anlamina gelmiyor. Ama hareketsiz ve degismeyen bir konumda çalismak zararli.

Bilgisayar karsisinda uzun süre hareketsiz ve degismeyen bir konumda çalismanin, hem göz, hem vücut sagligi açisindan sakincali oldugu belirtildi. Monitörün normal okuma uzakligindan daha ileride, yaklasik 70 cm'de yer almasi gerektigi vurgulanirken, çalisma ortamindaki aydinlatmanin, ekran yüzeyinden yansimayi ve pariltiyi en aza indirecek sekilde olmasi gerektigi bildirildi.

Doç. Dr. Acun Gezer, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, bilgisayarla çalisanlarin, uzun süre monitör karsisinda vakit geçirdikten sonra gözlerinde kizariklik, sulanma veya kuruma hissi, yorgunluk, göz kapaklarinda agirlik veya bas agrisi, odaklama zorluklari, gelip geçici bulanik görme gibi göz sikayetlerinin yanisira sirt agrilari ve kas spazmlari gibi problemler yasayabildiklerini ifade ederek, yapilan arastirmalarin, bu sikayetlere bilgisayar kullananlarin yüzde 75'inde rastlandigini ortaya koydugunu söyledi.

ALINMASI GEREKEN TEDBIRLER

Bu sikayetlerin genellikle bilgisayarla çalisilan konumun degistirilmesi veya gözlük kullanimi ile giderilebildigini anlatan Doç. Gezer, "Her ne kadar göz yorgunlugu, bilgisayar kullananlarda sik karsilasilan bir sikayetse de bu durum, bilgisayar monitörlerinin gözleri bozdugu anlamina gelmez. Bu durumda olan kisilerin herseyden önce, bu sikayetin nedenlerinin arastirilacagi kapsamli bir göz muayenesinden geçmesi gerekir" dedi.

Bilgisayarla çalisirken, monitörün, normal okuma uzakligindan daha ileride, yaklasik 70 cm'de yer almasinin tercih edilmesi gerektigini kaydeden Doç. Gezer, "Monitörün üst kenari, göz hizasindan biraz daha asagida olmali, takip edilmesi gereken bir baska yazi varsa, bu da monitöre yakin ve ayni mesafede yerlestirilmelidir. Böylelikle gözlerin ve basin her iki nesneyi birden kontrol etmek için ihtiyaç duyacagi hareketler asgari düzeyde tutulurken, gözlerin nesneleri net görmek için ihtiyaç duyacagi odaklama çabasi da en aza inecektir" diye konustu.

Çalisma ortamindaki aydinlatmanin, ekran yüzeyinden yansimayi ve pariltiyi en aza indirecek sekilde olmasi gerektigini belirten Doç. Dr. Acun Gezer, "Eger ortamda yüksek bir aydinlatma gerekli ve vazgeçilmez ise monitörün önüne konacak filtrelerle yansima ve parlama engellenmelidir" dedi.

MONITÖRLER GÖZE ZARARLI MI?

Yapilan bilimsel arastirmalarin, bilgisayar monitörlerinin göz sagligina zarar verdigini göstermedigini söyleyen Doç. Gezer, "Arastirma laboratuvarlarinda yapilan ölçümler, normal çalisma sartlarinda monitörlerden X-isinlari gibi ionizan isinlarin veya ultraviole isinlarinin çok düsük düzeyde yayildigini göstermistir. Aslinda monitörlerden yayilan ultraviole isinlari, bildigimiz floresan ampullerden yayilandan çok daha azdir. Monitörlerin yaydigi radyasyon miktari da, hayat boyu sürekli maruz kalinma halinde dahi katarakt veya benzeri göz hasarlarini olusturacak dozajin çok altinda kalmaktadir" diye konustu.

Bazi kisilerin, uzun süre monitör karsisinda çalistiktan sonra etrafa baktiklarinda siyah-beyaz nesneleri hafifçe renkli görmelerine 'McCollough efekti' dendigini kaydeden Doç. Gezer, "Bu durum, herhangi bir göz hastaliginin belirtisi olmadigi gibi gözdeki bir hasari da göstermez ve tamamen normal fizyolojik bir durumdur" dedi.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası