Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Findik yagi her derde deva!

Beslenme uzmanlari, findik yaginin içerisinde bulunan zengin vitamin potansiyeli bakimindan insan vücudunda olusacak kalp, damar ve kanser gibi bir çok hastaligi engelledigine dikkat çekti.

Beslenme uzmanlari, findik yaginin bilesiminin yüzde 83'ünün Oleik Asit (doymamis), yüzde 12'sini de Linoleik asit (doymus) olusturdugunu belirterek, "Findik yagi insan organizmasinda enerji saglamasinin yani sira, vücut isisinin korunmasi, dis etkenlere karsi korunma ve yagda eriyen vitaminlerin tasinmasi gibi önemli fonksiyonlari bulunmakta. Findik yagi vücutta karbonhidrat, protein ve yag metabolizmasinda düzenleyici görevleri olan, bir kisim B grubu vitaminleri yönünden zengin bir kaynaktir. B1, B2, ve özellikle B6 vitamini findik yaginda bol miktarda bulunur. Kan yapimi ve ruhsal saglik için gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri gelisme çagindaki okul çocuklarinin beslenmesinde büyük önem tasimaktadir. Bu yönüyle okullarimizdaki günlük beslenme programlarinda findiga yer verilmesi çocuklarimizin saglikli beslenmeleri açisindan pratik ve ekonomik çözüm olarak düsünülmektedir. Yine findik yaginin 100 graminda 11.29 mg. E vitamini, bol miktarda kalsiyum ve demir bulunmakta. E vitamininin bilinen en iyi kaynaklarindan bir tanesi findik yagidir. Bu vitamin kalp ve diger kaslarin sagligi ve üreme sisteminin normal çalismasi için gereklidir. Alyuvarlarin parçalanmasini önleyerek kansizliga karsi koruyucu etki yapmaktadir. E vitamininin son yillarda ortaya konan bir baska özelligi de, kanser yapici etmenlerin olusmasini önleyerek veya olustuktan sonra onlari etkisiz hale getirerek, bu korkunç hastaliga karsi vücudu korumasidir. Görülüyor ki, içerdigi zengin vitamin yapisiyla findik yagi kalp, damar hastaliklari ile kansere karsi da koruyucu etkiye sahiptir" dediler.

Findik yaginin saglikli yasamda büyük bir yerinin oldugunu söyleyen beslenme uzmanlari, "Findik yagi kemiklerin ve dislerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum, kan yapiminda görev alan demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarinin gelismesinde rol oynayan çinko için en iyi bitkisel kaynaktir. Ayrica sinirlerin uyarimi ve kas dokusunun çalismasi için gerekli olan potasyumca da zengindir. Bu açidan da bakildiginda findik yagi, saglikli yasamda yeri olan degerli bir yag oldugu görülmektedir" açiklamasini yapti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası