Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Findik yagi her derde deva!

Beslenme uzmanlari, findik yaginin içerisinde bulunan zengin vitamin potansiyeli bakimindan insan vücudunda olusacak kalp, damar ve kanser gibi bir çok hastaligi engelledigine dikkat çekti.

Beslenme uzmanlari, findik yaginin bilesiminin yüzde 83'ünün Oleik Asit (doymamis), yüzde 12'sini de Linoleik asit (doymus) olusturdugunu belirterek, "Findik yagi insan organizmasinda enerji saglamasinin yani sira, vücut isisinin korunmasi, dis etkenlere karsi korunma ve yagda eriyen vitaminlerin tasinmasi gibi önemli fonksiyonlari bulunmakta. Findik yagi vücutta karbonhidrat, protein ve yag metabolizmasinda düzenleyici görevleri olan, bir kisim B grubu vitaminleri yönünden zengin bir kaynaktir. B1, B2, ve özellikle B6 vitamini findik yaginda bol miktarda bulunur. Kan yapimi ve ruhsal saglik için gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri gelisme çagindaki okul çocuklarinin beslenmesinde büyük önem tasimaktadir. Bu yönüyle okullarimizdaki günlük beslenme programlarinda findiga yer verilmesi çocuklarimizin saglikli beslenmeleri açisindan pratik ve ekonomik çözüm olarak düsünülmektedir. Yine findik yaginin 100 graminda 11.29 mg. E vitamini, bol miktarda kalsiyum ve demir bulunmakta. E vitamininin bilinen en iyi kaynaklarindan bir tanesi findik yagidir. Bu vitamin kalp ve diger kaslarin sagligi ve üreme sisteminin normal çalismasi için gereklidir. Alyuvarlarin parçalanmasini önleyerek kansizliga karsi koruyucu etki yapmaktadir. E vitamininin son yillarda ortaya konan bir baska özelligi de, kanser yapici etmenlerin olusmasini önleyerek veya olustuktan sonra onlari etkisiz hale getirerek, bu korkunç hastaliga karsi vücudu korumasidir. Görülüyor ki, içerdigi zengin vitamin yapisiyla findik yagi kalp, damar hastaliklari ile kansere karsi da koruyucu etkiye sahiptir" dediler.

Findik yaginin saglikli yasamda büyük bir yerinin oldugunu söyleyen beslenme uzmanlari, "Findik yagi kemiklerin ve dislerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum, kan yapiminda görev alan demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarinin gelismesinde rol oynayan çinko için en iyi bitkisel kaynaktir. Ayrica sinirlerin uyarimi ve kas dokusunun çalismasi için gerekli olan potasyumca da zengindir. Bu açidan da bakildiginda findik yagi, saglikli yasamda yeri olan degerli bir yag oldugu görülmektedir" açiklamasini yapti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası