Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Findik yagi her derde deva!

Beslenme uzmanlari, findik yaginin içerisinde bulunan zengin vitamin potansiyeli bakimindan insan vücudunda olusacak kalp, damar ve kanser gibi bir çok hastaligi engelledigine dikkat çekti.

Beslenme uzmanlari, findik yaginin bilesiminin yüzde 83'ünün Oleik Asit (doymamis), yüzde 12'sini de Linoleik asit (doymus) olusturdugunu belirterek, "Findik yagi insan organizmasinda enerji saglamasinin yani sira, vücut isisinin korunmasi, dis etkenlere karsi korunma ve yagda eriyen vitaminlerin tasinmasi gibi önemli fonksiyonlari bulunmakta. Findik yagi vücutta karbonhidrat, protein ve yag metabolizmasinda düzenleyici görevleri olan, bir kisim B grubu vitaminleri yönünden zengin bir kaynaktir. B1, B2, ve özellikle B6 vitamini findik yaginda bol miktarda bulunur. Kan yapimi ve ruhsal saglik için gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri gelisme çagindaki okul çocuklarinin beslenmesinde büyük önem tasimaktadir. Bu yönüyle okullarimizdaki günlük beslenme programlarinda findiga yer verilmesi çocuklarimizin saglikli beslenmeleri açisindan pratik ve ekonomik çözüm olarak düsünülmektedir. Yine findik yaginin 100 graminda 11.29 mg. E vitamini, bol miktarda kalsiyum ve demir bulunmakta. E vitamininin bilinen en iyi kaynaklarindan bir tanesi findik yagidir. Bu vitamin kalp ve diger kaslarin sagligi ve üreme sisteminin normal çalismasi için gereklidir. Alyuvarlarin parçalanmasini önleyerek kansizliga karsi koruyucu etki yapmaktadir. E vitamininin son yillarda ortaya konan bir baska özelligi de, kanser yapici etmenlerin olusmasini önleyerek veya olustuktan sonra onlari etkisiz hale getirerek, bu korkunç hastaliga karsi vücudu korumasidir. Görülüyor ki, içerdigi zengin vitamin yapisiyla findik yagi kalp, damar hastaliklari ile kansere karsi da koruyucu etkiye sahiptir" dediler.

Findik yaginin saglikli yasamda büyük bir yerinin oldugunu söyleyen beslenme uzmanlari, "Findik yagi kemiklerin ve dislerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum, kan yapiminda görev alan demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarinin gelismesinde rol oynayan çinko için en iyi bitkisel kaynaktir. Ayrica sinirlerin uyarimi ve kas dokusunun çalismasi için gerekli olan potasyumca da zengindir. Bu açidan da bakildiginda findik yagi, saglikli yasamda yeri olan degerli bir yag oldugu görülmektedir" açiklamasini yapti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası