Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Alerji


Mekanizma , semptomlar ve görülme sikligi

Gerçek gida asiri duyarliligi veya allerji , immunolojik mekanizmalari ilgilendiren ters gida reaksiyonudur. Gida allerjileri , gida proteinleri ile reaksiyonlarda immunoglobulinler olarak bilinen özel antikorlarin üretimi ile baslar.Vücut , virüsler ve bakteriler gibi yabanci istilacilara karsi onun düzenli savunma sisteminin bir parçasi olarak antikorlari üretir . Bazi bireylerde bagisiklik sistemi bir çok farkli çevresel maddelere ( polenler, ev hayvanlarinin tüyleri, böcek zehirleri veya gidalara ) karsi immunoglobulin E ( IgE ) denen özel bir antikoru meydana getirmek için harekete geçer. Genel immunolojik mekanizmalar , ari sokmalari veya penisiline karsi allerjik reaksiyonlara benzeyen allerjik gida reaksiyonlari olusturabilirler.

Mekanizma

Gidalara allerjisi olan bireylerde , IgE , gida proteinlerine karsi üretilir ve IgE kan içinde dolasir. Mast hücreleri veya basofiller olarak bilinen bazi hücrelere ulasir ulasmaz , IgE hücre yüzeyinde sabit kalir. Vücutta IgE’ nin büyük bir bölümü bu hücrelerde toplanir .IgE ile gerekli bilgiye sahip olan hücrelere duyarli hale gelmis hücreler denir . Mast hücreleri vücudun çogu dokusu içinde vardir ve basofiller ise kanda mevcuttur. Allerjenler yenildigi zaman kismen sindirilirler ve saglam küçük parçalarin dolasim sistemi içine girmesine izin verilir. Kanda allerjenler basofil yüzeyi veya mast hücrelerine bagli IgE ile temasa geçerler . Bu temas , hücreler içinde meydana gelen olaylarin bir dizisini olusturur. Ilk olarak histamin gibi etkili hücresel kimyasallarin serbest birakilmasi gibi .Bu kimyasallar allerjik reaksiyonlarin semptomlarindan sorumludurlar. Semptomlarin ortaya çikmasi bagirsak duvarinin öbür tarafina allerjenlerin tasinmasina baglidir. Iç organin içine girme, besin allerjeninin yapisina ve büyüklügüne baglidir. Yemeden sonra allerjende olan degisiklikler ,iç organ geçirgenligi ( yasa ve hastaligin daha önceden var olmasina baglidir) ve organ içindeki diger antikorlar ile etkilesimlerdir . Düsünülen diger faktörler allerjenin bir çok farkli miktarlarina karsi bireysel cevaplardir ; mast hücrelerinde veya basofillerde yeterli IgE baglama ve aracilarla etkilenmis organlarin hassasiyetinin açiga çikmasi gibi . Gidalarda anormal immunolojik cevaplarin diger çesitleri de olusabilir. Bununla birlikte , gida allerjileri içinde IgE ‘in disindaki reaksiyonlarin rolü kanitlanmamistir.

Semptomlar

Allerjik gida reaksiyonlarinin yaygin belirtilerinin çogu gastrointestinal ,dermal(cilt) ve solunum sistemine iliskindir ve bu belirtiler , oradaki dokularin reseptörleriyle serbest kalmis aracilarin etkilesimini gösterirler .Gastrointestinal semptomlar özellikle bebeklerde ve genç çocuklarda yaygindir . Semptomlar bulanti, kusma , ishal ve adalelerin kasilmasidir . Deri reaksiyonlari kasinma, dil , dis etleri , agiz mukozasi , yutak ve dudaklarin sismesini içerebilir.Bir kronik tahrik edici deri hastaligi olan egzema(atopik deri iltihabi) , kuru , kolayca tahris olan , siddetle kasinan deri belirgin özellikleri ile karakterize edilir. Ürtiker ( kurdesen) ve deri iltihabi çok yaygin deri belirtileridir ve genel veya lokalize olmus özellikte olabilirler.

Reaksiyonlar çok bireyci ve degisiktir ; Ilk olarak , bazi bireylerde sorun çikartan gida gastrointestinal genis alanindan daha asagiya inene kadar bir reaksiyon görülmezken , diger bireylerin dudaklari ve dillerinde yakin temas reaksiyonlari görülebilir. Solunuma iliskin semptomlar , üst solunum yollari darligi ( allerjik besin reaksiyonlarinda genellikle girtlak siskinligi yaratir ) ve orta solunum yollari darligi mukus üretimi ve siskinlik ile sonuçlanan bronkokonstrüksiyonun sonucu olarak ortaya çikar. Astimin bazi gidalara karsi olusan allerjilerle baglantisi vardir.

Anafilaktik sok , bir allerjik gida reaksiyonunun çok ciddi belirtisidir , nadir, akut ve potansiyel ölümcül cevaptir.Önemli mast hücre degranulationu ile baslatilan sok reaksiyonun yaygin bir formudur ve organ sistemlerinin bir kaçini etkisi altina alabilir . Anafilaktik reaksiyonlar süratle ilerleyebilir , hafif semptomlarla baslar fakat kisa zamanda sok , kalp ve dolasimin durmasi ile devam eder.

Görülme Sikligi

Gerçek gida allerjisinin görülme sikligi, genel populasyonda görülenden muhtemelen daha azdir. Çalismalar , gidayi tutma ve yemeyle takip eden olumsuz reaksiyonlar gördüklerine inanan dört yetiskinden en az birinin allerjisi oldugunu gösterirken , pediyatrik populasyonun sadece % 4-6 si ve gidalara karsi allerjik reaksiyonlara tutulmus olan yetiskin populasyonun % 1-2 si tahmin edilmektedir . Bununla birlikte , gerçek görülme sikligi bilinmemektedir.

Gida allerjisi , kültür ve yeme aliskanliklarindan da etkilenir. Örnegin , balik allerjisi diger yerlere göre Japonya ve Norveç’te daha yaygindir çünkü bu ülkelerde balik tüketimi daha yüksektir . Gidalara asiri duyarliligin tekrarlanmasi etnik grup ve sosyoekonomik siniflara göre degisir . Gidalara asiri duyarliligin sebepleri(etiyolojisi) , bir çok faktörü içine alir fakat genetik faktörlerin büyük rol oynadigi görülür. Çocuklar üzerindeki çalismalar , bunlarda allerji riskinin bir ebeveynde allerji varken yaklasik %50 , her iki ebeveynde var iken % 67-100 oldugunu göstermistir .

Gida allerjisinin tekrarlanmasi , bebeklik ve çocuklugun baslarinda en yüksektir ve yasin yükselmesiyle azalir . Yasin 1,5 ve 3 seneleri arasinda çok yogundur . Arastirmalar , çocuklarin dörtte birinin ve yetiskinlerin, beslenme aliskanliklarinda allerjenden sakinmalarinin 1-2 sene sonrasi allerjenlerin bilimsel tepkimelerini kaybettiklerini ve bir kere reaktif olmadiklari belirnenince , beslenme aliskanliklarindan kaçinmaya ara verildigi zaman semptomlardan arinmis olduklarini göstermistir . Semptomlarin ortadan kalkma oranlari içindeki farkliliklar allerjen ve bireye baglidir ; örnegin, inek sütüne allerjisi olan çogu çocuk sütün küçük miktarlarini tolere edebilir (3 yasindaki çocuklar) , yumurta allerjisi 7 yasindan önce azalmaya egilimlidir . Findiklara, baklagillere , baliga ve kabuklu deniz hayvanlarina allerjiler çok daha uzun bir zaman için sik sik bireylerin ömürleri süresince bir problem olarak kalmaya egilimlidir .
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası