Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Oksijen Tedavisi ve Solunum Destegi Alan Hastanin Bakimi


Oksijen tedavisinin amaci hastanin solunumunun rahatlatilmasi ve yeterli doku oksijenizasyonunun saglanmasidir. Hemsire, oksijen tedavisinin temel prensiplerini, uygulama yöntemlerini, zararli etkilerini ve hastanin gerekli bakimlarini nedenlerini bilerek uygularsa hastasina daha güvenle yaklasir ve tedaviden daha olumlu sonuç alinir

Solunum destek tedavisinde yer alan oksijen uygulamasinda verilecek hemsirelik bakimlari ve tedavinin etkinligini artiracak destek tedavileri hakkinda bazi bilgileri söyle siralayabiliriz,

*Doktor tarafindan oksijen tedavisi gerekliligi saptanan hastaya öncelikle islem hastanin anlayacagi bir dilde anlatilmalidir.

*Tedavi sirasinda kullanilacak olan malzemeler hazirlanmali ve kontrol edilmelidir. Tedavi sirasinda kisisel hijyene ve kullanilacak malzemelerin sterilizasyonuna dikkat edilmelidir.

*Olasi acil ilaç uygulamalari için damar yolu daima açik bulundurulmalidir.

*Yogun Bakim ünitelerinde monitörize olan hastanin vital bulgulari , özellikle solunum sayisi ve sekli saatlik takip edilmeli ve kaydedilmelidir.

*Hastanin oksijenizasyonun takip edilmesi önemlidir. Oksijenizasyon takibi el ve ayak parmaklarindan birine veya kulak memesine takilacak probun monitörizasyonu ile yapilabilir. Probun yeri sik sik degistirilmelidir. Sp 02 nin takibi hastanin yeterli oksijenizasyonu hakkinda bize fikir verecek degerlerden birisidir ve %90 inin altinda olmamasina dikkat edilmelidir. Herhangi bir hipoksi durumunda hastanin solunumuna dikkat edilmeli, hizla sistem kontrol edilmeli, sekresyona bagli ise teknige uygun aspire edilmeli ve hemen doktora haber verilmelidir.

*Doktor tarafindan alinan arter kan gazi degerleri incelenmeli degisiklikler hemsire gözlemine kayit edilmelidir. Yogun bakimda çalisan hemsirelerin kan gazi degerleri hakkinda bilgi sahibi olmalari önemlidir.

*Hasta aralikli olasi siyanoz olusumu açisindan gözlenmelidir. Takip hastanin dudak, burun ucu, kulak memesi, ayak ve el tirnak dibi ve cilt renginin kontrol edilmesini içerir. Eger siyanoz söz konusuysa ve sakincali degilse O2 yükseltilip doktora haber verilmelidir

*Tedavi süresince hasta ile iletisim kurulmali ve psikolojik destek saglanmalidir. Bilinç durumu degerlendirilmeli ve bu da takip formlarinda yer almalidir.

*Hastaya uygulanan oksijenin steril distile su ile nemlendirilmis olmasina dikkat edilmelidir.

*Özellikle oksijen tedavisi alan hastalarda agiz hijyeni mukoza kurulugunu ve enfeksiyon riskini önlemede etkilidir. Sik aralikla hastaya etkin bir agiz bakimi verilmelidir.

*Etkili oksijen tedavisi, öksürük, solunum egzersizleri, postural drenaj, sik pozisyon degisimi, buhar uygulamasi, nazotrakeal aspirasyon ile saglanabilir. Bu islemlerin gerekliligi hastaya anlatilarak isbirligi saglanmalidir.

* Solunum egzersizleri ile inspiryum ve ekspiryumun daha düzenli hale getirilmesi, iyi ventile olmayan akçiger alanlarinin solunuma katilmasi ve solunum kaslarinin daha etkili bir biçimde çalistirilmasi hedeflenir. Bu da solunum tedavisinin önemli bir bölümüdür

*Sik pozisyon degisimi; sekresyon hareketini kolaylastiracaktir. Hastaya tedavi süresince uygun pozisyon saglanmali ve pozisyon hastanin genel durumu göz önünde bulundurularak iki veya dört saatlik araliklar ile degistirilmelidir. Oksijen tedavisinde tercih edilen pozisyonlar, fawler ve yari fawlerdir . Solunum kaslari bu pozisyonlarda daha rahat çalisir.

*Buhar uygulamasi; nemin sekresyonlari yumusatici etkisi ile atilimini kolaylastiracak bir girisimdir.

*Öksürme ile atilamayan sekresyonlar solunum yolu obstüriksiyonuna neden olacagi için serkresyonlar nazo trekeal aspirasyon ile temizlenmelidir. Bu islemde sterilizasyon çok önemlidir . Islem seril bir ortamda mümkün oldugunca az travmatize yapilmalidir.

*Hasta oksijen tevdisinin kompilikasyonlari açisindan gözlenmelidir. Uzun süreli O2 tedavisinin eriskinlerde 12 saat veya daha fazla sürede O2 ugulamasi sonucu substernal agri, kuru öksürük ve progresif dispne ile kendini gösteren trekeabronsit ve akciger parankimasi toksisitesi gibi kompikasyonlar çikabilir. Bu belirtiler yönünden de hastanin gözlenmesi gerekmektedir

*Hastaya uygulanan noninvaziv oksijen tedavisinin olasi yetersizligi göz önünde bulundurularak endotrakeal entübasyon endikasyonuna karsi hazirlik yapilmalidir.

ENDOTRAKEAL ENTÜBASYONU OLAN HASTANIN BAKIMI

Hastaya uygulanan noninvaziv oksijen tedavisinin yetersizligi durumunda yapay hava yolu gerekebilir. Genellikle endotrakeal tüp tercih edilir. Entübasyon islemi profesyonel bir ekip tarafindan gerçeklestirilmelidir. Entübe hastanin bakimi, enfeksiyon riskini en aza indirmek, yeterli ventilasyonu ve oksijenlenmeyi saglamak, hastanin güven ve konforunu saglamak, ekstübasyon kriterlerini gözlemlemek ve hazirliklarini yapmak olarak siralanabilir (1).

- Hasta entübe edilmeden önce gerekli araç, gereç ve donanimin hazirlanmasi, çalisip , çalismadiginin kontrol edilmesi gerekir (2).

Gerekli olan araç ve gereçler sunlardir:

1- Egimli veya düz agizli larengeskop

2- 6, 9 mm çapinda endotrakeal tüpler

3- Kaf enjektörü

4- Tüpün takilmasini kolaylistirmak için stile

5- Oksijen kaynagi

6- Tespit için hypofix, tüp bagi vs.

7- Entübasyon sirasinda kullanilabilecek olan analjezikler, sedatifler ve kas gevsetici ajanlar hazir bulundurulmalidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası