Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Bulasici Hastaliklar


Bulasici hastaliklarin hükümete bildirilmesi kamu sagligi açisindan gerekli, hatta zorunludur asagida yazili hastaliklar 1593 sayili Umumi Hifzissihha yasasinin 57. maddesinde sayilan ve ayni yasanin 64. maddesinin verdigi yetkiye dayanarak Saglik ve Sosyal Yardim Bakanligi’nca sonradan saplanan, hükümete haber verilmesi zorunlu hastaliklar ile bildirilmesi istege bagli hastaliklari göstermektedir.

1-TIFO

Bulasma, ya kirli sularin içilmesiyle ya da daha sik görüldügü gibi mikroplu besinlerin yenilmesiyle olur. Bagirsak çeperi engelini asan mikroplar, önce bagirsaklardaki lenf olusumlarina yerlesir. Sonra da dolasan kana karisip septisemiye yol açarlar. Hastalikta asil önemli rolü oynayan etken, mikroplarin parçalanmasiyla açiga çikan endotoksinlerdir. 10 ila 15 günlük bir kuluçka süresini izleyen yayilma dönemi sinsidir: Bas agrilari, uykusuzluk, bas dönmeleri, burun kanamalari, sindirim bozuklulari, gitgide yükselen ates. Bu evrede, teshis her seyden önce salmonella cinsi mikrobu belirlemeye ve neden olan türü saptayacak olan kan kültürüne dayanir. Hastalik tam olarak yerlestiginde, 8. günden itibaren, klinik muayene genellikle teshisi dogrular: 40 derecelik ates, dalginlik, dalak büyümesi, karinda pembe lekeler, ishal.

Hastalik ancak lenf sistemine sizabilen antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Tedavi altinda dahi ihtilatlar görülebilir.

Teshis, 2. haftadan itibaren, mikrobun kan ya da dis kültüründe belirlenmesiyle konabilir.

Orta derecede etkili olan bir asisi vardir. Ayrica saglik kosullarinin iyilestirilmesiyle tifonun önlenmesi 1. derecede önem tasir.

2-TIFÜS

Savas alanlarindaki ordularin korkulu rüyasi olan döküntülü tifüs, uzun zaman öldürücü olmustur. Son salginlar 2. Dünya Savasi sonlarina rastlar. Hastalik hala Dünyanin bazi bölgelerinde etkisini gösterir. Hastaligi yapan mikrop, bitin diskilarindan geçer ve organizmaya derideki ve mukozalardaki siyriklardan girer. Mikrobun hemen hemen tek deposu insandir. Hastalik genellikle birdenbire, titreme, 40 derece ates, siddetli bas agrisi, bel agrilari, konjonktivitle baslar. 2 ila 3 gün içinde dalginligin baslica belirti oldugu agir enfeksiyon tablosu ortaya çikar. 4. ila 5. gün genel bir döküntü görülür. Hastalik kendi haline birakilirsa olgularin asagi yukari %30’u ölümle sonuçlanir. Bugün tetrasiklin türü antibiyotikler döküntülü tifüsün gidisini tümüyle degistirmistir. Öte yandan, hasere ilaçlarinin yaygin biçiminde kullanimi, hastalik tasiyici bitleri öldürdügünden, tam koruyucu olmaktadir.

3-KIZIL

Kizil, alyuvarlara yönelik bir toksin salgilayan A grubu hemolitik bir streptokottan ileri gelir. Her yasta görülebilir, ama daha çok 6 ila 14 yas arasindaki çocuklarda olur. Nispi bir bagisiklik saglar. 3 ila 5 günlük bir kuluçka devresinden sonra birdenbire çok yüksek atesli bir anjinle baslar. 24 saat içinde dis ve iç döküntü meydana çikar. Dis döküntü çok tipiktir; deride beliren parlak kirmizi renkte, pürtüklü görünümde bir döküntü boynu, gövdeyi, kol ve bacak diplerini ve kivrim yerlerini kaplar iç döküntüye bogazdan çok kirmizi olmak üzere siddetli bir anjin, dilde karakteristik degisiklikler eslik eder. Dil önce beyazdir, sonradan yavas yavas ahududu görünümü ve rengini alir.

Erken baslanan penisilin tedavisi, çok agir 2 ihtilati, böbrek ve kalp hastaliklarini önler. Kizil hükümete bildirilmesi zorunlu bir hastaliktir.

4-KIZAMIK

Kizamik son derece bulasici bir hastaliktir ve yasam boyu bagisiklik saglar. 10 günlük bir kuluçka döneminden sonra yayilma dönemi baslar; bu dönem 3 ila 5 gün sürer ve bu sirada 39 derece dolayinda sürekli ates, göz ve burun nezlesi görülür. Koplik belirtisi teshisi dogrular.

Hastalik durumu döküntünün olusmasiyla baslar: çogunlukla biraz çikintili ve yer yer plaklar halinde kümelenmis, ancak aralarinda saglam deri bosluklari birakan, düzensiz küçük, kirmizi lekeler. Yüzde baslayan döküntü, 24 ila 34 saatte artarda sirayla göze, karna, kol ve bacaklara yayilir; sonra ates düser, lekeler solar ve 3 ya da 4 günde kaybolur ve yerlerinde genellikle hafif morumsu bir pullanma olur.

Bulasmadan sonra 5 gün için yapilmak kosuluyla yapilacak gamaglobülin serumu ignesi önleyici etki gösterir. Kizamiga karsi koruyucu asi uygulanmasi bati ülkelerinde gittikçe yayginlasmaktadir.

5-KIZAMIKÇIK

Kizamikçik genellikle çok bulasici dokuncasiz bir hastaliktir. Ortalama 14 günlük bir kuluçka devresinden sonra, bütün vücuda yayilan bir döküntü ortaya çikar ve 3 ila 4 günde kaybolur; döküntüye ates ve yaygin adenopatiler eslik eder.

Kizamikçigin en büyük tehlikesi, gebeligin ilk üç ayinda gebe bir kadinda ortaya çikmasidir. Bu sirada dölütün de geçirecegi hastalik çesitli organlarda sekil bozukluklarina neden olabilir: gözlerde, kulaklarda ve kalpte damar kanallarinin kapanmamasi gibi.

6-DIFTERI

Difteri artik ender görülen bir hastaliktir, ama teshisi zordur ve sonucu önceden kestirilemeyen bazi çesitleri vardir..

En tipik belirtisi difteri anjinidir ve olusturdugu yalanci zarlardan taninir: bunlar önceleri sedef rengindedir, sonra grimsi bir görünüm alir ve hizla yayilarak bademcikleri, damagi ve küçük dili sarar. Uygun ve erken bir tedavi ile hastalik iyilesebilir, yoksa çesitli karmasalar ortaya çikar: habisleserek bogazda yerlesme, iç organlara yayilma. Krup hemen tedavi edilmezse, yalanci zarlar solunum yollarini tikar ve bogulmaya yol açar. Hastaligin habis biçiminde, difteri anjini belirtileriyle birlikte bakteri zehrinin tüm organizmaya yayildigini gösteren daha genel belirtiler görülür: Kolapsusla birlikte meydana gelen kan dolasimi bozuklugu, idrarda protein bulunmasi ve böbrek yetmezligi. Tedaviye ragmen hastaliklar genelde hastaliktan sonra 50 gün içinde ölebilir; difteri iç organlari çesitli biçimde etkileyebilir: felç yapar ya da kalp bozukluklarina yol açar.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası