Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Hepatit Nedir?


Hepatit karacigerin iltihabidir ve insan vücudunda bir çok olumsuz bulguya yol açar. Hepatitlerin bazilari virüslere bagli , bazilari da degildir. Bazi toksik ilaçlar ve bagisiklik sistemi (immün sistem) bozukluklarida karaciger iltihabina neden olabilir. Hepatitlerin en çok rastlanan türü, virütik olanlardir. "Hepatit" terimi ile iste bu "viral hepatit"ler söylenmek istenmektedir. Karacigerin taze, alevli iltihabina "Akut Viral Hepatit", 6 aydan fazla sürmesi haline ise "Kronik Viral Hepatit" adi verilmektedir.

Her sarilik Hepatit midir ?

Türkiye'de halk arasinda, viral hepatitle sarilik özdeslestirilir ve her sarilik "viral hepatit" zannedilir. Halbuki sarilik bir hastalik degil belirtidir. Birçok hastalik sarilik (belirtilerine) neden olabilir. Örnegin, ana safra kanallarinda tas olmasi sariliga neden olabilir. Ancak viral hepatit'le hiçbir ilgisi yoktur ve bulasmaz. Yeni doganlarda rastlanan sariligin da "viral hepatit"le bir ilgisi yoktur ve bulasmaz.

Hepatit yapan nedenler nelerdir ?

En basta;

* Virüsler (A,B,C,D ender rastlanan E,F,G gibi)

* Toksik kimyasal maddeler (Karbon tetraklorür , vinylchlorür gibi)

* Bazi ilaçlar (örnegin tüberküloz tedavisinde kullanilan INH, bazi sinir hastaliginin tedavisinde kullanilan chlorpromazin gibi) ve özellikle bati ülkelerinde daha fazla görülen alkol

* Bazi mikroplar (Tüberküloz,brucella),

* Radyasyon;

* Genetik olarak geçen nadir hastaliklar , demir depolama hastaligi (Hemokromatozis) (irsi olarak geçen ,basta karacigerde olmak üzere demir birikmesiyle organ hasarina yol açan ender bir hastalik), bakir depolama hastaligi (Wilson hastaligi) (bakir metabolizmasi bozuklugu nedeniyle özellikle karacigerde ve gözün kornea tabakasinda bakir depolamasi ile karacigerde hasara neden olan ender bir hastalik) .

Hepatit A

Hepatit A virüsü (HAV) fekal ve oral yollardan bulasir. Kontamine sular sik rastlanan bir enfeksiyon kaynagidir. HAV göl sularinda 4 haftaya kadar enfeksiyöz olma özelligini korur. Kuluçka süresi 14-15 gündür. Parenteral bulasma istisnadir. Yasam standardinin yükselmesi ve hijyen kosullarinin iyilesmesine bagli olarak toplumun kontaminasyonu geçtigimiz on yillar içinde önemli ölçüde azalmistir. Hepatit A'ya karsi antikorlar 18 yasin altindakilerin % 5'inden azinda, ve 70 yasin üzerindekilerin % 75'inden fazlasinda bulunur.

TANI Antijen: Hepatit A virüsü, prodrom döneminde diskida gösterilebilir. Kanda genellikle gösterilemez çünkü asikar hastalik döneminde virüs replikasyonu sona ermistir. Bu nedenle söz konusu antijen için diskida veya kanda yapilan elektron optik veya immunolojik testler bilimsel çalismalar disinda endike degildir.

Antikorlar: IgM sinifi spesifik antikorlar infeksiyon sonrasinda 14 gün daha saptanabilir. IgM sinifi antikorlar birkaç gün sonra ortaya çikar. Bir kural olarak, IgG ve IgM sinifi antikorlar ayni zamanda gösterilir. Bunlar mevcutsa ve hepatitin klinik kanitlari varsa, varligi hepatit A'yi gösteren IgM sinifi antikorlar için bir test yapilir.

KLINIK GIDIS Olgularin % 99'dan fazlasinda hepatit A 3 ay içinde spontan olarak iyilesir. Olgularin % 0.1'inden azinda fulminan hepatit görülür. Sarilik, olgularin % 90 kadarinda vardir. Yüzde 95'inden fazlasinda transaminaz egrileri bir zirve yapar ve hizla normale döner. Fulminan hepatitten sonra gürültüsüz bir karaciger sirozu gelisebilir.

TEDAVI Spesifik tedavi yoktur. Fulminan hepatitte yogun tibbi tedavi endikedir. Komplike olmayan olgularda medikal zeminde kesin yatak istirahati gerekli degildir.

PROFILAKSI Endemik bölgelere seyahat edenler için aktif asilama ile profilaksi yapilabilir. Baslangiçta 1ml enjeksiyonu takiben 2-4 hafta ve 6-12 ayda enjeksiyonlar uygulanir. Asilamanin basari orani %95'in üstündedir. Gamma globulin preparatlari ile pasif inokülasyon (0.1 ml/kg vücut agirligi veya 5.0 ml im) bugün nadiren endikedir. Enfeksiyon ortaya çikmis oldugundan ev kosullarinda bu uygulama genellikle basarili olmaz. Bulasmayi önlemek için hijyen kosullarini düzeltici önlemlere derhal uyulmasi önerilir. Hijyen önerilerine siki bir sekilde uyulmasi ve aktif asilama en iyi profilaksidir.

Hepatit B

Bulasma:

HBV enfeksiyonu bütün dünyada hepatitin en sik nedenidir. Özellikle üçüncü dünyada bu virüsün semptomsuz tasiyicilarinin sayisi 200-300 milyon arasinda olup, bunlarin çogu enfeksiyonu vertikal olarak edinmistir. Almanya'da yeni enfeksiyon insidansi yilda 100 bin kiside 35'dir. Geçmiste kan transfüzyonlari en sik bulasma nedeni iken, günümüzde transfüzyon ünitesi basina bulasma riski % 0.4'ten düsüktür. Yeni enfeksiyonlar öncelikle yüksek risk gruplarinda (ilaç bagimliligi, çok eslilik) görülür. HBsAG pozitif hastalarin partnerleri arasinda hepatit B enfeksiyonu prevalansinin yüksek olusu, cinsel yolla bulasabilecegin göstermektedir. Kuluçka süresi 4-6(9) aydir. Çok yüksek virüs yogunlugu durumunda az miktarda kan bile bulasma için yeterlidir.

Yapi:

Hepatit B virüs hepadnavirüsler ailesine dahil bir DNA virüsüdür. Çapi 42 nm'dir. Virüsün yüzeyinde 3 ayri yüzey antijeni vardir. Nükleokapsid proteini DNA ile birliktedir. ve P geninin ürünüdür. HBe antijeni HBcAG'nin büyük parçalari ile sekansiyel homoloji gösterir.

Tani:

Antijenlerin gösterilmesi: HBsAg enfeksiyondan sonra 2-8 hafta içinde pozitiflesir ve olgularin çogunlugunda enfeksiyondan 4 ay sonra serumda gösterilemez. Akut hepatitte e-antijenleri serumda yalnizca kisa bir süre bulunur. Kronik hepatit veya karaciger sirozunda bu antjenler viral replikasyonun devam ettiginin bir isaretidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası