Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Obezite nedir?


Obezite ya da halk arasinda bilinen adiyla sismanlik nedir?

Kilonun fazla olmasi midir, yoksa biraz topluca olmak ya da göbekli olmak midir? Listeyi daha da uzatmak mümkün, ancak hiçbirimizin aklina kolay kolay gelmeyen, belki de gelmesini istemedigimiz bir tek cevabi var bu sorunun: Obezite vücutta fazla miktarda yag birikmesi sonucu ortaya çikan ve mutlaka tedavi edilmedi gereken bir hastaliktir!

Evet, obezite kronik, yani tedavi edilmezse uzun süre gittikçe kötüleserek devam eden bir hastaliktir.

Obezite Nasil Olusur?

Obeziteye neden olan çok yemenin mekanizmasinda beyindeki istah merkezi önemli rol oynamaktadir. Insan ve hayvanlarda tokluk ve açlik sinyallerini alan merkezler oldugu gösterilmistir. Beyinde besin alimini etkileyen çesitli maddeler(peptidler; kolesistokinin, ürokortin ve nöropeptid Y) bulunmaktadir. Kolesistokinin ve ürokortin besin alimini azaltirken, NPY ise besin alimini artirmaktadir. NPY beynin pek çok bölgesinde bulunur. Birçok obezitede beynin çesitli bölgelerinde NPY’nin arttigi gösterilmistir. Insülin vucutta bulunan sekerin regülasyonunu saglar. Obez çocuklarda hiperinsülinemiye(kanda insülinin fazla olmasi) ragmen normal glukoz düzeyleri insülin direncinin varligini gösterir. Önlem alinamadigi durumda insülin direnci nedeniyle glukoz toleransi bozulup hiperglisemi(kanda glukozun arttigi durum) gelisebilecektir. Vücut agirliginin artmasi ile birlikte insülinde de belirgin artis olmaktadir. Yag hücre kütlesinin büyümesi ve insülin gereksiniminin artmasina karsin reseptör sayisinin azalmasi insülin direncine yol açmaktadir. Bu nedenle özellikle son yillarda sikliginin gittikçe artmasiyla gündeme gelen adolesan çagda tip II diyabetes mellitus(tip II seker hastaligi) hastaliginin obez çocuklarda ortaya çikisi kolaylasmaktadir.

Obezite nasil bir hastaliktir?


Obezite insan vücudunda bulunan tüm sistemleri -kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi- sinsice etkileyen ve birçok önemli rahatsizliga zemin hazirlayan bir hastaliktir.

Kalp hastaliklari, yüksek tansiyon, seker hastaligi, yüksek kolesterol, solunum rahatsizliklari, eklem hastaliklari, adet düzensizlikleri, kisirlik, idrarsizlik, safra kesesi hastaliklari, tas olusumu ve bazi kanser türleri obezite ile dogrudan iliskili hastaliklardan birkaçidir. Bu durumda obeziteyi, insan yasamini kisaltan ve yasam kalitesini de olumsuz yönde etkileyen bir hastalik olarak tanimlayabiliriz. Yapilan arastirmalara göre obezite, özellikle son 20 yilda, bütün dünyada süratle artiyor ve bir salgin hastalik gibi yayiliyor. Uzmanlar 21. yüzyilin en önemli üç hastaligindan biri olarak görüyorlar obeziteyi. Bu salgindan ülkemiz de oldukça etkilenmis gibi görünüyor. Çünkü, kadin nüfusumuzun yaklasik üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklasik beste biri obez, yani sisman.

Kimler obezdir?

Bu sorunun yanitini bulmak için, bugün bütün dünyada uygulanan çok basit bir yöntemi biz de rahatlikla kullanabiliriz. Beden Kitle indeksi ya da Ingilizce bilinen adiyla Body Mass Index (BM) denen ve kolayca hesaplanabilen bir oran yoluyla, herkes kendi kendine fikir sahibi olabilir.

Tedavi

Diyet: Dengeli ve az kalorili diyet uygulanir. Normal kalori gereksinimi %30-40 oraninda azaltilir. Diyet %25-30 oraninda yag, %50-55 oraninda kompleks karbonhidrat ve %20-25 oraninda protein içermelidir. Toplam kalori 5-8 ögüne bölünerek verilmelidir. Bu diyet 5 yas ve üstü çocuklarda güvenle uygulanir. Haftada 0.5 kg verilmesi amaçlanir. Diyet ile yavas bir biçimde kilo verilmesi, kilo kazanimi olmaksizin boy uzamasinin sürdürülmesi, diyet, egzersiz ve yeme davranislarinin degistirilmesi, ailenin tedavi sürecine katilimi ve obezitenin yinelemesinin önlenmesi saglanmalidir.

Peki sonucu bulduktan sonra nasil hareket etmemiz, ne yapmamiz gerekiyor?

Size bunlarla ilgili küçük ama önemli önerilerimiz var.

Eger beden kitle indeksiniz 18.5 in altinda ise zayifsiniz. Bu halinizden memnun olabilirsiniz ancak, normal sinirlarin altinda oldugunuzu sakin unutmayin. Yani siz de sagliginiza ve beslenmenize dikkat etmek durumundasiniz.

Beden kitle indeksiniz 18.5-25 arasinda ise, sizin durumunuz gerçekten ideal demektir. Büyük olasilikla dengeli besleniyorsunuz ve egzersizi ihmal etmiyorsunuz.. Fakat 25 civarinda dolasmaya baslarsaniz, birseyler aksiyor demektir..

25-30 arasi eden beden kitle indexine sahipseniz derhal harekete geçmenizi tavsiye ederiz. Fazla kilolu olmak sizi su an için rahatsiz etmiyor olabilir, ancak unutmayin ki vücudunuzda birikmis olan yaglar size sinsice tuzaklar hazirliyor olabilir. Belki siz de bazi hastaliklari farkediyorsunuz. Örnegin bir iki kat merdiven çikarken nefes nefese kaliyor ve daha çok terliyorsunuz ve eminiz ki siz bunlari kilonuza degil de, yasiniza veya baska aliskanliklariniza bagliyorsunuz bunlar büyük olasilikla vücudunuzun size verdigi önemli isaretler. Sizi kibarca kilonuzdan dolayi uyariyor. Lütfen onun sesine kulak verin. Yapmaniz gereken hiç de zor degil. Bir süre hergün neler yediginizi ve herhangi siklikla yediginizi, ne kadar süre hareket ettiginizi kolaylikla farkedeceksiniz. Bu durumu düzeltmek hiç de zor degil.

Hesapladiginiz beden kitle indeksi 30 ve üzerinde çikti ise, biliniz ki tibben hastasiniz. "Ben halimden memnunum" demeyin sakin çünkü siz de sorunlarinizin farkinda olmayabilirsiniz., en kisa sürede kendisini ziyaret etmeniz ve yardimini istemeniz gerekiyor. Elbette kendi basiniza da yapabileceginiz birçok sey var, ama doktorunuzun yardimlari ve destegi isinizi çok kolaylastiracaktir.

Obezite ile mücadele, birkaç hafta veya birkaç ayla sinirli,"mucize diyetler ile ya da "gelin sizi 15 günde tig gibi yapalim" merkezleri ile basarilabilecek bir is degildir. Basari sadece sizin kendi isteginiz ve doktorunuzun yardimi ile, yasaminizda yapacaginiz küçük ama önemli degisikliklerle saglanabilir.

Arastirmalar göstermektedir ki, verilen ve geri alinmayan 3-5 kilo bile bütün sikayetlerinizde azalmaya hatta bu sikayetlerin kaybolmasina yetmektedir. Fazlasini siz düsünün!
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası