Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Obezite nedir?


Obezite ya da halk arasinda bilinen adiyla sismanlik nedir?

Kilonun fazla olmasi midir, yoksa biraz topluca olmak ya da göbekli olmak midir? Listeyi daha da uzatmak mümkün, ancak hiçbirimizin aklina kolay kolay gelmeyen, belki de gelmesini istemedigimiz bir tek cevabi var bu sorunun: Obezite vücutta fazla miktarda yag birikmesi sonucu ortaya çikan ve mutlaka tedavi edilmedi gereken bir hastaliktir!

Evet, obezite kronik, yani tedavi edilmezse uzun süre gittikçe kötüleserek devam eden bir hastaliktir.

Obezite Nasil Olusur?

Obeziteye neden olan çok yemenin mekanizmasinda beyindeki istah merkezi önemli rol oynamaktadir. Insan ve hayvanlarda tokluk ve açlik sinyallerini alan merkezler oldugu gösterilmistir. Beyinde besin alimini etkileyen çesitli maddeler(peptidler; kolesistokinin, ürokortin ve nöropeptid Y) bulunmaktadir. Kolesistokinin ve ürokortin besin alimini azaltirken, NPY ise besin alimini artirmaktadir. NPY beynin pek çok bölgesinde bulunur. Birçok obezitede beynin çesitli bölgelerinde NPY’nin arttigi gösterilmistir. Insülin vucutta bulunan sekerin regülasyonunu saglar. Obez çocuklarda hiperinsülinemiye(kanda insülinin fazla olmasi) ragmen normal glukoz düzeyleri insülin direncinin varligini gösterir. Önlem alinamadigi durumda insülin direnci nedeniyle glukoz toleransi bozulup hiperglisemi(kanda glukozun arttigi durum) gelisebilecektir. Vücut agirliginin artmasi ile birlikte insülinde de belirgin artis olmaktadir. Yag hücre kütlesinin büyümesi ve insülin gereksiniminin artmasina karsin reseptör sayisinin azalmasi insülin direncine yol açmaktadir. Bu nedenle özellikle son yillarda sikliginin gittikçe artmasiyla gündeme gelen adolesan çagda tip II diyabetes mellitus(tip II seker hastaligi) hastaliginin obez çocuklarda ortaya çikisi kolaylasmaktadir.

Obezite nasil bir hastaliktir?


Obezite insan vücudunda bulunan tüm sistemleri -kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi- sinsice etkileyen ve birçok önemli rahatsizliga zemin hazirlayan bir hastaliktir.

Kalp hastaliklari, yüksek tansiyon, seker hastaligi, yüksek kolesterol, solunum rahatsizliklari, eklem hastaliklari, adet düzensizlikleri, kisirlik, idrarsizlik, safra kesesi hastaliklari, tas olusumu ve bazi kanser türleri obezite ile dogrudan iliskili hastaliklardan birkaçidir. Bu durumda obeziteyi, insan yasamini kisaltan ve yasam kalitesini de olumsuz yönde etkileyen bir hastalik olarak tanimlayabiliriz. Yapilan arastirmalara göre obezite, özellikle son 20 yilda, bütün dünyada süratle artiyor ve bir salgin hastalik gibi yayiliyor. Uzmanlar 21. yüzyilin en önemli üç hastaligindan biri olarak görüyorlar obeziteyi. Bu salgindan ülkemiz de oldukça etkilenmis gibi görünüyor. Çünkü, kadin nüfusumuzun yaklasik üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklasik beste biri obez, yani sisman.

Kimler obezdir?

Bu sorunun yanitini bulmak için, bugün bütün dünyada uygulanan çok basit bir yöntemi biz de rahatlikla kullanabiliriz. Beden Kitle indeksi ya da Ingilizce bilinen adiyla Body Mass Index (BM) denen ve kolayca hesaplanabilen bir oran yoluyla, herkes kendi kendine fikir sahibi olabilir.

Tedavi

Diyet: Dengeli ve az kalorili diyet uygulanir. Normal kalori gereksinimi %30-40 oraninda azaltilir. Diyet %25-30 oraninda yag, %50-55 oraninda kompleks karbonhidrat ve %20-25 oraninda protein içermelidir. Toplam kalori 5-8 ögüne bölünerek verilmelidir. Bu diyet 5 yas ve üstü çocuklarda güvenle uygulanir. Haftada 0.5 kg verilmesi amaçlanir. Diyet ile yavas bir biçimde kilo verilmesi, kilo kazanimi olmaksizin boy uzamasinin sürdürülmesi, diyet, egzersiz ve yeme davranislarinin degistirilmesi, ailenin tedavi sürecine katilimi ve obezitenin yinelemesinin önlenmesi saglanmalidir.

Peki sonucu bulduktan sonra nasil hareket etmemiz, ne yapmamiz gerekiyor?

Size bunlarla ilgili küçük ama önemli önerilerimiz var.

Eger beden kitle indeksiniz 18.5 in altinda ise zayifsiniz. Bu halinizden memnun olabilirsiniz ancak, normal sinirlarin altinda oldugunuzu sakin unutmayin. Yani siz de sagliginiza ve beslenmenize dikkat etmek durumundasiniz.

Beden kitle indeksiniz 18.5-25 arasinda ise, sizin durumunuz gerçekten ideal demektir. Büyük olasilikla dengeli besleniyorsunuz ve egzersizi ihmal etmiyorsunuz.. Fakat 25 civarinda dolasmaya baslarsaniz, birseyler aksiyor demektir..

25-30 arasi eden beden kitle indexine sahipseniz derhal harekete geçmenizi tavsiye ederiz. Fazla kilolu olmak sizi su an için rahatsiz etmiyor olabilir, ancak unutmayin ki vücudunuzda birikmis olan yaglar size sinsice tuzaklar hazirliyor olabilir. Belki siz de bazi hastaliklari farkediyorsunuz. Örnegin bir iki kat merdiven çikarken nefes nefese kaliyor ve daha çok terliyorsunuz ve eminiz ki siz bunlari kilonuza degil de, yasiniza veya baska aliskanliklariniza bagliyorsunuz bunlar büyük olasilikla vücudunuzun size verdigi önemli isaretler. Sizi kibarca kilonuzdan dolayi uyariyor. Lütfen onun sesine kulak verin. Yapmaniz gereken hiç de zor degil. Bir süre hergün neler yediginizi ve herhangi siklikla yediginizi, ne kadar süre hareket ettiginizi kolaylikla farkedeceksiniz. Bu durumu düzeltmek hiç de zor degil.

Hesapladiginiz beden kitle indeksi 30 ve üzerinde çikti ise, biliniz ki tibben hastasiniz. "Ben halimden memnunum" demeyin sakin çünkü siz de sorunlarinizin farkinda olmayabilirsiniz., en kisa sürede kendisini ziyaret etmeniz ve yardimini istemeniz gerekiyor. Elbette kendi basiniza da yapabileceginiz birçok sey var, ama doktorunuzun yardimlari ve destegi isinizi çok kolaylastiracaktir.

Obezite ile mücadele, birkaç hafta veya birkaç ayla sinirli,"mucize diyetler ile ya da "gelin sizi 15 günde tig gibi yapalim" merkezleri ile basarilabilecek bir is degildir. Basari sadece sizin kendi isteginiz ve doktorunuzun yardimi ile, yasaminizda yapacaginiz küçük ama önemli degisikliklerle saglanabilir.

Arastirmalar göstermektedir ki, verilen ve geri alinmayan 3-5 kilo bile bütün sikayetlerinizde azalmaya hatta bu sikayetlerin kaybolmasina yetmektedir. Fazlasini siz düsünün!
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası