Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Vitaminler ve Sagligimiz Için Önemi


Vitamin adi altinda toplanan çesitli organik bilesikler saglikli yasamanin vazgeçilmez ögeleridir. Bu bilesikleri 1911 ‘ de polonyali biyokimyaci Casimir Funk kesfetmis “ yasam “ adi altinda latince vita sözcügünden türettigi vitamin terimiyle adlandirmistir. Tipki besin maddeleri gibi vitaminlerde vücutta üretilmedigi için yiyecekler disaridan alinir ve canlilarin yasam süreçlerinde çok önemli görevler üstlenir. Bunlar; besinler gibi vücutta enerji kaynagi yada yapim maddesi olarak kullanilmaz: ama metabolizma süreçlerinde katalizör islevi görerek , besinlerin parçalanip vücutta kullanilacak biçime dönüsmesini yönlendiren çok önemli, etkin maddelerdir. Her vitaminin vücutta belirli ve kendine özgü bir islevi oldugundan, yiyeceklerde bulunan çesitli vitaminlerin her gün belirli miktarda alinmasi gerekir.

Ilk bulunan vitaminler alfabenin degisik harfleriyle adlandirilmisti. Sonradan bu bilesiklerin kimyasal yapisi belirlenince, askorbik asit, tiyamin yada roboflavin gibi bilimsel adlar verilirdi. Ama bugün bile vitaminlerin A,B,C gibi anilmasi çok yaygindir. Vitaminlerin çok az miktarda alinmasi vücut için yeterli oldugundan, çesitli yiyeceklerle dengeli beslenen kisilerde vitamin eksikligi görülmez. Yalniz bazi hastaliklarda doktorlar vücut sagligina kavusuncaya kadar normalden daha fazla vitamin alinmasini önerirler. Ama olagan kosullarda yiyeceklerin içerdigi vitaminlerle yetinmeyip gereginden çok almanin hiçbir zarari yoktur. Çünkü vitaminlerin çogu vücutta depolanmaz ve günlük gereksinimden fazlasi idrar yoluyla disari atilir.

Vitaminler genel olarak asagidaki sekilde siniflandirilirlar:

A B B1 B2 B3
B12 C D E K


A vitamini : Yalniz hayvan vücudunda ve yag dokusunda bagli olarak bulunur Aslinda besin maddeleri gibi bu vitaminin ilk kaynagida bitkilerdir. Bitkilerdeki bazi maddeler, havuca turunca rengini veren karatenpigmenti, bu bitkileri yiyen hayvanlarin yada insanin karacigerinde A vitaminine dönüsür. Dei, dis ve kemik sagligi acisindan çok önemli olan A vitamini görme islevinde de dogrudan rol oynar. Yeterince A vitamini alamayan kisilerde, özellikle aydinliktan karanliga geçildiginde yada los isikta görme yeteneginin azalmasina yol açan ve halk arasinda tavukkarasi denen gece körlügüne sebep olabilir.

A vitamini özellikle süt, yumurta sarisi, karaciger, tereyagi, balik eti, balikyagi gibi hayvansal yiyeceklerde ve marul, havuç, ispanak, salgam gibi sebzelerde bolca bulunur. Bu vitaminin uzun süre çok yüksek dozda alinmasi bitkinlik, uyuklama, bulanti, derinin kuruyup pul pul olmasi, saç dökülmesi ve kemik agrilari gibi belirtiler veren A vitamini zehirlenmesine yol açar.

B vitamini terimi dogru bir adlandirma olmadigindan bugün yerini ‘ b Grubu vitaminleri ‘ ne birakmistir. Çünkü baslangiçta tek bir B vitamininin oldugu saniliyordu. Ama sonralari canlilarda belli islevleri olan ve cogu kez bir arada bulunan ve en az 10 degisik vitaminin varligi saptandi. Bu nedenle, her birine bir sira numarasi eklenerek B1, B2, B3 gibi adlandirma yoluna gidildi. Gene de tek bir bilesik gibi görünen B vitaminleri bile aslinda birkaç maddeyi içerdiginden, bu vitaminleri kimyasal adlariyla belirtmek daha dogrudur.

B1 vitamini, yada tiyamin, bazi sinir sistemi hastaliklarindan korunmak için gerekir. Bu vitaminin eksikliginde sinir iletisi kesintiye ugrar ve bazi sinirler iltihaplanarak insanda huzursuzluk, sikinti, öfke gibi sinirlilik belirtileri, hatta zamanla kol ve bacaklarda fedlç görülür. B1 vitamini eksikliginden kaynaklanan en önemli beslenme bozuklugu ise beri beri hastaligidir. Insanlarin hemen hemen yalnizca kabugu ayiklanmis pirinçle beslendikleri tropik ülkelerde görülen bu hastalikta sinirleri etkiledigi için çesitli olarak, özellikle el ve ayakta felç belirir.

B2 vitamini yada riboflasin, özellikle süt, yumurta, karaciger, bira mayasi, yagsiz sigir eti, yesil yaprakli sebzeler ve muz gibi çesitli yiyeceklerde bulunur. Bu vitaminin en eksikligine baglanan baslica belirtiler büyüme ve gelisme geriligi, kilo kaybi, deri iltihaplari ile göz, agiz ve burun çevresinde beliren yaralardir.

B3 vitamini yada niyasin en çok tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarinin etinde, karacigerde, balikta, yagsiz sigri etinde ve baklagillerde bulunur. Bir adi da PP vitamini olan B3 vitamininin eksikligine bagli en önemli beslenme bozuklugu, deride yaralar, istahsizlik, ishal ve kilo kaybi, bitkinlik, huzursuzluk zihin bulanikligi gibi belirtiler veren pellegra hastaligidir.

B12 vitamini yada siyanokobaliamin , sindirimde alyuvarlarin gelismesinde, nükleik asitlerin ve birçok proteinin biresimlesmesinde görev alir. En çok karaciger, yumurta sarisi ve sütte bulunan bu vitaminin eksikligi sindirim bozukluklarina, öldürücü bir kansizlik tablosuna ve omurilik sinirlerinin yikimina yol açar.

C vitamini metabolizma süreçlerinin pek çoguna katilan ve vücudun mikroplara karsi savunmasinda uyarici rolü oynayan cok önemli bir vitamindir. En çok taze sebze ve meyvelerde, özellikle portakal, greyfurt gibi turunçgillerde, çig lahana, domates ve salgamda bulunur. Vücutta depolandigindan hergün düzenli olarak alinmasi gerekir. Yeterince C vitamini almayan kisilerde kemik ve eklem bozukluklarina, deride ve disetlerinde kanamalara, dislerin dökülmesine ve yaralarin geç iyilesmesine yol açan iskorbüt hastaligi görülür. Eskiden uzun deniz yolculuklarina çiktiklari için aylarca taze sebze ve neyve yiyemeyen denizcilerin çogu bu hastaliga tutulurdu

C vitamininin eksikliginde dis etlerinde kanama ,eklemlerde sislik ve agrilar, yaralarda geç iyilesme görülür. Bu belirtilerin sonucu skorbüt hastaligi ortaya çikar. Ayrica yorgunluk, tembellik, isteksizlik görülür.

D vitamini özellikle bebekler ve gelisme çagindaki çocuklar için çok önemlidir. Çünkü büyüme döneminde yeterince D vitamini alinmamasi kemiklerde agir biçim bozukluklarina, yol açan rasitizm hastaligina yol açar. D vitaminini eksikliginin eriskinlerdeki sonucu ise osteomalisi denilen kemik yumusamasidir. En zengin olarak; balikyagi, karaciger, süt ve yumurta sarisinda bulunur. Asiri alinmasi durumunda ise vücutta depolandigindan zehirlenmeye yol açar.

K vitamini diger vitaminlerin hepsinden biraz daha geç bir tarihte bulunmustur. Kanin pihtilasmasi için gereklidir. Sebzelerin çogunda, özellikle ispanak, lahana ve karnibaharda bulunur. Bagirsaklarin dogal konusu olan bakterilerle birlestiklerinden eksikligi pek yaygin degildir. Yalniz yeni dogmus bebeklerde ve uzun süre antibiyotik tedavisi gördükleri için bagirsak bakterileri azalmis kisilerde bu vitaminin eksikligine rastlanir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası