Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Gelisim ve Ögrenme


Bilissel ögrenme kuramlari, ögrenen kisinin, ögrenme sorumlulugunu yüklenmesi ve ögrenmeye etkin olarak katilmasi geregi üzerinde durmaktadirlar. Bu nedenle bu alandaki çalismalar, son yillarda ögrenme stratejileri üzerinde yogunlasmistir. Ögrenme stratejisi, "ögrenen kisinin ögrenme sirasinda gerçeklestirebilecegi ve onun kodlama sürecini etkilemesi umulan davranislar ve düsünceler"dir . Ögrenme stratejileri. bellege yerlestirme ve geri getirme gibi bilissel stratejileri ve bilissel stratejileri yönlendirici yürütücü bilis süreçlerini kapsayan, ögrenenin ögrenmesini etkileyen, ögrenen tarafindan kullanilan davranis ve düsünme süreçlerine isaret etmektedir .

Ögrenciler, ögrenmeyi gerçeklestirmek amaciyla belirli davranissal ve düsünsel süreçleri gerekserler. Örnegin; bir okuma materyalinin ana düsüncelerini bulmak, özetlemek ve not alma gibi. Bu görevleri basari ile yerine getirebilmeleri, ögrenme isine en uygun birkaç stratejinin kullanimina baglidir. Ögrenme stratejileri "ögrencinin kendi kendine ögrenebilmesi için kullandigi islemlerdir. Kendi ögrenmesini saglayabilen ögrencilere, "stratejik ögrenenler" (Strategic Learners), "bagimsiz ögrenenler" (Independent learners), "öz-düzenleyici ögrenenler" (Self- regulated learners) gibi adlar verilmektedir. Arends’a göre öz-düzenleyici ögrenenler asagida siralanan islevleri yerine getirebilirler :

1. Belirli bir ögrenme durumunu dogru olarak tanimlama,

2. Ögrenebilmesi için gerekli en uygun ögrenme stratejisini seçme,

3. Stratejinin ne derece etkili oldugunu izleme,

4. Ögrenmeyi basarincaya kadar güdülenmis olarak yeterli çabayi gösterme.

Arastirmalar okuma materyalini etkili bir biçimde okuyanlarin ögrenme stratejilerini kullandigini ortaya koymaktadir. Bir stratejik okuyucu, ögrenme ortaminda hangi ögrenme stratejilerini kullanacagina karar verir, onlari etkili bir biçimde degerlendirir ve gerektigi zaman stratejilerini degistirir ya da uyarlar.Iyi ile kötü okuyucular üzerine yapilan arastirmalar ögrenme stratejileri açisindan birkaç önemli farkliligi ortaya koymustur. Bu arastirmalarin sonucuna göre, iyi okuyucular daha fazla ögrenme stratejilerine sahiptirler. Bunlar, ne yapmalari gerektigi animsatilmadiginda, büyük olasilikla kendiliginden uygun ögrenme stratejilerini kullanirlar. Örnegin; stratejik bir ögrencinin amaci, okuma materyalini anlamak ise, daha yavas ve düsünerek okur; amaç bir durumu bulmak ise göz gezdirir .

Ögrenme stratejileri yazarlar tarafindan farkli siniflandirilmaktadir. Gagne ve Driscoll ögrenme stratejilerini, bes ayri siniflama yaparak incelemektedirler:

1) Dikkat stratejileri,

2) Kisa süreli bellegi gelistirme stratejileri,

3) Kodlamayi artirma stratejileri,

4) Geri getirmeyi artirma stratejileri,

5) Izleme- yöneltme stratejileri.

Ögrenme stratejileri konusunda kapsamli çalismalar yapan Mayer ögrenme stratejilerini 8 sinifta toplamisdir;

1) Temel ögrenme durumlari için tekrarlama stratejileri,

2) Karmasik ögrenme durumlari için tekrarlama stratejileri,

3) Temel ögrenme durumlari için anlamlandirma stratejileri,

4) Karmasik ögrenme durumlari için anlamlandirma stratejileri,

5) Temel ögrenme durumlari için örgütleme stratejileri,

6) Karmasik ögrenme durumlari için örgütleme stratejileri,

7) Kavramayi izleme stratejileri,

8) Duyussal ve güdüsel stratejiler.

Bu çalismada ögrenme stratejileri, dikkat stratejileri, tekrar stratejileri,. anlamlandirmayi artiran stratejiler, yürütücü bilis stratejileri ve duyussal ve güdüsel stratejiler olarak bes grupta incelenecektir.

1. Dikkat Stratejileri

Çevreden gelen bilginin birey için gerekli olanlarinin kisa süreli bellege geçisini saglayan en önemli süreç dikkattir. Bu nedenle ögretimde yerine getirilmesi gereken ilk islev, ögrencinin dikkatini belirginlestirmek ve artirmaktir.

Kendi kendine ögretim, ögrencinin birkaç dikkat stratejisinden birini benimsemesi, nesnel ögrenen olmasina dayanir. Stratejik bir ögrenci, ögrenme olusumunda amacini belirledikten sonra dikkat stratejilerinden en uygununu seçerek kullanir.

Dikkati yöneltmede kullanilan stratejilerden biri, metinde yazilarin altini çizmedir. Anahtar sözcüklerin ve temel düsüncelerin altinin çizilmesi, ögrenciler tarafindan yayginlikla kullanilmaktadir. Ancak altini çizme, okunan metinde önemli düsüncelerle, önemli olmayanin ayirt edilmesine dayanir. Bazi ögrenciler tüm tümcelerin altini çizerler. Özellikle küçük siniflarda ögrencilerin ön bilgilerinin yetersiz olmasi ve önemli düsünce ile önemli olmayanin ayirimini yapamamasi nedeniyle bu hata daha fazla görülür.

Arends, altini çizmenin iki yararindan bahseder. Birincisi, altini çizme anahtar sözcükleri, temel düsünceleri fiziksel olarak yerlestirir, böylece gözden geçirme ve animsama hizli ve etkili gerçeklesir. Ikincisi, alti çizilerek seçme süreci, varolan bilgiye yeni bilginin birlestirilmesine yardim eder .

Altini çizme anahtar noktalara, temel düsüncelere okuyanin dikkatini odaklayacagi stratejilerden biri olmasina karsin, küçük siniflardaki ögrenciler için uygun degildir. Brown ve Smiley (1977) altinci sinifin altindaki ögrencilerin önemli bilgiyi belirlemede yeterli olmadiklarini, bu nedenle altini çizme stratejisinden yararlanamadiklarini bulmuslardir .

Inceleme sorulari da dikkat sürecini etkileyen yollardan biridir. Wittrock ve Lumsdaine (1977)’in yaptiklari çalismada ön sorular, ögrencinin dikkatini olaylarla ilgili ya da özel yanitlar vermeye yöneltmistir. Ilgili paragraflardan sonra sorulan sorularin ise, dikkati yalnizca gelecek paragraflara çektigi gözlenmistir. Denner (1978) ve Andre (1979) de, sorularin en azindan metine o an dikkat etmeyen ögrencilerin dikkatini metine çektigini belirtmislerdir .
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası