Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Görme Kusurlari ve Tedavi Yollari


Hipermetropluk

Saglikli göz degisik uzakliktaki görüntüleri odaklamak için mercegin biçimini degistirir. Daha yakin bir noktaya bakarken mercegin kalinligi artar, uzaga bakildiginda ise azalir. Bir mercegin egriligi ne kadar fazla ise isigi o kadar fazla kirar ve odak uzakligi kisalir. Saglikli bir gözde sonsuzdaki bir nokta, mercegin egriligi en azken agtabaka üzerine odaklanir. Hipermetrop gözde is, mercegin ayni noktayi odaklayabilmek için egriliginin artmasi gerekir. Mercegin egriligini, kirpiksi kasin kasilmasi düzenler. Halka biçimindeki bu kas, iris kökü ile mercek arasinda bulunur. Hipermetroplukta gözküresinin ön-arka çapi normelden kisadir. Bu nedenle, mercekte kirilan isinlar, ag tabakanin üstü yerine arkasindaki bir noktada birlesirler. Isinlarin agtabakasi üzerine düsmesi için mercek egriliginin artmasi gerekir. Ancak mercek belirli bir sinirin ötesinde egriligini arttiramadigi için, hipermetrop göz yakin nesneleri odaklayamaz. Bu nedenle, hipermetroplar gazeteyi uzakta tutarak okurlar.Ayrica gözküresinin ön-arka çapi kisa oldugundan ,mercek uzak nesneler için egriligi arttirir.Sonuçta kirpiksi kasin, hiçbir zaman tam gevseyemediginden, göz bas agrisina neden olur.Hipermetropluk, çocukta içe dönük sasiliga yol açabilir. Gecikmeden müdahale edilirse, uygun camlarin kullanimiyla bu sasilik çocuklukta düzeltilebilir.

Miyopluk

Gözün belirli bir uzakligin ötesindeki nesneleri odaklayamamasina miyopluk denir.

Hipermetrop gözde, gözküresinin ön-arka çapi normelden kisa oldugu ve mercek egriligini (kirma gücünü) belirli bir sinirin ötesinde arttiramadigi için nesneleri odaklayamaz.

Miyop gözde bunun tam tersi bir durum ortaya çikar. Genellikle göz küresinin ön-arka çapi normelden uzundur ve mercek,belirli bir sinirin ötesinde egriligini azaltamaz.

Miyopluk kalitsal ancak çekinik bir göz bozuklugudur. Bu nedenle,miyop annne babalarin çocuklarinda her zaman ortaya çikmayabilir. Ancak ana babanin her ikisi de miyopsa, dogal olarak çocuklarin da miyop olma olasiligi yüksektir. Miyopluk belirtileri genellikle alti yasina dogru kendini gösterir.Çocuk küçük yazilari rahat okur ama tahtaya yazilanlari okuyamaz.Uzagi görmenin gerekli oldugu oyunlardan kaçinir ve arkadaslarindan ayri durmayi yegler.Alti yasina dogru baslayan miyopluk,büyüme dönemi boyunca ilerlemeyi sürdürür ve vücut gelisimiyle birlikte durur.

Gözküresinin ön-arka çapi normalden daha uzundur.Bu miyopluk türü,gözlükle düzeltilebilir ve genellikle baska bir soruna yol açmaz.Bundan farkli olarak patolojik miyoplukta ise görme kusuru ilerler,ayrica agtabakada bazi bozukluklar ortaya çikar. Miyoplugun türü ve uygun düzeltici camlar tek muayenede saptanamayabilir.Dikkatli ve düzenli muayenelerle hastaligin gidisi izlenerek kesin tani konur ve uygun tedavi saglanir.

Astigmatlik

Genellikle dogustandir. Bununla birlikte, cerrahi girisimlerle saydam tabakanin kesilmesine, saydam tabakada iltihaplanma ya da travmaya bagli olarak da çikabilir. Olgularin en azindan %90’inda astigmatligin düzeltilmesi kolay degildir. Saydam tabaka egriliginde agir bir bozukluk yoksa, kisi kirilma kusurunun farkinda olmayabilir. Çünkü refleks olarak görüntüyü iki dikey düzlemden birinin üstünde uyum yaparak birlestirir.Bu nedenle, astigmatlikta genellikle iki odak uzakligi arasinda uyum saglamak için sürekli degisen odaklanmaya bagli yakinmalar ortaya çikar. Hasta bu yorgunluk nedeniyle, bas agrisi , gözkürelerinde agri , gözlerde agirlik hissi ve yanmadan yakinir. Göz aklari kizarmistir. Bu yakinmalar örnegin, film izlerken artar. Gözleri saglikli kisilerde, saydamtabaka bir küre dilimi seklinde ve egriligi her yöne dogru aynidir. Bu sayede isinlar bütün dogrultularda ayni oranda kirilarak odak noktasina yönelir. Saydamtabakanin egriligi tüm yönlere esit biçimde dagilmiyorsa ve özellikle birbirini dik açiyla kesen dogrultular arasinda egrilik farki varsa,isinlar mercegi geçerken farkli oranda kirilirlar. Astigmatizmayi , nokta seklinde bir cismin görüntüsünün birbirine dik iki ayri düzlemde olmasi diye tanimlayabiliriz.

Presbiyopluk

Göz merceginin esnekligi, yasla birlikte degisir. Çocuklukta çok esnek olan mercek yillar geçtikçe bu özelligini yitirir ve 70 yasina dogru neredeyse hiç esnekligi kalmaz. Mercek sertlestikçe, degisik uzakliklar üzerinde odaklama güçlesir.Mercek en düsük egrilik konumunda sertlesme egiliminde oldugundan, yas ilerledikçe göz giderek daha uzaktaki nesneleri odaklayabilir. Bu nedenle, saglikli gözde net görülen en yakin nokta 20 yaslarinda yaklasik 17 cm, 45 yasindan sonra ise yaklasik 40 cm’dir.

Yasliliga bagli görme kusuru baslangiçta pek fark edilmez. Yapay isikta küçük harfleri odaklamada güçlük çekilir. Bir süre sonra gazete gözden uzaklastirildiginda yazilarin netlestigi fark edilir. Ama bu kez de küçük puntolu yazilari okumak güçlesir.

Presbiyopluk

Göz merceginin esnekligi, yasla birlikte degisir. Çocuklukta çok esnek olan mercek yillar geçtikçe bu özelligini yitirir ve 70 yasina dogru neredeyse hiç esnekligi kalmaz. Mercek sertlestikçe, degisik uzakliklar üzerinde odaklama güçlesir.Mercek en düsük egrilik konumunda sertlesme egiliminde oldugundan, yas ilerledikçe göz giderek daha uzaktaki nesneleri odaklayabilir. Bu nedenle, saglikli gözde net görülen en yakin nokta 20 yaslarinda yaklasik 17 cm, 45 yasindan sonra ise yaklasik 40 cm’dir.

Yasliliga bagli görme kusuru baslangiçta pek fark edilmez. Yapay isikta küçük harfleri odaklamada güçlük çekilir. Bir süre sonra gazete gözden uzaklastirildiginda yazilarin netlestigi fark edilir. Ama bu kez de küçük puntolu yazilari okumak güçlesir.

Mercek Tipleri

Görme bozukluklarinin düzeltilmesinde çesitli mercek tipleri kullanilir:

Miyop bir gözün ön-arka çapi normalden uzun oldugundan, göz mercegi belirli bir uzakligin ötesindeki nesneleri ag tabakada odaklayamaz.Hipermetroplarda ise gözün ön-arka çapi normalden kisadir. Göz mercegi yakindaki nesnelerin görüntülerini agtabakanin üzerine düsürecek kadar egriligini degistiremez. Böylece, görüntü ag tabakanin arkasinda olusur. Yakinsak mercekle, kirilma derecesi artan isinlarin toplanacagi odak uzakligi kisalir ve görüntü ag tabakanin üzerine düser. Saydamtabaka egriliginin düzensizligine bagli bir görme kusuru olan astigmatligin düzeltilmesinde silindirik mercekler kullanilir.

Astigmatlikta,saydam tabaka üzerinde birbirini dik olarak kestigi varsayilan iki eksenin egriligi birbirinden farklidir. Böylelikle paralel iki isik demeti, mercegin odaginda bir nokta degil, çizgi olusturur. Bu ise görüntünün bozulmasina yol açar. Silindirik mercekler bu iki eksende egrilik farkini, her eksen için farkli güçte kirarak ortadan kaldirir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası