Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Periodontal Hastaliklarin Statusu ve Yasli Insanlar Için Gerekli Tedaviler


Endüstri gelisimini tamamlamis ülkelerde yasli dis hekimlerinin sayilari hizla artmaktadir. Ve bu kisilerin oral sagliklari ile ilgili epidemiyolojik bilgiler israrla verilmelidir. Bu çalismamiz Helsinki Ageing Study (HAS) in bir parçasidir. Bu çalismamizda Helsinki’de yasayan 1989 yili itibariyle 1904, 1909ve 1914 dogumlu yasli insanlarin (n=175) periodontal saglik durumlari ve dis periodontal tedaviye ihtiyaci olanlar incelenecektir.

Bu çalismamiz Helsinkideki Dis Hekimligi Fakültesinde 1990-1991 yillarindan beri yapilmaktadir. Hastalarin periodontal saglik durumlari (PITN community periodontal Index of teatment needs) metodu tarafindan degerlendirilmistir. Çalismada bulunan hastalarda erkeklerde 15,1 boylarinda 14,0 ortalama dis bulunmaktadir. Saglikli periodontal dokular incelendiginde çalismaya katilan hastalardan sadece %7’ inde bulunmustur. Hst’larin %6‘inda

Disetlerinde kanama, %41’ inde dis tasi veya restorasyonlarin üzerlerinde artik madde bulunmustur ki bu bulgu en kötü olanidir. Ayrica %46’inda derin periodontal cep vardir, %35’inde en az cep derinligi 4-5 cm’dir. %11’inde ve cep derinligi 6 cm’den fazladir. Ayrica hastalarin %93’ünde oral hijyen konusu iken %87’sinde scaling ve kisk planlamasi varken %11’inde de komplex periodontal tedaviler uygulanmistir. Erkeklere daha fazla periodontal tedavi uygulamak gerektigi saptanmistir. Beklenildiginden daha fazla komplex periodontal tedavi gerektiren hastalara rastlanmaktadir. Bunu da su sekilde açiklayabiliriz. Bir çok sayida kayip dis vardir ayrica molarlarin kayip olmasi gösterilebilir.

YASLI INSANLARDAKI PERIODONTAL HASTALIKLARIN PROGNOZUNU ETKILEYEN RISKLI FAKTÖRLER

Bu çalismamizdaki amacimiz yasli bireylerde ki periodontal hastaliklarin prognozunu etkileyen riskli faktörleri tanimlamaktir. Bu çalismaya 4542 adet 70 yasini asmis azmis Nigata sehrinde ikamet eden, herhangi bir genel saglik problemi olmayan ve kendi günlük aktivitelerini edigstirmeyen insanlar katilmistir. Hastalarin günlük sigara içimi, alkol kullanma durumlari sorulan sorularla kaydedilir. Ayrica o taçman seviyeleri ve hastalik marker’larin serumdaki seviyeleri de kaydedilir. Periodontal hastaligin prognozunu degerlendirilmesinde iki yil süresince tek veya çift çift tarafli ataçman kaybi 3 mm’den fazla olan hastalar dikkate alinmistir. 394 hasta bunlardan 208 erkek, 186’i bayandir ve bunlarin hepsinin ataçman seviyeleri incelenmistir.

Bu hastalarin yaklasik %75’inde 2 yil süresince ilave ataçman kaybi tespit edilmistir. Yapilan arastirmalar sonucunda ilave ataçman kaybi ile sigara tüketimi arasinda bir iliski bulunmustur. Bunun sonucunda anlasilmistir ki yasli ve sigara içen hastalarda 6mm’lik ataçman kaybi olanlarda sigara tüketimi ilave ataçman kayiplarina neden olmaktadir.

Yasli insanlarda mosticatory (çigneme) fonksiyonun korumasi ile ilerlemesi hastanin sosyal yasami ve iyi bir fizige baglidir. Su çok iyi bilinmelidir ki bir çok ülkede yasli insanlarda yüksek oranlarda dissizlik söz konusudur. Ve dis hekimleri de yasli hastalarda çok az sayida disin fonx. Gördügünü bildirmislerdir.Periodontal hastaliklarin pragnozunun degerlendirilmesinde; hastalarin hangi dislerinin sirayla kaybedildigini ögrenilmesi ve kaydedilmesi gerekir.

Yasli insanlarda periodontal yikim sik sik tekrarlar bunun ana nedeni bati toplumunda yasayanlarda ilk 5 disten komsu bir tanesinin kaybidir. Ayrica dis çekimlerinin %40’ida neden olmaktadir. National Pothfinder Swrvey’e göre 1999 yilinda yapilan çalismaya göre aponyada yasayan yasli insanlarin %70’i periodontal hastaliklarin prognozu hakkinda tecrübe kazanmistir. Hastaliklarin ilerlemesinde risk faktörlerinin karakteristik özellikleri söz konusudur. Periodontal hastaliklarin prognozunun iyi degerlendirilmesi için risk faktörlerinin uzun süreli çalismalar yapmak gerekir. Bu çalismalar sonucunda periodontal hastaliklarin prognozunnu etkileyen riskli etkenler; yas, sigaratüketimi ve periodontal patogerezdir. Bu bulunan etkenler bir çok çalismalar sonucunda diobet ve koronalgenç ve yasli gruplar karsilastirilarak kalp hastalari olan hastalarin ayri bir önem göstermeleri gerekir. Bir çok epidemiolojik çalisma göstermistir ki diger davranis faktörleri ve biolojik olaylarin periodontal yikim ile ilgili direk alakalari tam olarak halen saptanamamistir. Bu çalismaya katilan hastalarin çogu 60 yas civarinda olup periodontal hastaliklarin prognozu için risk faktörleri içeren kimselerdir. 70 yas ve üzeri olan hastalar degerlendirilmemistir. Uzun süreli çalismalar ayrica agiz sagligiyla ilgilenen kimselerin (servislerin) topluma yapmis olduklari hizmetlerin degerlendirmesini ve yapilmasi gereken planlarin etkilerini de göstermislerdir.

MATERYAL VE METODLAR

Nilgata sehri Japonya’nin denize komsu olan sehirleri arasinda en büyük olanidir ve nüfusu 520,000’dir. 4542 (2099’u erkek, 2443 bayan) kisiden olusan ve 70yas civarinda olan bir grup 1998 yilinda yapilan yaslilar için genel saglik kontrolü ve oral saglik kontrollere kabul edilmek için basvurmuslardir. Bu gruptan sadece 1692 kisi ikinci basvurularini yapmislardir.fakat randevular için sadece 600 kisiyi kabul etmek durumundaydik. Son olarak final çalismasi için 599 kisi kabul edildi. ( 306 erkek, 293 bayan). Bu sayiya göre Nigata’daki 70 yas civarinda insanlarin %32’si kabul edilmistir.

Bu çalismaya katilanlarin hepsi kendi rizalariyla katilmaktadirlar. 2 yil süren bu çalismada oral epidemiblojik ve kisisel bilgilerin toplantisinda cross-section çalisma prensibi kabul edilmis ve bu dogrultuda hastalarin prognozu saptanmaya çalisilmistir.

2000 yilinda, 1998 yilinda degerlendirilen hastalar tekrar degerlendirmek amaciyla çagrilmistir. Bunun sonucunda 436 hasta (234 erkek, 202 bayan) degerlendirilmistir. 7 hasta tamamen dissiz kalmistir. Bu dogrultuda 394 hasta (208 erkek, 186 bayan) periodontal hastaliklarin prognozu dogrultusunda analiz edilmistir. Tüm hastalar Nigata’daki local commly centre’da (Saglik halk merkezi) degerlendirilmistir. Hiçbir hasta hastaneye veya islah evine yerlesmis degildir. Hastalarin genel saglik durumlari iyidir. Hiç biri kendi günlük aktiviteleri için özen gösterilmesini istememistir, tüm hastalar oldukça güvenilir ve TMIG indexinin 13 kriterinede uygunluk göstermektedir.

4 dis hekimi oral degerlendirmelerini yapay isiklandirma altinda yapmistir. Periodontal degerlendirme için yapilan periodontal ataçman daki milimetre boyundaki kayiplar dis hekimligi aynasi (klinikte kullandigimiz agiz aynasi) ve periodontal arastirmalar için gelistirilen aletlerle yapilmistir. III molarlar dahil tüm dislerin 6 gözündede arastirmalar yapilmistir. Cep derinlikleri tespit edilmeyince veya sementmine birlesim yeri tespit edilmeyince ölçümler göz ardi edilmistir. Katilimci hastalarda 4’sinin ölçümleri fakülte hastanesinde cerrahi girisimden önce degerlendirilmistir. Cerrahi operasyondan sonra yapilan ölçümlerde periodontal ataçman kaybi yaklasik 056-3,92 arasinda kaydedilmistir.

Hastalarla direk olarak temasa girilmesi sayesinde hastayla ilgili genis bilgiler elde edilmesi mümkün olabilmektedir. Bunlarin içinde sigara içimi, alkol kullanimi, dis randevularina vermis oldugu önem, yapilan dis tecbuslerine olan güveni, kendi dislerine olan bakimi (dis ipi, dis firçasi kullanimi) ile ilgili bilgileri sayabilmekteyiz. Ayrica bu sayede hastanin genel saglik durumu, kan basinci seviyesi, hastaliklarinin serumdaki merkezlerin seviyeleri de incelenebilir. Bu hastaliklarin markerleri 1) liver ogerts (yasayan aginlan) GOT, GPT, ve -GTP 2) kidrey ajonlari (keratin), 3) immunogthinler igG, IgA ve IgM, 4) lipofaktörler kolestorol ve trigliserid 5) besleyici faktörler (protein, kalsiyum, albumin ve kan sekeridir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası