Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Bebeklik Dönemindeki Gelisim


A) BEDENSEL GELISIM

Bebeklerin dogumdaki büyüklükleri ve dogumdan sonraki büyüme hizlari, onlarin genel gelisimleri hakkinda bize bilgi verir. Ortalama olarak erkek bebekler kizlara göre bütün beden oranlari bakimindan biraz daha büyüktürler. Bebegin beden oranlarinda görülen degismeler özellikle birinci yilin ikinci yarisinda hizlanir. Dogumdan itibaren incelendiginde basin en hizli gelisen organ oldugu görülür. Örnegin, dogumda basin bedene orani 1/4 iken, bu oranin eriskinlikte 1/8’e düstügü görülür.

Dogumdan 1 yasina kadar gövde en hizli büyüyen alani olustururken, bacaklardaki hizli büyümenin 1 yasla ergenlik arasinda gerçeklestigi görülür. Bedence büyümenin hizi, sosyo-ekonomik kosullarla ve beslenmeyle yakindan iliskilidir. (Ortalama boy ve kilo artisi çizelgeden izlenebilir.)

Dogumda ortalama agirlik minimum 2268 gr., ortalama 3402 gr., maksimum 6350 gr.’dir.

Ilk 3 ay içinde bebeklerin ortalama olarak haftada 170 gr. Almalari beklenir. Bazi çocuklarin gelismelerinde büyüme ritmi açisindan farklilastiklari, beklenen ortalamanin altinda bir gelisim seyri izledikleri görülür. Baslangiçta küçük çocuk izlenimi veren bu bebekler çocukluk döneminin herhangi bir evresinde hizli bir büyüme grafigi göstererek akranlarina yetisir.

ISKELET GELISIMI

Yeni dogan 48-50 cm boyundadir. 1-3 yas arasinda boyda ortalama 20,5 cm., agirlikta 4,7 kg.’lik bir artis gözlenir. Bundan sonra büyüme yavaslar.

Yeni dogan iskelet yapisi önceleri yumusak kikirdaktan olusmaktadir. Zamanla kikirdakta kalsiyum fosfat ve diger minerallerin depolanmasiyla kemik materyali haline dönüsür.

Iskeletin görevi, hareketi dengeli hale getirmek, iç organlari korumak ve vücudu dik tutmaktir. Dogusta bebekte 270 tane kemik vardir. Bunlar incedir, bükülebilir ve birbirine gevsek bir biçimde baglidir. Ergenlikte kemiklerin sayisi 350’ye çikar. Eriskinlikte ise bazi kemikler birlesir ve kemik sayisi 206’ya düser.

KAS GELISIMI

Yeni dogan kiz olsun erkek olsun beden büyüklügüyle orantili olarak kas liflerine sahiptir. Bas ve boyuna yakin olan kaslarin daha asagidaki kol ve bacak kaslarina oranla daha önce gelistigi gözlenir. Erkek bebeklerin kas doku orani, kiz bebeklerinkinden daha fazladir. Cinsiyet farkliligindan kaynaklanan bu üstünlügü erkekler tüm yaslarinda ellerinde bulundururlar.

TEMEL FIZYOLIK GEREKSINMELER

a) Beslenme Gereksinimi: Açlik ve susuzluk gereksinmeleri önem bakimindan ayirt edilemez. Yeni doganin günde 7-8 kez emzirilmesi gerekmektedir. Bunu takip eden haftalarda 5-6’ya indigi görülür. Ama alinan besin miktarinda azalma olmaz.

Bu konuda Türk-Islam düsünür Ibn-i Sina (980-1037) bundan yüzyillarca önce su görüsleri ileri sürmüstür:

“Çocugun emzirilmesi ve beslenmesine gelince mümkün oldugu kadar ana sütüyle beslenmelidir. Çünkü ana sütü, çocugun ana rahmindeyken aldigi gidaya en çok benzer olanidir. Ve deneyle sabit olmustur ki çocugun sancilarinin giderilmesinde son derece faydalidir.”

Bu tavsiye “Analar çocuklarini tam 2 yil emzirsinler” diye Kuran-i Kerim’e de uygun düsmektedir.

b) Uyku Gereksinimi: Insan yasaminin en az bilinen ve en gizemli ayni belki de uykudur. Çocugun temel fizyolojik gereksinmelerinin basinda gelen uyku, çocugun etkin katkisi gerektirir.

Çocuga gerekli uykunun süresi bazi ögelere baglidir. Bunlardan en önemlisi çocugun yasidir. Küçük çocuklarin uykuya daha çok gereksinimi vardir. Yeni dogan bebekler günde ortalama 16-18 saat uyuyarak zamanlarinin %80’ini uykuda geçirirken 1 yas bebeklerinde bu süre %50’ye düsmektedir. Ilk 3-4 hafta boyunca bebekler ortalama olarak günde 7-8 kez kisa dönemler halinde uyurlar. 6. haftadan itibaren bu kisa uykularin yerini günde 2-4 kez yinelenen uzun uyku periyotlarinin aldigi görülür. 28. haftadan itibaren bebeklerin büyük bir çogunlukla tüm gece boyunca uyuduklari, buna ek olarak 1 yasina kadar gündüzleri de 2-3 kez kisa sürelerle uyku süresi 2-5 yas için 13-15 saat, 6-8 yas için 12 saat, 8-10 yas için 11 saat ve 10 yasindan ergenlik dönemine kadar 10-11 saattir.

ISI VE BEDEN TEMIZLIGI

Çocugun saglikli gelisiminde Ibn-i Sina isi ve beden temizligine de önem vererek söyle der: “Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yeni dogmus çocugun ilik bir evde uyutulmasidir.”

Yine Ibn-i Sina’ya göre çocugun yikanacagi en iyi vakit en uzun uykusundan (yani gece uykusundan) sonradir.

B) BILISSEL GELISIM

DUYSAL-MOTOR DÖNEM

Piaget, çocugu dünya hakkindaki bilgisi sekillendikçe birbirine bagli zihinsel gelisim evrelerinden geçtigini savunur.

Çocuk duysal-motor evre içindeyken zekanin görüntüsü hareketleridir. Bu dönemin basinda çocuk kendini diger objelerden ayirdedemez ve davranislari refleks örüntülerle kisitlanmistir.

1 yas çocugu battaniye üzerindeki oyuncaga ulasabilmek için battaniyeyi kendisine çeker. Burada çocuk battaniyeyi oyuncaga ulasmak için kullanmistir.

Duyusal-motor ögrenmedeki düzenli gelisim sirasi, ilk olarak duyularin kullanilmasiyla baslar. Bunun ardindan 6. aydan itibaren motor yetenekler, daha sonra, yani ikinci yilda ise bu birincil yeteneklerin koordinasyonu baslar. Sembolleri kullanabilme yetenegi ile birlikte yeni sema türleri gelisir. Bu temsili semadir. Burada önemli olan mevcut duyusal-motor semalardan hareketle bir seyi bir baskasiyla temsil edebilme yetenegidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası