Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Psikoseksüel Gelisim Kurami


Kisilik gelisimi açisindan psikolojiye en önemli katki psikanalizin kurucusu Freud ve onun takipçilerinden gelmistir. Asagida kisilik gelisimi, "psikoseksüel gelisim ilkelerine göre açiklanacaktir.

Freud, kisiligi gelisim açisindan inceleyen ve kisiligin temel karakter yapisinda bebeklik ve çocukluk yillarinin önemini belirten ilk kuramcidir. Freud, bes yasin sonlarinda kisiligin oldukça biçimlendigi ve bu yastan sonraki gelisimin, temel yapimin islenmesiyle sinirlandigi inancindaydi.

Bu kuramda insanin gelisimini alti dönemde incelemistir. Oral Dönem, Anal Dönem, Fallik Dönem, Gizillik (Latent) Dönem, Ergenlik Dönemi.

Oral Dönem (0-2 yas)

Bu dönem id'in egemenligi altindadir. Dogal dürtülerin hemen doyurulmasi, gerginligin hemen giderilmesi çocugun en basta beklentisidir. Çocuk disardan verilecek bakima tümden bagimli ve çaresizdir. Çocuk ancak kendine verebilecek bir annenin varligiyla yasamini sürdürebilir.

Çocugun bu dönemde kazandigi ilk toplumsal islev, almak, almayi bilmek ve elde etmektir. Yani çocuk kendisine anne tarafindan verilen seyleri alirken, toplumsal anlamda almayi da ögrenir. Çocuk kendisine veren kisilerden verilmis olmayi da degerlendirerek "vermek-verebilmek" yetisini de kazanir.

Sürekli bakim veren kisinin (anne ya da sürekli bir bakici) bebekligin ilk aylarindaki eksikligi, çocugun motor, bilissel, duygusal ve sosyal gelisiminde önemli aksamaya ve yetmezlige, hatta gerilige yol açabilir.

Oral dönemde çevresel kosullara ve biyolojik yapiya bagli olarak, asir doyurulma ya da asiri doyumsuzluk içinde kalma yüzünden çocuk sonraki dönemlerine ilerleyemeye bilir. Bu nedenle yetiskinlik yasaminda da oral dönem özelliklerine fazlaca tutunabilir. Asiri agizcilik (oburluk), asiri bagimlilik, alicilik, edilgenlik baskin olursa bu davranis özellikleri oral saplanma belirtileri olarak yorumlanabilir. Böyle bir kisi baskalarindan almaya alismis, asiri isteyici ve bagimlidir. Oral dönemde çocugun kazanmasi beklenen duygu özgüven duygusudur. Bu da ancak annenin (ya da çocuga bakim veren kisinin) düzenli ve tutarli bir sekilde çocugun ihtiyaçlarini karsilamasiyla mümkündür. Oral dönemde idin haz ilkesi islemektedir.

Anal Dönem (2-4 yas)

Çocugun yürümeye, konusmaya ve kendi benligini çevresinden ayri algilamaya basladigi; yavas yavas bagimsizca düsünme ve davranma gibi yetilerin yapitaslarinin gelistigi bir devirdir.

Bu dönemde çocugun diskilama büzgeç kaslarinin gelismesiyle çocugun dünyasina yeni bir eylem yetisi katilmaktadir. Çocuk içerde biriken diskisini tutarak ya da birakarak bir haz duyar. Çocugun diskisini tutabilmesi ve annesinin istedigi yerde ve zamanda yapmasi çevreden büyük ilgi görür ve ödül alir. Böylelikle çocuk artik toplumun iyi, kötü, dogru, yanlis ve ayip gibi yargilari ile karsilasmaktadir. Süperego gelismeye baslar.

Anal dönemde bazi aile tutumlari çocukta anal saplanmaya ve anal kisilik özelliklerinin gelismesine yol açabilir. Bu tutumlar arasinda, çocuga siki, kati, cezalandirici tuvalet egitimi; özerklik tanimayan, bagimli, bebek kalmayi destekleyen asiri koruyucu ve denetleyici tutumlar, asiri düzenlilik ve titizlik egitimi, çocuga ayip ve günah kavramlarinin fazla asilanmasi sayilabilir.

Anal kisilik özellikleri gösteren yetiskin bireylerde, asiri titizlik, tuvalet islemleri ile asiri ugrasma, cimrilik, inatçilik, asiri düzenlilik, kararsizlik gibi özellikler görülür.

Fallik Dönem (4-6 yas).

2.5-3 yaslarina giren çocugun düsünce dünyasinda giderek artan bir biçimde yeni bir algi alani olusur. Bu eseylik ayriliklari ile ilgilidir ve çocugun dikkati esey organlarina ve bunlarin anlamlarina yönelir. Çevreden ve baska insanlardan ayri bir kisi oldugunu kavramis olan çocuk, artik "nasil bir kisi" olacagini arastirmaktadir. Bu nedenle kendi bedenine, cinsel ayriliklarina ve genellikle çevrede olagelen her seye karsi derin, bitmek bilmez bir sorusturma ve ögrenme egilimi gösterir.

Cinsel ayriliklarin ögrenilmesi, cinsel benlik duygusunun baslamasi ve cinsiyete uygun rollerin belirlenmesi de bu yaslarda iyice kesinlesmistir. Çocuk cinsel yasaklari ve degerleri hizla ögrenir.

Bu çagda asiri korkutmalar, suçlandirma ve cezalar, atilganligin kisitlanmasi, çocukta girisim kisirligi ve asiri çekingenlige neden olabilir.

Bu dönemin kriz noktasi Oedipus (Ödipus) kompleksi ve Igdislik korkusudur.

Oedipus (Ödipus) kompleksi.- Erkek çocugun annesine, kiz çocugun babasina karsi özel bir sevgiyle (ask) yaklasip erkek çocugun babayla, kiz çocugun da anneyle yarisa girmesi, hatta ondan nefret etmesi. Erkek çocuk, bir yandan babasina sevgi duyup onun gibi olmak isterken diger yandan da ondan nefret eder. Bu yüzden önemli bir çatisma yasanir. Karsi cinsten olan ebeveyne karsi sevgi dolu ilgi, hemcins ebeveyne karsi ise iki degerli bir tutum oediepus karmasasinin içerigini olusturur.

Fallik döneme özgü ödipal çatismayi çözememis kisiler yetiskin yasamda bilinçli ya da bilinçsiz ödipal egilimler ya da buna karsi asiri savunmalar gelistirebilir.

Çocukta bu döneme kadar görülmeyen vicdan ve ahlak duygusu iste bu özdesimlerin güçlenmesiyle gelismektedir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası