Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Saglik Turizmi


SAGLIK TURIZMININ ÖZELLIKLERI

Insanlar yasadiklari yillar içinde saglikli olmak zorundadirlar. Çünkü, insanlar saglikli oldukça verimli bir çalisma yapabilirler.

Bu nedenle ilk çaglardan bu yana insanlar saglik bulmak, agrilarindan, sizilardan, yaglardan kurtulmak için kendilerini sagaltma olanaklarini aramislar, bulmuslardir.

Kuskusuz ilk caglarda insanlar ancak bol olanaklardan oldugu gibi yararlanmaya yollarini bulmuslar. Bunlardan bir çogu bugün tip bilimi içinde yer almis, dolayli olarak da turizme özgü etkinlikleriyle önem kazanmistir.

Sanayilesme ve kentlesme sonucu gelismis ve gelismekte olan ülkelerde cevre sorunlari insan sagligini bozan, is gücü verimini azaltan bir yasama ortamina neden olmaktadir. Beslenme bozukluklari , sinirsel yogunluklari artiran, bu ortamin yarattigi sorunlari gidermek amaciyla Almanya, Fransa, Italya vb. ülkeler kaplica, deniz ve iklim gibi kaynak degerlerinden yararlanma yollarini aramis, baslangiçta halk sagligini ve isgücü verimini korumak amaciyla sürdürülen bu çabalar, sonralari iç ve iklim kürleri gibi uygulamalara dönüsmüstür.

Kür ve tedavi amaci ile belirli bir zaman için yer degistiren insanlar, gittikleri yerlerde konaklama, beslenme, kür ve tedavi uygulamasi, dinlenme ve eglenme gereksinimlerini karsilayarak alt-üst yapisi tesislerine gerek duymaktadirlar.Ekonominin arz ve talep kurali içinde islerlik kazanan bu olay günümüzde saglik turizmi olarak adlandirilan önemli bir turizm türünü olusturmustur.

Doganin saglik verici özelliklerinden yararlanmak isteyen insanlarin sicak su, maden suyu, hamam, kaplica ve bunalari tamamlayan kür merkezlerini ve bazi tibbi hizmetlerin sunuldugu saglik merkezlerini ziyaret etmeleridir. Tibbi turizm deniz, iklim ve magara tedavisini içine almaktadir.

Kür tedavisi zamanla tüm yil boyu sürdürülebilmesi, turizm sektörüne ayri bir çekicilik kazandirmistir.Kür kurallari geregince kaplica, deniz ve iklim kürlerinde 3 hafta süre ile kür yapilmasinin öngörülmesi ise, saglik turizmi merkezlerinde yer alanyatirimlar için çok güvenilirli ve karli isletme türü yaratir.Saglik turizmini 2 alt baslik seklinde ele almamiz olasidir.Bunlar:

1-Termalizm

2-Klimatizm

Mineralize termal sular ile çamurlari kaynagin yöresindeki çevre ve iklim faktörleri bilesiminde insan sagligina olumlu katki saglama üzere, uzman doktor denetim ve programinda, fizik tedavi, rehabilitasyon, egzersiz, diyet gibi destek tedavilerle koordineli kür uygulamalarina termalizim denmektedir. Bu amaçla yapilan turizm harekati da termal turizm olarak algilanir.

Jeotermal kaynak zenginligi bakimindan dünya ilk ona (10) giren Türkiye de sicak ve soguk mineralli su kaynagi 1300 civarindadir. Bunlardan yaklasik 600 kadari sicak ve mineralli su kaynaklaridir. Termal sularin en yaygin kullanimi balneolojik kullanimdir. Balneoterapi; mineralize termal sularda yapilan kür uygulanmaktadir. Balneoterapi genel olarak su birimlerden olusur;

1. Genel yüzme havuzu

2. Tedavi havuzu

3. Özel tedavi banyosu

4. Genel banyo havuzlari

5. Masaj duslari

6. Masaj birimleri (genel, kismi, su alti masaji)

7. Çamur küvetleri

8. Buhar banyosu

9. Içme kürü

10. Gaz banyosu

11. Deri alti enjeksiyon

12. Sauna

13. Türk hamami

KLIMATIZIM

Saglikli iklim ortaminda bulunmayi ifade etmektedir. Klimatik kaynaklar; daglar, magralar, vb. yerlerdir. Bir baska deyisle dag istasyonundaki acik havanin saglik üzerindeki sifa veriçi etkisinden yararlanmak için uygulanan bir tedavi sistemi ve saglikli iklimde yapilan temiz hava kürüdür.

Saglikli iklim tanimina uygun ve insan sagligina yarari bakimindan en çekici yerler arasindan deniz seviyesinden 800 m yükseklikten baslayarak 2000 m’ye kadar uzanan yükseklik kusagi yer alir. Bu yükseklik kusagi orta yükseklikteki daglik yörelerle yogun olunan örtülerinin yayilis gösterdigi alanlari kapsar. Bu yükseklikler ayni zamanda rekreasyon alanlari olamaktadir.

Yapilan arastirmalara göre deniz seviyesinden yükseklerde yasayanlarda hamoglobin artisi görülmektedir. Bunun sonucu kan basinci, kan dolasimi hizlanmaktadir.Bu olay kas ve hücrelerin güçlenmesine olanak saglar.Sonuç olarak insan bedeninin hareketlilik ve güç performansini yükseltmektedir.

Türkiye'de saglik turizmine konu olan tesislerden termal kaynak isletmelerinin önemli bir bölümünün isletmesi Il Özel Idareleri tarafindan yapilmaktadir.Kaplica, ilica olarak faaliyet gösteren bu isletmelerin çogu nitelikli hizmet vermemektedir.Bu gereksinimden hareketle, devletçe saglik tesisi yatirimlarinin tesvik edildigi görülmektedir.

Türkiye'de saglik turizm tesislerini inceledigimizde, alt ve üst yapi tesislerinin sinirli olmasina karsin:Yalova, Gören, Bolu, Balçova, Sandikli, Pamukkkale, Harlek, Sivas-Çermik ve Erzurum-Pasinler gibi kaplica merkezlerinde yilin alti ayi yer bulmak olanakli degildir.Bazi kaplicalarin çevresinde ise çadirlarda konaklayan saglik turizminden yararlanmaya çalisan insanlar oldugu görülmektedir.

Gerekli potansiyele sahip olan ülkemizde, saglik turizminin gelistirilmesi için yapilan çalismalarin ivme kazanmasi gerekliligi kaçinilmazdir.

Tibbin bu yeni görevi, sifali sular, iklim, deniz, dag, magara tedavisi gibi çesitli kaynaklara dayanmaktadir.Bunlarda tibbi turizmin varligini biçimlestirmektedirler.Tipla turizmin bir araya geldigi bu konuda çalisirken her seyden önce tedavi yerlerinin örgütlenmelerinde hekimlere genis bir sorumluluk payi birakmak gerekir.

Sagaltma (tedavi), dinlenme, zayiflama ve güçsüzlügü giderme istasyonlarinin halkin gereksinimine göre ayarlanmasi, degerlendirilmesi, bir yandan sosyal bir problem olarak çok önemlidir.

Türkiye'de romatizma, seker ve karaciger rahatsizliklarina iyi gelen kaplicalarimiz:

• Ankara haymana kaplicalari (kadin ve cilt hastaliklari)

• Aydin Ortakçi kaplicalari (içme ve banyo hastaliklari)

• Denizli Yenice Kaplicalari(romatizma, kalp ve damar sertligi)

• Eskisehir Kaplicalari (romatizma, bedeni ve zihni yorgunluklar)

• Izmir Urla içmeceleri

• Izmir Balçova ilicalari

• Izmir Çesme sifali sular merkezi (katranli çamur güzellestirici)

• Izmir Bergama tabaklari ilicasi

• Istanbul- Tuzla içmeceleri (karaciger, safra yolu, böbrek ve bagirsak rahatsizligi)

• Manisa Kursunlu kaplicalari (romatizma)

• Ahmetli Kaplicalari

• Manisa-Sert Kaplicalari

• Nigde-Çiftehane Kaplicalari

• Bursa Kaplicalari

DIGER TURIZM TÜRLERINDEN FARKI

Kisilerin çalisma gücünü azaltan ya da çalismalarina ebgel olan; dolayisiyla ile de ulusal ekonomide olumsuz etkileri bulunan bazi hastaliklarla gençlere sonradan gelen illetler tibbi ve insanlari dogal kaynaklardan yararlanmaya yöneltmistir.

Günümüzde sanayilesme ve asiri sehirlesmenin yarattigi, toprak, hava, su, çevre kirlenmesi, gürültü gibi çesitli problemleri ile insanlarin belirli bir süre içinde olsa saglikli bir iklimde bulunarak bedeni ve zihni olarak dinlenme temiz havanin bazi solunum yolari ve kalp kan dolasimi rahatsizliklarinin tedavisinde sifa verici etkiye sahip oldugu bilinerek ve bunu yaninda dag istasyonalari açik havadan yararlanmak, dag sporlarinin yapildigi saglik turizmidir.

Kisacasi hem tedavi hem de tatil ihtiyaçlarini birlikte gidermeleri doganin tedavisinden yararlanmalari bu sektörü dogurmustur.

Yalnizca halk sagligi yönünden ele alindiginda dahi, is gücü verimliligi arttirici özelligi ile saglik turizmi, turizm boyutlariyla birlikte ülkemiz için ekonomik ve sosyal açidan son derece önemlidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası