Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Ambliyopi’de Güncel Yaklasimlar


Ambliyopi organik veya optik bir nedeni olmadan görme keskinligindeki tek veya çift tarafli azalma olarak tanimlanmaktadir ve çocukluk çaginda zamaninda tedavi ile kismi veya tam düzelme saglanmaktadir.

Ambliyopi genel populasyonda 2-2.5% oraninda görülmektedir.

Ambliyopinin çesitli formlari bulunmaktadir.Sasilik ambliyopisi daima tek tarafli olup genelde ezotropya sonucu gelisir ve egzotropyalarda kural olarak nadiren görülür.Anizometropik ambliyopi de tek taraflidir ve gözlemlerimize göre anizohipermetropide anizomyopiye göre daha sik görülür.Çünkü anizomyopik hastalar genellikle myopik gözlerini yakin görmede, daha az myopik gözlerini ise uzak görmede kullanmayi ögrenirler.

Görme deprivasyonu durumunda ambliyopi tek veya çift tarafli olabilir.Diger formlardan emetropik ambliyopi düzeltilmemis hipermetropi örneginde oldugu gibi bilateral görme deprivasyonu sonucu gelisir.Idiopatik ambliyopi ise kapama tedavisine yanit veren ve belli bir sebebi gösterilemeyen ambliyopidir.Organik ambliyopinin foveanin subklinik travmatik veya organik anomalilerine bagli gelistigi düsünülmektedir.

Deprivasyon ambliyopisi dogumda varolan korneal opasitelere bagli gelisebilir.Ptozis de nedenlerden biridir.Bebeklik dönemindeki 1 hafta süren orbital selülit ise kapaklarda yapisikliga sebep olarak deprivasyon ambliyopisine yolaçar.

Baska bir sik neden de konjenital katarakttir.Üst göz kapagindaki hemanjiom da sebeplerden biridir.

Ambliyopi, son 50 senedir klinisyenler ve görme teknisyenleri tarafindan yaygin olarak üzerinde çalisilan bir konudur.Ambliyopik gözdeki tek fonksiyon bozuklugu görme keskinligi ile ilgili degildir.Kontur ayirimi zorlasir, fiksasyon anomalileri görülür, renk ayirimi bozulur.Uzaysal algi bozuklugu ve reaksiyon zamaninda gecikme vardir.Anormal EEG bulgulari elde edilir ve normal göz ile karsilastirildiginda motor anomaliler mevcuttur.Klinik arastirmalar ambliyopinin sadece görme keskinliginde azalma demek olmadigini, sensoriyel ve motor fonksiyon bozuklugunun kompleks bir bütünü oldugunu göstermistir.

Bu durum buzdaginin görünen kismi gibidir, sadece 1/9’i su yüzeyindedir.Yani klinisyenlerin ugrastigi kisim azalmis görme keskinligidir oysa gerçekte bozukluk daha komplekstir ve buzdaginin büyük kisminin su yüzeyinde kaldigi için tayin edilememesi gibi konvansiyonel klinik testlerle kolayca belirlenemez.30 yildan daha kisa bir zaman öncesine kadar çesitli görme fonksiyonlarinin kritik dönemi hakkinda çok az sey bilinmekteydi.Ambliyopideki afferent görme yollarindaki degisiklerin dogasi ve lokalizasyonu hakkinda hiçbir bilgi yoktu.Yine ambliyopiden sorumlu mekanizmalarin ne oldugu da bilinmemekteydi.

1963 yilinda yaptiklari bulus ile sonradan Nobel ödülünü kazanan Hubert ve Wiesel su gözlemleri yapmislardir:Görmeleri gelismemis yavru kedilerin gözlerinin kapatilmasi ambliyopiye yol açmaktadir.Sütüre edilen gözde genikulat hücre atrofisi gelismektedir.Görme korteksinden alinan kayitlarda ambliyopik gözde monoküler ve binoküler nöronlarda azalma olmaktadir.Hubel ve Wiesel ayrica suni egzotropyanin binoküler nöron kaybina neden oldugunu ve tüm bu degisikliklerin yasamin ilk 3 ayi içinde gelistigini bulmuslardir.Normal binoküler girdinin kritik dönemde bozulmasinin görme sisteminde ciddi fonksiyonel degisiklere yol açacagina ilk deginen kisilerdir.Ve tüm dünyada görme hakkinda arastirmalari baslatan buluslari ile Nobel ödülünü hak etmislerdir.

Hubel ve Wiesel ilk makalelerini yayinladiktan kisa bir süre sonra biz de deneysel ambliyopiyi maymunlarda incelemeye basladik.Konjenital katarakttaki retinal stimülasyon azalmasini taklit etmek için dogar dogmaz bir göz kapagini sütüre ettik.Ekstraokuler kaslarda gerekli ameliyatlarla veya yavru maymuna ezotropya yapacak prizmalara sahip kasklari giydirerek sasilik olusturuldu.Anizometropi ise hayatin ilk haftasinda bir gözün lensi aspirasyonla alinip maymunun düzeltilmemis afakik hipermetropi ile büyümesi saglanarak veya bebeklik döneminde bir gözüne overkorreksiyonlu kontakt lens takilarak saglandi.

Maymunun kediye üstünlügü görme yollarini yapisal ve fonksiyonel olarak insana daha çok benzemesidir.Insan ve maymundan farkli olarak dogumda ve neonatal periyodda kedilerin gözü kapalidir.Kedilerin foveasi yoktur ve anormal kiazmal çaprazlasma kedilerde siktir.Bu tartismaya devam etmeden önce diger bilim adamlariyla isbirligini kabul etmeliyim.

Erken yaslardaki bu anormal görme stimulasyonu o zamanlar davranis, elektrofizyoloji ve morfoloji alanlarinda arastirmaya tabi tutulmustu. Davranissal incelemeye geçmeden önce saglam göz sütüre edilmis ve zayif, ezotropik ve anizometropik göz önce landot halkalari, sonrasinda grating pattern ile incelenmistir.

Davranis çalismalari ezotropi, anizometropi ve sütürasyon ile görmenin baskilanmasi maymunlarda ambliyopiye sebep olmaktadir.Daha ötesi, bu ambliyopi ortaya çikis ve döndürülebilme yasi baglaminda büyük benzerlik göstermektedir.Aslinda, maymunlarda, degisik vizüel fonksiyonlar için farkli duyarli dönemler oldugunu büyük kesinlik payi ile ortaya koymus bulunmaktayiz. Örnegin, skotopik ve fotopik duyarlilik gibi daha primitif vizüel fonksiyonlar sadece normal görsel data girisinin yasamin göreceli olarak ilk 3 ila 6 ayi içinde engellendigi kosulunda ortaya çikmaktadir. Form görme, binoküler toplama veya stereopsis gibi daha karmasik bir vizüel fonksiyon söz konusu oldugunda ise hayvan daha uzun süre anormal görsel deneylere maruz kalmak durumundadir.

Insanlarda kritik dönemler hakkinda çok daha az kesin bilgilere sahip durumdayiz.Tek bildigimiz dogum ve 2 yas arasinda yüksek oldugu ve 7-8 yaslarina kadar yavas yavas düstügüdür. Çocuk ‘gençlik’ sinirlarina ulastigi andan itibaren anormal vizüel tecrübelere bagisik hale gelmektedir. Bu deneylerle ambliyopi olusturabildigimizi anladiktan sonra kayda, uyarilmis ve anestezi altindaki maymunun vizüel korteks hücrelerinden devam ettik.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası