Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Dünya Saglik Örgütü


KURULUSU:

1945 yilinda ABD’nin San Francisco kentinde toplanan Birlesmis Milletler Konferansi, bu dönemde bütün halklarin sagliginin, dünyada baris ve güvenligin saglanmasi açisindan temel önem arz ettigini kabul ederek Çin ve Brezilya’li delegelerin bir ‘’Uluslararasi Saglik Örgütü’’ kurulmasi amaciyla toplanti düzenlenmesi oybirligiyle kabul edilmistir.

Birlesmis Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi, söz konusu toplantinin hazirlanmasi için Belçikali Prof. Dr. Rene Sard baskanliginda 15 kisilik bir teknik komite olusturmustur. Teknik komite kisa bir süre içinde toplantinin gündemini saptamis, kurulacak uluslararasi saglik örgütü için Anayasa taslagini hazirlamis ve alinmasi gereken kararlari belirlemistir.

19-22 Temmuz 1946 tarihlerinde New York’ta düzenlenen Uluslararasi Saglik Konferansi’nda BM’ye üye 51 ülkenin temsilcisi ile FAO, ILO, UNESCO, OIHP (Merkezi Paris’te bulunan Uluslararasi Halk Sagligi Bürosu), PAHO, Kizilhaç, Dünya Isçi Sendikalari Federasyonu ve Rockefeller Vakfi Temsilcileri Dünya Saglik Örgütü (WHO) Anayasa’sini olusturmuslardir.

WHO Anayasasi 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin temsilcisi tarafindan imzalanmistir. WHO Anayasasi en az 26 üye ülke tarafindan resmen kabulü ile yürürlüge girecektir. Bu süre içerisinde WHO islevlerini yerine getirecek bir Ara Komisyon seçilmistir. Bu Ara Komisyon iki yil süreyle WHO’nun görevlerini yürütmüstür.Yugoslav Prof. Dr. Andrija Stampar baskanligindaki Ara Komisyon tüm çalismalarini tamamlamis ve 26 üye ülkenin onayi 7 Nisan 1948’de gerçeklesmistir.

WHO Anayasasi’nin yürürlüge girdigi 7 Nisan her yil ‘’Dünya Saglik Günü’’ olarak kutlanmaya baslanmistir.

Prof. Dr. Andrija Stampar baskanligindaki Ara Komisyon WHO Genel Kurulu’nun 24 Haziran 1948 tarihinde toplanmasi için tüm hazirliklarini tamamladi ve Genel Kurul bir aylik çalismasi için Isviçre’nin Cenevre kentinde BM Sarayinda 48 ülkenin temsilcileri ile toplandi. Genel Kurul (Asamble) bir aylik çalismasini tamamladiginda üye sayisi 55’e çikmistir. Asamble sirasinda WHO Genel Direktörlügüne Kanadali Dr. Brock Chisholm seçilmis, WHO’nun yillik programi,personeli ve bütçesi onaylanmis, Icra (Yönetim) Kurulu’nu olusturan 18 üye belirlenmistir.

Ilk Asamble’de ayrica, bölgesel örgütlenme de tartisilmis ve olusturulan Komisyonun yaptigi çalisma sonucu Bölge Ofisi kurulmasi kararlastirilmistir.

Bölge Ofis’lerinin baslica amaçlarindan biri de WHO ile Ulusal Hükümetler arasinda etkin bir iliskinin saglanmasidir.

WHO’ya, Mayis 2000 itibariyle 191 ülke üyedir ve 2 ülke de ortak üye statüsündedir.


GÖREVLERI:

Örgüt amaçlarina ulasmak için yerine getirdigi görevler sunlardir:

a) Saglik alaninda uluslararasi nitelik tasiyan çalismalarda yönetici ve koordinatör makam sifatiyla hareket etmek.

b) BM, Ihtisas Kuruluslari, saglik idareleri, meslek gruplari ve keza uygun görülecek diger örgütlerle fiili bir isbirligi kurmak ve sürdürmek.

c) Hükümetlere, istek üzerine, saglik hizmetlerinin güçlendirilmesi için yardim yapmak.

d) Uygun teknik yardim yapmak ve acil durumlarda, hükümetlerin istekleri veya kabulleri ile gereken yardimi yapmak.

e) BM’in istegi üzerine, manda altindaki ülkeler halki gibi özelligi olan topluluklara saglik hizmetleri götürmek ve acil yardimlar yapmak veya bunlarin saglanmasina yardim etmek.

f) Epidemiyoloji ve istatistik hizmetleri de dahil olmak üzere gerekli görülecek idari ve teknik hizmetleri kurmak ve sürdürmek.

g) Epidemik, andemik vb. hastaliklarin ortadan kaldirilmasi yolundaki çalismalari tesvik etmek ve gelistirmek.

i) Gerektiginde diger Ihtisas Kuruluslari ile isbirligi yaparak kazalardan dogan zararlari önleyebilecek önlemlerin alinmasini tesvik etmek.

j) Gerektiginde diger Ihtisas Kuruluslari ile isbirligi yaparak, beslenme, mesken, eglence, ekonomik ve çalisma kosullarinin ve çevre sagligi ile ilgili diger bütün unsurlarin iyilestirilmesini kolaylastirmak.

k) Sagligin gelistirilmesine katkida bulunan bilim ve meslek gruplari arasinda isbirligini kolaylastirmak.

l) Uluslararasi saglik sorunlarina iliskin sözlesmeler, anlasmalar ve tüzükler teklif etmek, tavsiyelerde bulunmak ve bunlardan dolayi Örgüt’e düsebilecek ve amacina uygun görevleri yerine getirmek.

m) Ana ve çocuk sagligi ve refahi lehindeki hareketleri gelistirmek, ana ve çocugun tam bir degisme halinde bulunan bir çevre ile uyumlu halde yasamaya olan kabiliyetlerini arttirmak.

n) Ruh sagligi alaninda özellikle insanlar arasinda uyumlu iliskilerin kurulmasina iliskin her türlü faaliyetleri kolaylastirmak.

o) Saglik alaninda arastirmalari tesvik ve rehberlik etmek.

p) Saglik, tip ve yardimci personelin ögretim ve yetistirilme normlarinin iyilestirilmesini kolaylastirmak.

r) Gerekirse diger ihtisas kuruluslari ile isbirligi yaparak kamu sagligi, hastane hizmetleriyle sosyal güvenlik de dahil koruyucu ve tedavi edici tibbi bakima iliskin idari ve sosyal teknikleri incelemek ve tanitmak.

s) Saglik alaninda her türlü bilgi saglamak, tavsiyelerde bulunmak ve yardimlar yapmak.

t) Saglik bakimindan aydinlatilmis bir kamuoyu olusumuna yardim etmek.

u) Hastaliklarin, ölüm nedenlerinin kamu sagligi uygulama metotlarinin uluslararasi nomanklatürlerini tayin etmek ve ihtiyaca göre yeniden gözden geçirmek.

v) Teshis yöntemlerini gerektigi kadar standart hale getirmek.

y) Yiyeceklere, biyolojik, farmasötik ve benzeri ürünlere iliskin uluslararasi normlar gelistirmek, kurmak ve bunlarin kabulünü tesvik etmek.

z) Genel olarak Örgüt’ün amacina ulasmak için gereken her önlemi almak.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası