Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Mayoz Bölünme


Kromozon sayilarinin nesiller boyu sabit tutulmasi mayoz bölümü ile saglanir. Mayoz özel bir hücre bölünmesidir. Bu bölünme ile diploit hücrelerden hoplait hücreler meydana gelmektedir. Olusan haploit hücrelere gamet denir.

Mayoz bölünmesinin amaci, kromozon sayisinin yariya inmesini saglamaktir.

Mayoz bölümünde sonucu olusan n kromozomlu gamet hücrelerinin döllenmesi sonucunda olusan zigotun kromozon sayisinin 2n olur. Dolasiyla mayoz bölünme ile kromozon sayisinin nesiller boyunca sabit kalmasi saglanmis olur. Zigotun olusmasi ile yeni birey ana ve babasinin kromozonlarindan birer tane tasir. Böylece ana ve babanin özelikleri yeni nesillere aktarir. Mayoz bölünme ile ayrica tür içi çesitlilik de ortaya çikar. Bazi bitki ve tek hücreli canlilar, haploit (n) kromozonlu olduklri için yasamlari boyunca bayoz bölünme geçirmezler.

Mayoz bölünme birbirini takip eden mayoz l ve mayoz ll olmak üzere iki bölümden olusur. Her iki bölümde de mitoz bölünmede oldugu gibi profaz, metafaz, anafaz, telofaz evreleri görülür. Üreme ana hücresi mayoz bölünmeye baslamadan önce bir hazirlik avresi geçirir. Bu hazirlik evresine interfaz evresi denir.

Interfaz: Bu evrede hücrede büyüme, solunum, proteyin sentezi gibi metabolik olaylarin hizi çok yüksektir. Interfazda DNA’nin kendini esledigi görülmektedir.

Mayoz bölünme nin Mayoz I ve Mayoz II evreleri asagidaki gibidir.

Mayoz I Profaz-I: Profazin erken safhalarinda kromozomlar kisalip kalinlasmaya baslarkrn, ana ve babadan gelen homolog kromozomlar yan yana gelir ve bir birinin üzerine kivrilirlar. Kisalma sonucunda kromozomlar mitoz bölünmedeki gibi görünmeye baslar. Kromozomlar kisalmaya devam ederek son kalin seklini alir.

HOMLOG KROMOZOM ÇIFTI DÖRTLÜ KROMOTITLER HALINI ALIR. BU DÖRTLÜ GURUPLARA TETRAT DENIR

Tetratlarin sayisi haploit kromozom sayisina esittir. Tetrat olusumundan sonra kalitsal madde alis verisi olur. Bu evrede homolog kromozom çiftleri iyice yan yana gelerek bir birleriyle sarmal yaparlar. Bu olaya sinapsis denir. Sinapsis sirasinda kromozomlarin kardes olmayan kromotitlerin bir birine dokunan parçaciklari arasinda gen degis tokusu olur. Bu olaya krossing-over (parça degisimi) denir.

Parça degisimi mayoz bölünmenin en önemli olayidir. Parça degsimi ile yeni gen birlesmeleri meydana gelir.

YENI GEN BIRLESMELERI ILE AYNI TÜRÜN BIREYLERI ARASINDA FARKLI ÖZELLIKLERIN ORTAYA ÇIKMASI SAGLANMIS OLUR.

Profaz sirasinda eslenmis olan sentrioller bu safhanin sonuna dogru ayri kutuplara çekilir ve aralarinda ig iplikleri olusur. Profaz sonunda çekirdekçik ve çekirdek zarinin tamamen eridigi görülür.

Metafaz-1: Tetratlar hücrenin ekvator düzlemine muntazam sekilde yerlasir ve çift kromatitli kromozomlar sentromerlerden ig iplikçiklerine baglanirlar.

Anafaz-1: Tetratlar ikili kromatitlerine ayrilarak zit kutuplara çekilirler. Böylece homolog kromozomlar bir birinden ayrilir.

Telofaz-1: Kutuplara çekilen kromozomlarin çevresinde çekirdek zari olusur ve stoplazma bogum yaparak ikiye ayrilir. Telofaz sonunda homolog kromozom çiftinden yalniz birini tasiyan haploit (n) iki hücre meydana gelir.

Mayoz II baslamadan önce mayoz I’de oldugu gibi interfaz safhasi görülmez. Dolayisiyla DNA kendisini esleyemez. Yanlizca sentromerlerinkendisini esledigi görülür.

Mayoz-II: Mayoz I sonunda meydanagelen haploit mayoz II’de tekrar bölünür ve haploit kromozomlu4 hücre meydana gelir. Mayoz II ana hatlariyla mitoz bölünmeye benzadigi için yeni meydana gelen hücreler de haploittir. Bu safhada sadece kromatitler bir birinden ayrilir.

Profaz-II: Telofaz I’den sonra görülen ve çok kisa süren bir safhadir. Bazi organizmalarda telofaz I’den sonra hemen metafaz II safhasi baslayabilir. Ig iplikleri kromatitler baglanir. Çekirdek zari olusmussa parçalanmaya baslar.

Metafaz-II: Kromatitler hücrenin ekvator düzlemine düzgün bir sekilde yerlesirken kromatitler ig iplikleri tarfindan sentromellerinden tutunur.

Anafaz-II: Ekvatoral düzlem üzerinde dizilmis kromatitler birbirinden ayrilir ve kutuplara dogru hareket eder. Bu kromatitlere bundan sonra kromozom denir. Böylece her ogul bireyde haploit kromozom bulunur.

Telofaz-II: Mayoz bölünmenin son safhasidir. Kutuplara çekilen kromozomlarin etrafinad çekirdek zari olusurken bir yanda da stoplazma bogumlanmaya baslar. Böylece hücre ikiye bölünür.

Mayoz II sonunda dört tane haploit kromozolu hücre meydana gelir. Böylece diploit (2n) kromozom takimina sahip bir hücreden mayoz bölünmeye dört tane haploit (n) kromozomlu hücre olusur. Gamet adi verilen bu hücrelerin bölünme yetenekleri yoktur. Ancak iki gametin birlesmesiyle olusan hücre (zigot) bölünme yetenegine sahiptir.

MAYOZ BÖLÜNME ERKEN ÜREME ORGANI OLAN TESTISLERDE GERÇEKLESIYORSA, BU OLAYA SPERMATOGENEZ DENIR

Spermler, seminifer tüpçüklerde bulunan 2n kromozomlu spermatogonium denilen hücrelerde olusur. Spermatogoniumlar büyüyüp geliserek mayoz bölünmeye hazirlanir. Hazirlanan bu hücrelere 1.dereceli spermatosit denir. 2n kromozomlu olan 1.dereceli spermatositlerden mayoz I sonunda haploit (n) kromozomlu iki hücre meydana gelir. Bu hücrelere 2.dereceli spermatosit denir. Ikinci dereceli spermatositlerden mayoz II sonunda spermatit adi verilen haploit (n) kromozomlu dört hücre olusur. Bu dört hücre de farklilasarak sperm hücrelerine dönüsür.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Adana Şehir Hastanesi Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05456938208

0 rh pozitif kana ihtiyaç vardir. Gelmeden önce arayınız. TEŞEKKÜR EDİYORUZ. SAGOLUN.

Tarih: 1/14/2020 9:58:45 AM
Vedat Zenni
  Aranan Kan: A RH +
İSTANBUL ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05334758653

Hamidiye şişli Etfal hastanesinde Yatmakta olan hastz için acil A RH + kana ihtiyaç vardır... Telefon: 05334758653

Tarih: 1/11/2020 12:55:52 AM
GÜLCAN BARIN
  Aranan Kan: AB RH -
Cerrahpaşa Üniversite Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05389373324

Çocuk hastaya AB RH NEGATİF kan gereklidir. LÜTFEN DESTEK OLALIM. *****Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN...

Tarih: 1/8/2020 3:12:21 PM
Ahmet Eymen
  Aranan Kan: B RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK E.A.H.'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0534 525 90 24

MARMARA ÜNİ. PENDİK E.A.HASTANESİ 'NİN AKUT LÖSEMİ HASTASI BELGİN PEKDEMİR İÇİN ACELE B GRUBU RH (-) SARI KAN (TROMBOSİT) ARANMAKTADIR. KAN VERECEK GÖNÜLLÜLERİN RÜÇHAN TÖMEKÇE'Yİ ARAMALARI RİCA OLUNUR.

Tarih: 1/8/2020 7:25:35 AM
RÜÇHAN TÖMEKÇE
  Aranan Kan: B RH +
Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Polikliniği 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05345150391

ACİL 8 yaşında çocuk hastanın B rh pozitif kana ihtiyacı var *LÜTFEN yardımcı olalım. Gelmeden önce yine de arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/7/2020 1:46:55 PM
Hatice Elvin Baş
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası