Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Akil Hastaliklari


Akil hastaligi (psikoz) (psychosis) kisaca kisinin gerçekle baglantisinin kaybolmasidir. Akil hastaliklarinda duygulanim ve bilissel (zihinsel) islevlerde nicelik ve nitelik bozukluklari vardir. Bu bozukluklar olagan islevlerin bir uzantisi olarak degil kisilikte bir gerilemeyle açiklanabilir. Akil hastalari çevreye, topluma uyum saglayamazlar. Kendi yarattiklari “hasta” dünyalarinda baskalarina yabanci olarak yasarlar. Bunlarin hasta dünyalarini algi bozukluklari (sanri hallüsinasyon) ve düsünce bozuklari (sabuklama, hezeyan) doldurur.

SIZOFRENI

Sizofreni bir akil hastaligi, psikozdur.

Sizofreni (schizophrenia) teriminin karsiligi ruhsal yasamda bölünme, parçalanma, yarilmadir. Bu durum hastanin gerçekle baglantisini büyük ölçüde bozar. Duygu ve düsünce alaninda bir çok belirtinin ortaya çikmasina yol açar.

Geçen yüz yildan kalma bir aliskanlikla sizofreni için erken bunama (demence precoce ) terimini de kullanilir.

Ilk kez 1860 yilinda Morel genç yasta baslayan, ruhsal yikilmayla sonlanan hastalari tanimlama için erken bunama terimi ortaya atmistir.

1896 yilinda Kraepelin daha önce tanimlanmis hepefreni ve katatoni tipindeki hastaliklara basit ve pronoid tipleri de ekleyerek hepsini erken bunama tanisi altinda toplamistir.

1911 yilinda Eugen Bleuler , Kraepelin’in sandigi gibi hastaligin erken yaslarda baslamasini nve bunamayla sonuçlanmasinin zorunlu olmadigini göstermistir.

Arastirmalar toplumlarda bulunan bir yildaki tüm vaka sayisinin (Prevalans) genel nüfusa oraninin %1 dolaylarinda oldugunu ortaya koymustur. Dünyanin Saglik Örgütünün verilerine göre bu oran Asya ve Avrupa’da %0,85’dir. Bu orana göre dünyada 6 – 14 milyon arasinda degisen sizofren hasta bulundugu düsünülebilir.

Bir yildaki yeni sizofreni vakalarinin genel nüfusa orani %04 - 7 arasindadir.

Sizofreni her ülkede ve her türlü ekonomik toplumsal ortamda görülür. Ekonomik düzeni düsük ve düzensiz kesimlerde yasayanlarda daha sik görüldügünü bildiren arastirmalar vardir. Bu bulgulari kimi ortamin yarattigi sorunlara, kimi tedavide gecikmeye, kimi de hastalarin bu ortamlara kaymalarina baglamislardir.

Sizofreninin nedenleri henüz aydinlanmamistir. Sizofreninin nedenlerine isik tutan görüsler, organik, ruhsal – toplumsal iki ana grupta toplanmistir.

Günümüzde sizofreni tek bir hastalik olarak degil, bedensel, ruhsal toplumsal nedenlerin ortak etkilerine bagli ruhsal bir tepki olarak kabul edilir.

Bedensel, organik nedenler arasinda kalitim önemli rol oynar. Ayrica, Kretschmer’e göre beden yapilari ince uzun ve zayif olan astenik tiplerde ve içedönük (sizotimik) mizaçlarda daha sik görülür.

Ruhsal nedenler arasinda, kisilik katmanlari arasinda yer alan benligin gerilemesi (regression) üzerinde durulmaktadir. Bu gerileme ruhsal – cinsel gelismede özsever (narcissistic) döneme dogru olur. Böylece ruhsal – cinsel güç bedene, benlige çekilir. Kisinin çevreyle toplumla iliskisi bozulur.

Toplumsal nedenler arasinda çocukluk çaginin yasandigi aile ortami üzerinde durulmustur. Ailesinden yalanci, yüzeysel ilgi ve sevgi gören, yada aileden birbiriyle çelisen iletiler alan çocuklarda sizofreninin daha sik görüldügü bulmustur.

Sizofreni genellikle gençlik çaginda baslar. Tipik bir baslama biçimi yoktur. Belirtiler kisa zamanda gelisebilecegi gibi, çok sinsi ve yavas olarak da gelisebilir. Bu durumda belirtileri fark etmek, tanimak çok zordur. Çogu kez gençlik çagina özgü ruhsal, toplumsal sorunlar yada kimlik bunalimiyla karisabilir.

Sinsi ve yavas gelisen sizofreni vakalarinda ki baslangiç belirtilerini söyle toplayabiliriz.

- Duygulanim ve coskuda çabuk degismeler, inis çikislar

- Uykusuzluk yada kara basanla birlikte olan uyku bozukluklari.

- Nedensiz korku ve ürküntü.

- Çevreyle baglantinin, iliskinin azalmasi.

- Kisiye ve çevreye yabanci alisilmamis, saskinlik uyandiran, yadirganan davranis, tutum ve eylemler.

- Basarisizlik, uyumsuzluk, tedirginlik.

- Zaman zaman ortaya çikan durgunluk ilgisizlik, isteksizlik ya da asiri kaygi, sikinti ve taskinlik nöbetleri.

- Sizofreni de duygulanim alaninda ilgi azalmasi, duygusal tepkilerde küntlesme sogukluk, uygunsuzluk belirtilerin basinda yer alir. Kimi hastada anlamsiz, nedensiz, kaygi ve panik ortaya çikar. Benligi parçalaniyormus, dünya yikiliyormus gibi düsüncelere kapanan hastada anlamsiz aglamalar, gülmeler, taskinlik, saldirganlik olabilir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası