Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Akil Hastaliklari


Akil hastaligi (psikoz) (psychosis) kisaca kisinin gerçekle baglantisinin kaybolmasidir. Akil hastaliklarinda duygulanim ve bilissel (zihinsel) islevlerde nicelik ve nitelik bozukluklari vardir. Bu bozukluklar olagan islevlerin bir uzantisi olarak degil kisilikte bir gerilemeyle açiklanabilir. Akil hastalari çevreye, topluma uyum saglayamazlar. Kendi yarattiklari “hasta” dünyalarinda baskalarina yabanci olarak yasarlar. Bunlarin hasta dünyalarini algi bozukluklari (sanri hallüsinasyon) ve düsünce bozuklari (sabuklama, hezeyan) doldurur.

SIZOFRENI

Sizofreni bir akil hastaligi, psikozdur.

Sizofreni (schizophrenia) teriminin karsiligi ruhsal yasamda bölünme, parçalanma, yarilmadir. Bu durum hastanin gerçekle baglantisini büyük ölçüde bozar. Duygu ve düsünce alaninda bir çok belirtinin ortaya çikmasina yol açar.

Geçen yüz yildan kalma bir aliskanlikla sizofreni için erken bunama (demence precoce ) terimini de kullanilir.

Ilk kez 1860 yilinda Morel genç yasta baslayan, ruhsal yikilmayla sonlanan hastalari tanimlama için erken bunama terimi ortaya atmistir.

1896 yilinda Kraepelin daha önce tanimlanmis hepefreni ve katatoni tipindeki hastaliklara basit ve pronoid tipleri de ekleyerek hepsini erken bunama tanisi altinda toplamistir.

1911 yilinda Eugen Bleuler , Kraepelin’in sandigi gibi hastaligin erken yaslarda baslamasini nve bunamayla sonuçlanmasinin zorunlu olmadigini göstermistir.

Arastirmalar toplumlarda bulunan bir yildaki tüm vaka sayisinin (Prevalans) genel nüfusa oraninin %1 dolaylarinda oldugunu ortaya koymustur. Dünyanin Saglik Örgütünün verilerine göre bu oran Asya ve Avrupa’da %0,85’dir. Bu orana göre dünyada 6 – 14 milyon arasinda degisen sizofren hasta bulundugu düsünülebilir.

Bir yildaki yeni sizofreni vakalarinin genel nüfusa orani %04 - 7 arasindadir.

Sizofreni her ülkede ve her türlü ekonomik toplumsal ortamda görülür. Ekonomik düzeni düsük ve düzensiz kesimlerde yasayanlarda daha sik görüldügünü bildiren arastirmalar vardir. Bu bulgulari kimi ortamin yarattigi sorunlara, kimi tedavide gecikmeye, kimi de hastalarin bu ortamlara kaymalarina baglamislardir.

Sizofreninin nedenleri henüz aydinlanmamistir. Sizofreninin nedenlerine isik tutan görüsler, organik, ruhsal – toplumsal iki ana grupta toplanmistir.

Günümüzde sizofreni tek bir hastalik olarak degil, bedensel, ruhsal toplumsal nedenlerin ortak etkilerine bagli ruhsal bir tepki olarak kabul edilir.

Bedensel, organik nedenler arasinda kalitim önemli rol oynar. Ayrica, Kretschmer’e göre beden yapilari ince uzun ve zayif olan astenik tiplerde ve içedönük (sizotimik) mizaçlarda daha sik görülür.

Ruhsal nedenler arasinda, kisilik katmanlari arasinda yer alan benligin gerilemesi (regression) üzerinde durulmaktadir. Bu gerileme ruhsal – cinsel gelismede özsever (narcissistic) döneme dogru olur. Böylece ruhsal – cinsel güç bedene, benlige çekilir. Kisinin çevreyle toplumla iliskisi bozulur.

Toplumsal nedenler arasinda çocukluk çaginin yasandigi aile ortami üzerinde durulmustur. Ailesinden yalanci, yüzeysel ilgi ve sevgi gören, yada aileden birbiriyle çelisen iletiler alan çocuklarda sizofreninin daha sik görüldügü bulmustur.

Sizofreni genellikle gençlik çaginda baslar. Tipik bir baslama biçimi yoktur. Belirtiler kisa zamanda gelisebilecegi gibi, çok sinsi ve yavas olarak da gelisebilir. Bu durumda belirtileri fark etmek, tanimak çok zordur. Çogu kez gençlik çagina özgü ruhsal, toplumsal sorunlar yada kimlik bunalimiyla karisabilir.

Sinsi ve yavas gelisen sizofreni vakalarinda ki baslangiç belirtilerini söyle toplayabiliriz.

- Duygulanim ve coskuda çabuk degismeler, inis çikislar

- Uykusuzluk yada kara basanla birlikte olan uyku bozukluklari.

- Nedensiz korku ve ürküntü.

- Çevreyle baglantinin, iliskinin azalmasi.

- Kisiye ve çevreye yabanci alisilmamis, saskinlik uyandiran, yadirganan davranis, tutum ve eylemler.

- Basarisizlik, uyumsuzluk, tedirginlik.

- Zaman zaman ortaya çikan durgunluk ilgisizlik, isteksizlik ya da asiri kaygi, sikinti ve taskinlik nöbetleri.

- Sizofreni de duygulanim alaninda ilgi azalmasi, duygusal tepkilerde küntlesme sogukluk, uygunsuzluk belirtilerin basinda yer alir. Kimi hastada anlamsiz, nedensiz, kaygi ve panik ortaya çikar. Benligi parçalaniyormus, dünya yikiliyormus gibi düsüncelere kapanan hastada anlamsiz aglamalar, gülmeler, taskinlik, saldirganlik olabilir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası