Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Akcigerlerin Yapisi


AKCIGERLER(Pulmones):Akcigerler gögüs boslugunda yüregin sag ve solunda az çok piramit seklinde olan solunum organlaridir. Taban kisimlari diyaframin üzerine oturmustur. Gögüs çeperine bakan yüzeyleri dis bükey, yürege bakan iç yüzeyleri ise iç bükeydir. Akcigerlerin dis yüzeyi düzgün ve parlak olup bu parlaklik akcigerleri örten palevranin visceral yapragindandir. Rengi, yeni dogmus çocuklarda esmer-kirmizi, gençlerde pembe, ergin ve yaslilarda ise pembe-mavimtiraktir.Insan yaslandikça akcigerlerin yüzeyinde bir takim pigmentler belirir. Bunlar solunum sirasinda akcigerlere kadar giren yabanci cisimleri meydana getirdikleri olusuklardir.

Akcigerlerin ortalama olarak yükseklikleri,omurga tarafindaki kenarlarinda 25cm olup önden arkaya olan kalinliklari tabanda 16cm ,genislikleri ise yine tabanda sag akcigerlerin 10cm,sol akcigerlerin 7cm dir.Yüregin sol akciger üzerine yaptigi basinçtan dolayi bu akciger küçük kalmistir.Sag akciger,sol akcigerden 1/5 veya 1/6 kadar büyüktür .Ayrica sag akciger karacigerin sag lopunun yaptigi kabarikliktan dolayi sol akcigere nazaran biraz yukaridadir.Yine bu akciger üzerindeki iki yarikla üç lopa ayrilmistir.Sol akciger ise bir tek yarikla iki lopa ayrilmistir.

Akcigerlerin hacmi yasa, sahsa ve cinse göre degisir .Agirliklari yetiskin bir erkekte 1300gr olup bunun 700gr mi sag ,600gr mi sol akcigere aittir .Kadinlarda ise sag akciger 550gr,sol akciger 450gr kadardir.Içerisinde hava bulunan akcigerler daha hafiftir.Yeni dogmus ölü bir çocugun akcigerlerinin nefes almamis oldugu suya atilarak anlasilir.Eger nefes almis ise suyun yüzeyinde kalir .Almamis ise suyun dibine çöker.

Akcigerler yumusak oldugundan parmakla basilinca çökertilebilir.Üzerlerinde fazla basinç yapilirsa alveol keseciklerinin yirtilmasindan dolayi bir çitirti duyulur.Bu taktirde hava kabarciklari plevranin akcigerleri örten yapragi altina gözle görülebilir.Akcigerler kolay yirtilmazlar.Bu nedenle,alveolleri dolduran havanin basincina mukavemet ederler.

Akcigerlerin Yapisi: Akcigerleri distan seroz yapida olan çift katli plevra zari örter.Her akcigerin ayri bir plevrasi vardir. Plevranin dis kati gögüs çeperine yapismistir.Bu kat parictal yapida oldugundan parictal plevra adini alir. Plevranin diger kati akcigerlerin yüzeyini örter. Buna da visceral veya pulmonal plevra denir. Bu iki yaprak ayri olmayip akcigerleri hilus kisminda birbirleriyle birlesirler. Ayrica bu iki yaprak iç içe oldugundan birbirleriyle siki temas halinde olup aralarinda plevra boslugu bulunur. Her akcigerin ayri bir plevrasi oldugundan ayni sekilde her bir akcigerin etrafinda ayri bir plevra boslugu bulunur. Bu boslukta akcigerlerin hareketini kolaylastiran bir sivi vardir.

Plevranin gögüs boslugunu örten parictal yapragi ,üzerini örttügü bölgelere göre isim alir.Ince ve saydam olan visceral yaprak ise akcigerlere sikica yapismistir.Hatta bu yaprak lopcuklar arasindaki hücresel doku ile de irtibattadir.Visceral plevranin serbest olan dis yüzeyi parietal ile temas halinde olup parlak ,düzgün ve kaypaktir.

Akcigerlerin her bir lopu altigen piramit seklinde 1cm3 hacminde küçük lopcuklara ayrilmistir.Lopcuklarin bazilari akcigerin yüzeyinde,bazilari ise derinligindedir.Yüzeyde olanlar piramit seklinde olup tabanlari akcigerlerin yüzeyinde çok köseli olarak görülür.Tepeleri ise hilusa dogrudur.Derinde olan lopcuklarin sekilleri degisiktir.Her bir lopcuk küçük ve basli basina bir akcigerciktir.

Lopcuklarin,üzüm salkimina benzeyen hava keselerine(acinus) ayrilmislardir.Hava keseleri de ampül seklinde keseciklere ayrilmistir.Bütün lopcuklar birbiri üzerine düzensiz bir sekilde yigilmislardir.Yalniz bunlari birbirinden ayiran esnek bir katilgan doku mevcuttur.Yani,her lopcuk kan damarlari ve bronslarin kollari ile sinirlerden yapili katilgan bir doku ile çevrilidir.Lopcuklarin içerisine giren brons kollari 50-60kadar küçük kollara ayrilir.Çaplari 1/10mmolan bu kollara bronscuk adi verilir.

Bronscuklarin yapisinda da bronslarda oldugu gibi iki tabaka bulunur.Bunlardan biri, yine kikirdak ,kas ve zardan yapili olan iç tabakadir.Dis tabakada bulunan ve tam olmayan kikirdakciklarin arsinda fibroz bir lam vardir.Bronscuklardaki kikirdaklar plaklar,halinde ve gelisi güzel durumdadirlar.Bu kikirdak plaklar,bronscuklarin çaplari küçüldükçe seyreklesir,ve 1mm çapindaki bronscuklara gelince kikirdaklar tamamen kaybolurlar ,nihayet ,sadece fibroz bir yapida olan zar tabakasi kalir.Bunun yapisinda da kas lifleri bulunur.Mukoza dan ibaret olan iç tabaka bronscuklar küçüldükçe incelerek alveoller de tek bir epitalyum tabakasina kadar indirger.

Bronscuklar muntazam olmayan bosluklara açilirlar.Bu bosluklardan,3mm uzunlugunda 40 mikron genisliginde birçok kanallar çikar.Bu kanallarin çeperleri girintili çikintilidir.Burada hem birbirine hem de kanal bosluguna açilan bir takim keseciklerin çaplari 0,2-0,3mm,sayilari da 750 milyon kadardir.Alveollerin çeperleri yalin kat epitelden yapilmistir.Etraflarinda gaz alisverisini saglayan kilcal damarlar bulunur.Alveollerin toplam yüzeyi 48m2 dir.Içerleri hava ile doludur.Kilcal damarlarin bu kesecikler etrafindaki toplam yüzeyi ise 150m2 kadardir.Akcigerlerin özgül agirligi da 0,5gr/cm3 dür.

AKCIGER HASTALIKLARI

ZATÜRE(PNÖMONI):Pnömoni, akcigerlerin iltihapli hastaligi olarak tanimlana bilir.Bebek ölüm hizinin binde yüz dolaylarinda,bes yastan küçük çocuk ölümlerinin tüm ölümlerinin tüm ölümlerin yarisini olusturdugu ülkemizde hastaligin önemi daha büyüktür.Çünkü,bu ölümlerin en basta gelen sebebi pnömonidir.Herkes her yasta pnömoniye yakalana bilir.Ama çocukluk yaslarinda daha sik görülür.Ayrica çocukluk ve yaslilikta daha agir seyreder.

Soguk, pnömoniyi hazirlayici bir faktördür.Bu nedenle pnömoni kis mevsiminde diger mevsimlerden daha sik görülür.Soguk bölgelerde de diger bölgelere oranla daha çoktur. Erkekler ve kadinlar pnömoniye benzer duyarliliktadir, yani yakalanmalarinda fark yoktur. Sosyo- ekonomik durumu iyi olmayan kisilerde hastalik sik görülür ve agir seyreder.

Aslinda pnömoni , teshisi ve tedavisi kolay bir hastaliktir. Ülkemizde en önemli ölüm sebebi olmasi , çocuklarda beslenme bozuklugunu sik görülmesi , pnömoni tani ve tedavisinde geç kalinmasindandir. Bir baska degisle , pnömoni bebekler için tehlikeli bir hastaliktir, pnömoni süphesi olanlar özellikle bebekler hekim tarafindan muayene edilmelidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası