Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Obezite


Sismanlik; genelde hatali beslenme sonucu vücutta fazla miktarda yag toplanmasi ile ortaya çikan bir saglik sorunudur. Günümüzde gelismis ülkelerin bir çogunda yaygin olarak görülen sismanlik, ülkemizde özellikle de yetiskinler arasinda sagligi bozan en önemli ve en yaygin beslenme bozuklugunu olusturmaktadir. (Seminer 2).

Obezite ve asiri kilo uzun yillar üzerinde çalisilan konulardandir. Gerek obezite gerekse beraberinde getirdigi medikal sorunlar geçmiste ve günümüzde bilimsel arastirmalara sikça konu olmustur. Fizyolojik, biyokimyasal ve genetik etmenlere iliskin arastirma verileri sismanligin sadece basit bir irade gücü sorunu olmadigini, istah düzenlenmesi ve enerji metabolizmasindaki bir düzensizlik sonucu ortaya çiktigini isaret etmektedir. (Sendrom).

Toplumumuzda obezite hâlâ hastalik olarak kabul edilmemektedir. Toplumdaki yanlis kanilarin aksine obezite kültürel, sosyal, genetik, fizyolojik, davranissal ve psikolojik faktörlerin kompleks etkilesimi sonucu olusmaktadir. (Hacettepe).

Ve obezite pek çok saglik sorununu beraberinde getirmektedir. Bunlar arasinda; dislipidemiler, Tip 2 Diabetes Mellitus, Hiper Tansiyon, Koroner arter hastaligi, konjestif kalp yetmezligi, asteoatrit, bazi kanser çesitleri (Prostat, meme, kolon, endemetriyum ca), abstrüktif uyku apnesi, solunum bozukluklari, safra kesesi taslari ve depresyon bulunmaktadir. (Hacettepe)

Obezite’nin ölçülmesinde kullanilan yöntemlerden birisi vücut kitle indeksi (Vki) dir. VKI = Vücüt Agirligi (kg) / Boy uzunlugunun metre cinsinden karesi (m2) olarak hesaplanir ve sonuç asagidaki tablodaki degerlerle karsilastirilir (Seminer 3).

Psikolojik Sorunlar

Obes olan bireyler görünümlerinden dolayi mutsuz ve endiselidirler. Genellikle asagilik kompleksine kapilirlar. Bu durum çesitli psikolojik bozukluklara yol açar. Bunlar ;

A) Anoreksiya ve Nervoza: 12-18 yaslan arasinda baslayan ve sismanlamaya karsi agir korku yüzünden, bilinçli olarak asin zayif kalma çabalari ile belirli bir bozukluktur.

Olus nedenleri : Biyolojik ve psikososyal etkenlerin birlikte rol oynadigi sanilmaktadir.

a-) Biyolojik etkenler b-) Psikososyal etkenler

1. Psikodinamik açidan anoreksiya nevrozada agir cinsel çocuksuluk, cinsel iliski kurma ve gebe kalmaya karsi asiri korku, büyüme, anneden ayrilma, bireylesmeye karsi asin korku gibi çekirdek çatismalar görülür.

2. Bu hastalarda çocugun özerk gelismesini güçlestiren onun çocuksu kalmasini destekleyen bir aile patolojisinin bulundugunu savunanlar vardir.

3. Anoriksiyo Nemozay bir depresyon esdegeri olarak savunan görüsler vardir.

4. Toplumsal olarak zayifliga , incelige çok deger veren kesimlerde bu hastalik sik görülür.

5. Anoriksiyo Neruozali, çocuk ve delikanlilarin ailelerinde daha çok; fazla ölüm ve ayrilma, ruh hastaliklari, alkol ve kumar sorunu ve baska aile sorunlari oldugu belirlenmistir.

Gidis ve Sonlanis: Hastalik genellikle delikanlilik ya da ilk gençlik çaginda baslar ve yillarca sürer. Bu hastalarin büyük çogunlugunda ruhsal çökkünlük, obsesit kompülsütlük, psikoseksüel bozukluklarla birlikte görülür.(3)

B) Bulmiya Neruoza : Dönem dönem gelen asiri yemek yeme, kilo alma ve bir yandan da kilo almayi durdurma çabalari ile belirli bir bozukluktur. Bu hastalar asin yiyen ileri derecede sisman olan ve sisman kalan insanlardan farklidir. Hasta asiri yeme nöbeti baslayinca bütün çabalarina, korkularina, üzüntülerine karsin, yeme tutkusunu durduramaz. Kilo almayi önlemek için, hasta yediklerini kusar, istah kesici, sürgün yapici, idrar söktürücü ilaçlar kullanir. Çogu zaman fazla kilolu olmayabilir. Kilo alinca sürekli sikayet eder. Bu kisiler yasamim büyük bir bölümünü yemek & yememek arasinda bocalama içinde geçirir. Gizlice yerler ve çikarirlar.

Bulmiya Neruozanin olus nedeninin yineleyici tipte atipik depresyon oldugu belirtilmektedir. Bu hastalarda depresyon, obsesit kompulsit, fobik bozukluk ve panik hastalik görülür. Ayrica çocukluk çaginda cinsel saldirilara ugramis olma ve aile içi sorunlar dikkat çeker.(3)

OBEZITEYE PSIKOLOJIK YAKLASIM

Sismanlik olusmasindan sorumlu kesin psikolojik ve davranissal özellikler olmamakla birlikte, obaz olgularin bir alt grubunda duygusal kökenli asiri yeme söz konusudur. Sisman olgularin %10 kadari genellikle de kadin olmak üzere sabah anoreksi ve aksam uykusuzlukla birlikte asiri yeme davranisi gösterirler. Bu davranislar genellikle stres etkenleri ile iliskili olup etken ortadan kalkinca bu davranis da ortadan kalkar. Bu olgularin küçük bir grubu da tikinir sekilde yer. Beden imgeleri ile ilgili ciddi bozukluk vardir. kendilerini komik bulabilirler. Benlik saygilari düsük olup kendilik algilari olumsuzdur.

Bu olgular yemekleri daha az çignerler, daha hizli yerler. Duydugunu anlamazlar. Yeme davranisini durduracak düzenekleri eksiktir.

Psikoanalitik ekole göre sismanlik çözümlenmemis bagimlilik gereksinimini yansitir. Oral döneme regresyon söz konusudur. Bazi arastirmalar bu bozuklugun bir depresyon esdegeri oldugunu düsündürmektedir. Gerçekte bu olgularda depresyon ve anksiyete sik olarak izlenmektedir. Sismanliktaki psikolojik nedenleri sismanligin sonuçlarindan ayirmak kolay olmayabilir. Duygusal sorunlari olan sisman olgular diyete tabi tutulduklarinda anksiyete ve depresyon artis göstermektedir.

Obezitenin psikolojik adaptasyon ya da kisilik degisikliklerine yol açip açmadigi bilinmemektedir. Obeziteye neden olacak psikolojik faktörler de net degildir. Yaygin inanis obaz kisilerin kendilerine az güvendigi yönündedir. Kesin etkilenen bir unsur ise vücut imajidir. Medyada kadinlarin zayif olmasi gerektigi vurgulanmakta ve adeta obez kisiler tembel ya da kontrolsüz olarak gösterilmeye çalisilmaktadir. Ideal olarak normal kilodan ziyade zayiflik empoze edilmektedir. Bu negatif imaj kadinlari etkilemekte ve sosyal izolasyona yol açmaktadir. Zayiflik, imaj olarak yüksek sosyokültürel seviyedeki kadinlar için diger kadinlardan daha önemlidir. Yine yaygin inanç obez bireylerde psikolojik bozukluklarin daha fazla görüldügüne dairdir. Ancak bu fikri destekleyen ve desteklemeyen arastirmalar bulunmaktadir.

Obez kisilere karsi sosyal bir önyargi olusmustur. Hem akademik ortamda, hem de is ortaminda obez bireylere karsi önyargi söz konusudur. Bu kisiler aptal, tembel, hilekâr ve amaçsiz kisiler olarak algilanmaktadir.

Çocuklar arasinda bile obez yasitlarina karsi bir önyargi söz konusudur. Obezite bireylerin saglik personeli ile iliskilerini de etkilemektedir. Saglik personelinin obez hastalarina karsi negatif bir tutum sergilediklerini gösteren veriler bulunmaktadir. (Hacettepe).

Sismanligin olusumu, karbonhidrat ve lipit metabolizmasi, diyet, ilaç, egzersizlerin etkinligi arastirilan bir arastirmada vakalarin %75’inin stres yaratan çesitli sorunlari oldugu ve bu nedenle fazla yemek yediklerini ifade etmislerdir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası