Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Kanser ve Beslenme


Kanser riskini azaltmanin en önemli ve kolay yollarindan biri beslenmeye dikkat etmektir. Beslenme pozitif veya negatif olarak hem hastalik olusumuna hem de olustuktan sonra tedavisine etki ediyor.

Beslenme ile Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Alinan yag orani toplam gidanin %25’inden az olmalidir. Zeytinyagi gibi dogal olani tercih edilmeli. Kizartma yerine bugulama, haslama gibi pisirme yöntemleri tercih edilmeli. Böylece alinan yag miktari azalir ve yanmis yagin kanserojen etkilerinden korunursunuz.

2. Günlük beslenme miktarimizin %15’ini proteinler olusturmalidir. Asiri protein alimi; meme, rahim, bagirsak, pankreas ve böbrek tümörlerinin gelisimini kolaylastirir. Bu nedenle sürekli kirmizi et yiyen kisilerin kanser olma riski ayda bir kez kirmizi et yiyenlere göre 2,5 kat fazladir. Ancak protein yetersizligi de T-lenfositlerinin faaliyetlerini yavaslatarak bagisiklik sistemini bozdugu için kanserlerin daha çabuk ilerlemesine sebep olur. Kirmizi et yerine balik, tavuk, hindi tercih edilmelidir.

3. Nitrat nitrite ve daha sonra da kanserojen bir madde olan nitrozamin’e dönüsür. Et ve türevi sarküteride bozulmayi önlemek için kullanilmaktadir. Bundan dolayi sucuk, sosis, salam gibi ürünlerden kaçinilmalidir.

4. Bol miktarda çok iyi yikanmis taze sebze ve meyve türetilmeli, günde en az 5 porsiyon... Satin alirken hormonsuz olanlara dikkat edilmeli. Asil önemlisi, antioksidan olarak bilinen Beta karoten (A vitamini), C ve E vitamini, selenyum, çinko, manganez ve lifli besinler tüketilmeli.

5. Bilinen bu anti-oksidanlarin yani sira bilim adamlari birçok güçlü anti-oksidan kesfetti.

Domatesin özellikle pisirilerek bol bol tüketilmesi çok faydali, bazi tümörlerin olusum riskini %50 azaltiyor. Zeytinyagi, sarimsak, kirmizi üzüm, yesil çay, soya fasulyesi (soya tümör önleyici, büyümesini geciktirici, kemoterapi ve radyasyonun yan etkilerini azaltici ve hatta bazi tümörleri normale çevirici etkiye sahip), yagli baligin içinde bulunan omega-3 yag asitlerinin antioksidan özellikleri nedeniyle tüketilmesi gereken gidalardir.

6. Fazla tuzlu ve sekerli yiyeceklerden mümkün oldugunca kaçinilmali, özellikle tütsülenerek, tuzlanarak, tursu halinde saklanan gidalardan uzak durmalidir. Yapilan arastirmalar dondurarak saklama yönteminin tercih edildigi ülkelerde mide kanseri görülme sikliginin %64 azaldigini göstermistir.

7. Baklagiller bolca tüketilmeli.

8. Her türlü konserve, ketçap, mayonez, hardal gibi veya kolali içecekler gibi içinde zararli olabilmesi muhtemel katki maddeleri olan yiyeceklerden sakinmali.

9. Inek sütünün kanseri engelleyici etkisi son bilimsel çalismalarda ortaya konmaktadir. Ayrica az yagli süt ürünleri tüketimi ile bagisiklik sisteminin güçlendirilmesi saglanmaktadir.

10. Cox-2 inhibitörleri denilen bazi maddeler tümörü besleyen kan damarlarini engelleme yoluyla tümör savasina girisirler. Bu maddelerin bulundugu gidalar; soya, biberiye (rosemary) üzüm ve havuç.

Genetik nedenlerle olan kanseri önlemek zor olsa da diger sebeplere bagli olarak olusabilecek tümörleri bilinçli beslenme yoluyla önlemek kanser riskini %90 azaltiyor.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası