Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Kanser ve Beslenme


Kanser riskini azaltmanin en önemli ve kolay yollarindan biri beslenmeye dikkat etmektir. Beslenme pozitif veya negatif olarak hem hastalik olusumuna hem de olustuktan sonra tedavisine etki ediyor.

Beslenme ile Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Alinan yag orani toplam gidanin %25’inden az olmalidir. Zeytinyagi gibi dogal olani tercih edilmeli. Kizartma yerine bugulama, haslama gibi pisirme yöntemleri tercih edilmeli. Böylece alinan yag miktari azalir ve yanmis yagin kanserojen etkilerinden korunursunuz.

2. Günlük beslenme miktarimizin %15’ini proteinler olusturmalidir. Asiri protein alimi; meme, rahim, bagirsak, pankreas ve böbrek tümörlerinin gelisimini kolaylastirir. Bu nedenle sürekli kirmizi et yiyen kisilerin kanser olma riski ayda bir kez kirmizi et yiyenlere göre 2,5 kat fazladir. Ancak protein yetersizligi de T-lenfositlerinin faaliyetlerini yavaslatarak bagisiklik sistemini bozdugu için kanserlerin daha çabuk ilerlemesine sebep olur. Kirmizi et yerine balik, tavuk, hindi tercih edilmelidir.

3. Nitrat nitrite ve daha sonra da kanserojen bir madde olan nitrozamin’e dönüsür. Et ve türevi sarküteride bozulmayi önlemek için kullanilmaktadir. Bundan dolayi sucuk, sosis, salam gibi ürünlerden kaçinilmalidir.

4. Bol miktarda çok iyi yikanmis taze sebze ve meyve türetilmeli, günde en az 5 porsiyon... Satin alirken hormonsuz olanlara dikkat edilmeli. Asil önemlisi, antioksidan olarak bilinen Beta karoten (A vitamini), C ve E vitamini, selenyum, çinko, manganez ve lifli besinler tüketilmeli.

5. Bilinen bu anti-oksidanlarin yani sira bilim adamlari birçok güçlü anti-oksidan kesfetti.

Domatesin özellikle pisirilerek bol bol tüketilmesi çok faydali, bazi tümörlerin olusum riskini %50 azaltiyor. Zeytinyagi, sarimsak, kirmizi üzüm, yesil çay, soya fasulyesi (soya tümör önleyici, büyümesini geciktirici, kemoterapi ve radyasyonun yan etkilerini azaltici ve hatta bazi tümörleri normale çevirici etkiye sahip), yagli baligin içinde bulunan omega-3 yag asitlerinin antioksidan özellikleri nedeniyle tüketilmesi gereken gidalardir.

6. Fazla tuzlu ve sekerli yiyeceklerden mümkün oldugunca kaçinilmali, özellikle tütsülenerek, tuzlanarak, tursu halinde saklanan gidalardan uzak durmalidir. Yapilan arastirmalar dondurarak saklama yönteminin tercih edildigi ülkelerde mide kanseri görülme sikliginin %64 azaldigini göstermistir.

7. Baklagiller bolca tüketilmeli.

8. Her türlü konserve, ketçap, mayonez, hardal gibi veya kolali içecekler gibi içinde zararli olabilmesi muhtemel katki maddeleri olan yiyeceklerden sakinmali.

9. Inek sütünün kanseri engelleyici etkisi son bilimsel çalismalarda ortaya konmaktadir. Ayrica az yagli süt ürünleri tüketimi ile bagisiklik sisteminin güçlendirilmesi saglanmaktadir.

10. Cox-2 inhibitörleri denilen bazi maddeler tümörü besleyen kan damarlarini engelleme yoluyla tümör savasina girisirler. Bu maddelerin bulundugu gidalar; soya, biberiye (rosemary) üzüm ve havuç.

Genetik nedenlerle olan kanseri önlemek zor olsa da diger sebeplere bagli olarak olusabilecek tümörleri bilinçli beslenme yoluyla önlemek kanser riskini %90 azaltiyor.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası