Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Kadin Üreme Sistemi


Iç ve dis genital organlar olarak 2 bölümde incelenir.

Dis Genital Organlar

Vulva olarak da adlandirilir.

-Labia majora ( dis dudaklar );

Vagina ve idrar yolu agzini çevreleyen yagli deri katlari.

-Labia minora ( iç dudaklar );

Dis dudaklarin iç tarafdaki ince deri katlaridir.

-Klitoris; Üst dudaklarin yukari ve önünda yerlesmis , duyarli sinir uçlari olan , seksüel uyariya cevap veren erektil bir yapidir.

Hymen ( Kizlik Zari );

Vajina girisini kismen örten ince esnek bir zardir. Genellikle zannedildigi gibi vajina girisini tamamen kapatan kalin bir zar oldugu dogru degildir. Bu açiklik genç kizlarda adet kaninin akmasina müsade eder.

Hijyen Notu;

Idrar yolunun dis agzi vajinanin hemen üst tarafinda , anüs ise ( bagirsak sisteminin dis agzi ) hemen altinda ve arkaya dogrudur. Bu 3 bölgenin birbirine yakinligindan dolayi , tuvalet sonrasinda yanlis temizleme aliskanligi vajinal hijyeni bozabilir. Bagirsak içeriginin bol miktarda mikrop ihtiva etmesinden dolayi temizlik ve silinme yukaridan asagiya dogru olmasidir. Aksi takdirde vajina ve idrar yolu girisine mikrop tasinir.

Iç Genital Organlar

Kalça kemigi içinde yerlesmislerdir.

Overler ( Yumurtaliklar ) Uterusun ( rahim ) her iki yaninda birer adet yumurtalik vardir. Her bir yumurtalik binlerce yumurta kesecigi ( folikül ) içerir. Bir kiz çocugu dogdugunda ömrü boyunca sahip olabilecegi bütün yumurtalar , yumurtaliklarinda mevcut olarak dogar . ( Her bir yumurtalik da yaklasik 250.000 yumurta ) .Bu yumurtalardan her ay yüzlercesi yok olup giderken yalnizca bir tanesi olgunlasarak çatlar ve yumurta disari atilir. Buna avülasyon denir.

Fallop Tüpleri; Uterusun her iki yaninda yumurtaliklara dogru uzanan tüp seklindeki organlardir. Yumurtalik tarafindaki ucu disa açikdir ve yumurtlama oldugunda oositi ( yumurta ) adeta süpürerek içine alir. Daha sonra bu oosit uterusa dogru tasinmaya baslar.

Uterus ( Rahim ) ; 8-10 cm uzunlugunda armut seklinde kalin kas duvarlari olan bir organdir. Döllenmis yumurtayi tutmak ve büyültmek üzere her ay hazirlanir. Döllenme gerçeklesmezse kan damarlarindan zengin olan bu tabaka dökülür ve vücuttan atilir. Bu olaya menstruasyon - adet kanamasi denir.

Serviks ( rahim Boynu ) ; Gerçekte uterusun incelen alt kismidir ve vajine içine girer. Içinden geçen kanalvasitasi ile adet kani vajineye dökülür.

Vajina ; Uterusdan vücut disina giden , dogum kanali da olarak adlandirilan organdir. Seksüel iliskide sperm buraya dökülür. Adet kanamasindaki kan da buradan vücut disina çikar.

Menstruel Siklus ( Aylik Döngü ) Gebe kalinmak istendigi zaman bilinmesi önemli olan bir olaydir. Ne yazik ki genellikle iyi bilinmez .

Menstrüasyon ( Adet Kanamasi ) Kanamanin tam olarak baslandigi gün menstrüel siklusun da ilk günüdür. Bir önceki adet döneminde gebelik için hazirlanmis olan rahim içi , gebelik gerçeklesmeyince hormon düzeylerinin düsmesi nedeniyle dökülmeye baslar. Kanama ortalama 3-7 gün sürer. Baslangiç günü çok önemlidir. Çünkü gebelik yasi baslangiç günü esas alinarak hesaplanir. Bu bakimdan kadinlar tarafindan son adet tarihinin ( yani baslengiç gününün ) bilinmesi önemlidir. Bazi kadinlar yanlis olarak bitis gününü akillarinda tutarlar Adet baslangicindan birkaç gün sonra hipofizden ( beyindedir ) salgilanmaya baslayan FSH ( folikül stimülan hormon ) isimli hormon yeni yumurtayi büyütmeye baslarken , LH isimli ilaçda bunu çatlatmaya hazir hale getirir. Bu yumurta etrafindaki hücrelerden salgilanan estrojen isimli baska hormon rahim içini yeni bir gebelik için hazirlar.

Ovülasyon ( Yumurtlama ) Hipofizden salgilanan LH ( luteinizan hormon ) keskin bir yükselis yapar ve de yumurtalama takibi için hazirlanmis olan kitler bu yükselisi tayin ederler. Bundan 24-36 saat sonra oositi içinde barindiran folikül çatlar ve oosit disari atilir. Fallop tüpleri oosit içinde olarak uterusa tasimaya baslar. Folikülden geriye kalan bölüm korpus Luteum olarak adlandirilir ve progesteron isimli hormonu salgilar. Vücut isisini 0,5 C kadar artiran bu hormon rahim içini gebelik olusmasi için hazirlar.

Luteal Faz; Yumurtlamadan sonra yeni adet baslamasina kadar geçen süredir. (11-14 gün) Yumurta atildiktan sonra 24 saat içinde döllenebilir . Bu esnada henüz fallop tüplerindedir. Döllenme gerçeklesirse salgilanmaya baslanan HCG isimli hormon ( gebelik testlerinde bu hormon ölçülür ) korpus luetumu uyararak progesteron salgilanmasinin devamini saglar. Gebelik gerçeklesmezse korpus luteum geriler ve progesteron düzeyi düser. Bu da endometriumun ( rahim içini örten zar ) artik beslenmemesi , dökülmeye baslamasi ve yeni adet kanamasinin baslamasina yol açar
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası