Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Tüberküloz nasil bir hastaliktir?


Asil olarak akcigerlerde yerlesen, fakat tüm vücuda dagilabilen mikrobik, bulasici, süregen bir hastaliktir.

Tüberküloz hala korkulacak bir hastalik midir?

Bilinen en eski hastaliklardan birisi olmasina; sebebinin kesin olarak bilinmesine; 50 yildir tedavisinin mümkün olmasina ve üstelik korunulabilir bir hastalik olmasina karsin halen dünyada en yaygin ve ölümcül bulasici hastaliklardan biri olmaya devam etmekte ve yilda üç milyonu askin kisi tüberküloz nedeniyle kaybedilmektedir.

Dünyada tüberkülozun durumu nedir?

Yerküre üzerinde yasayan her üç kisiden birisi tüberküloz mikrobuyla karsilasmis ve onunla tanismis durumdadir. Halen yilda üç milyon kisi tüberküloz nedeniyle ölmekte olup her yil 8 milyon yeni tüberküloz hastasi teshis edilmektedir. Özellikle Asya, Afrika kitasinda çok sik olarak rastlanmaktadir. Eskiden gelismis Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri bu hastaliktan hiç söz etmezlerdi. Oysa AIDS salginina ve küresellesme sürecine paralel olarak bu ülkelerde de tüberkülozlu hastalarin sayisi artmaga baslamistir.

Ülkemizde tüberküloz sik midir?

Evet. Türkiye tüberkülozun sik görüldügü ülkeler arasinda yer almaktadir. Maalesef saglikla ilgili güvenilir istatistik bilgilerimiz olmadigindan kesin rakamlarla konusmak mümkün olmamaktadir.

Bölgemizde hastaligin durumu nedir?

Karadeniz bölgesi ülkemizde tüberkülozun en sik görüldügü ikinci cografi bölgemizdir. Bu bölgede yaptigimiz çalismalarda tüberkülozun yayginligiyla ilgili çesitli parametrelerin çok yüksek oldugu ve çok tehlikeli bir gelisme olarak bu bölgede tüberküloz ilaçlarina karsi direnç profilinin çok yüksek oldugu gözlenmistir.

Nasil bulasir?

Hastaliga sebep olan mikrop veremli hastadan saglam kisiye geçerek yayilir. Çok daha nadir olarak hasta sigirlarin süt ve bu sütlerden yapilan süt ürünleri ile de bulasabilir.

Hastadan saglam kisiye nasil geçer?

Verem mikrobu hava yoluyla bulasir. Hasta kisinin öksürmesi, aksirmasi, konusmasi ve nefes alip vermesi sirasinda havaya saçilan mikroplar havada günlerce asili halde canli kalmaktadir. Hasta kisiyle temasi olan yani kapali bir ortamda uzun süre ayni havayi soluyan saglam kisiler nefes aldiklarinda havadaki bu mikroplar onlarin akcigerlerine ulasir ve orada yerleserek hastaligi baslatir. Hastaligin yayilmasindan sorumlu asil bulasma sekli budur. Bunun disinda cilt ve mukozalardan, dogum kanalindan, anne sütünden de çok nadiren bulasabilirse de pratikte bu tür bulasmalar önemsizdir.

Her tüberküloz hastasi mikrobu bulastirir mi?

Hayir. Balgaminda mikrop bulunan, hastaligi yaygin olup öksüren hastalar daha çok bulasmadan sorumludur. Akciger disi organ tüberkülozu olanlar, 15 gündür tedavi almakta olanlar pratik olarak bulastirici degildir.

Hastayla temasi olan her saglam kiside hastalik ortaya çikar mi?

Hayir. Tüberküloz hastasiyla temasi olup mikropla karsilasan, hatta mikrobu soluyan kisilerin çok sükür ki az bir kisminda hastalik gelisir.

Neden mikrobu alan kisilerin bazisinda hastalik ortaya çikarken digerlerinde gelismiyor?

Bu solunan mikrobun sayisina, hastalik yapma gücüne (bazi mikroplar ölü veya zayif olup hastalik yapamaz) ve saglam kisinin direncine, savunma sisteminin kuvvetine bagli olarak kisiden kisiye farklilik gösterir. Sigara içen, alkolik, beslenmesi bozuk ve kötü yasam kosullarina sahip kisilerde ve baska akciger hastaligi, seker hastaligi, bazi kan hastaliklari, AIDS ve böbrek hastaliklari gibi süregen hastaligi olanlarda verem olusma olasiligi daha yüksektir.

Mikrobun bulasmasindan itibaren ne kadar süre sonunda hastalik ortaya çikar?

Bu süre çok farklidir. Mikrobu alan kiside bazen 1-2 ay; bazen bir kaç yil bazen de onlarca yil sonra hastalik gelisebilir. Veya hiç gelismeyebilir.

Tüberküloz mikrobu diger organ ve dokulara nasil ulasiyor?

Mikrobun vücuda giris yolu hastalarin tamamina yakin bir çogunlugunda akcigerlerdir. Ancak buradan lenf akimi ve kan yoluyla vücudumuzdaki tüm doku ve organlara yayilabilir.

Tüberküloz akciger disinda en sik hangi organ ve dokulari hastalandirir?

Kemik ve eklemler, böbrek ve üreme sistemi, beyin zari, gögüs ve karin boslugunu çevreleyen zarlar, cilt ve lenf bezelerinde sik yerlesir.

Tüberkülozun belirtileri nelerdir?

Hastalik ani ve gürültülü olarak ortaya çikmaz. Sinsi ve yavas ilerler. Hastalar genellikle aylardir devam ede gelen halsizlik, istahsizlik, kilo kaybi, hafif ates, geceleri terleme gibi yakinmalarla hekime basvururlar. Zamanla bunlara öksürük ve balgam çikarma da eklenir. Balgamda kan da gelebilir. Agriya pek rastlanmaz. Akciger disi organ tüberkülozlarinda tutulan organla iliskili yakinmalar bulunabilir. Örnegin idrarla ilgili sikayetler (kirmizi idrar yapma, idrar yaparken yanma vb ..), boyunda lenf bezelerinin büyümesi gibi ..

Bu belirtiler görülünce tüberküloz teshisi kesin midir?

Hayir. Bu sayilan yakinmalarin hiç birisi tüberküloza özgü olmayip diger bir çok hastalikta da rastlanabilen sikayetlerdir. Bu nedenle bu tür sikayetleri olan hastalarin mutlaka konunun uzmani bir hekim tarafindan degerlendirilip, gögüs röntgeninin çekilip arastirilmasi gerekir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası