Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Alkolizm Nedir?


Alkolizm deyince bir çok insanin zihninde, parklarda ispirto sisesine sarilip sizan agir alkol bagimlilari canlanir.Oysa alkolizm, bireyin beden ve ruh sagligini, aile, sosyal ve is uyumunu bozacak derecede sik ve fazla alkol alma ve alkol alma istegini durduramama seklinde ortaya çikan bir bozukluktur

Bazi kisilerde alkol kullanimi ileri boyutlarda problemlere yol açar.

Asagidakilerden en az üçü varsa alkol bagimlisi tanisi konur:

1. Niyetlendiginden daha fazla miktar ve sürede alkol almak. Örnegin kisi bir bardak içmek için baslar, ama bir sise bitirmeden kalkamaz. Çogunlukla da ne kadar içtigini hatirlayamaz.

2. Kisi birakmayi istedigi ya da defalarca birakmayi denedigi halde yeniden içmeye baslar. Zaman zaman bir kaç gün ya da ay içmeyebilir. Bunu 'istedigi zaman birakabildiginin' kaniti olarak göstermeye çalisabilir.

3. Içkiye fazla vakit ayirir. Bazilari gün içinde kimseye fark ettirmemeye çalisarak içebilir. Ama isi nedeniyle büyük çogunlugu Aksam saatlerinden sonra baslar ve çogunlukla istem disi olarak gündüze sarkarlar. Bu genellikle, sabah uyanamamak ve dolayisiyla is kaybina ugramak anlamina gelir. Ayrica erken kalkabilse bile , kisinin is verimi asla istedigi düzeyde olmaz.

4. Içki içmeye firsat bulamadigi sosyal faaliyetleri, hobileri, baska zevk verici aktiviteleri azaltir ya da terk eder. Aksam saatlerini, genellikle kendisi ile beraber içmek isteyen kisiler yönlendirmeye baslar.

5. Alkole bagli ya da alkolle artan fiziksel (karaciger hastaligi, yüksek tansiyon, gastrit , asiri mide yanmasi vb), ya da psikolojik (depresyon, anksiyete, uyku bozuklugu vb) problemler yasamasina ragmen içmeye devam eder.

6. Zamanla alkolün miktari kendini tatmin etmeyecegi için ve ayni etkiyi saglayabilmek için, içtigi miktari arttirir ya da baskalari için çok sayilacak miktarlarda içtigi halde etkilenmez (bunu, yanlis olarak iyi bir seymis gibi, alkole dayanikli oldugunun kaniti olarak öne sürer).

7. Alkol almadigi zaman titreme, terleme, çarpinti,gibi sikayetler yasar. Yogun bir sekilde konsantrasyon sorunu ve karar verme mekanizmalarinda problemler yasamaya baslar. Bu durumda yapilacak tek seyin “yeniden alkol almak” olduguna , bir müddet sonra kendilerini inandirirlar. Ilginç olani bunu yaptiklarinda çok kisa bir süre de olsa bir an için kendilerini iyi hisettiklerini zannederler.


Ne kadar içki içmek normaldir?

Alkolikler genellikle "dibe vurmadan" yani her seylerini kaybetmeden alkolik olduklarini kabule yanasmazlar, bu nedenle de tedaviye istekli degillerdir. Ailelerinin alkolik hastayi koruyucu, kollayici tavri onun dibe vurmasini ya da dibe vurdugunu fark etmesini engeller. Baska bir degisle, alkolik parasiz kalir, annesi para verir, karakola düser, babasi kurtarir, hasta olur, esi hastaneye götürür. Alkolün olumsuz sonuçlariyla hasta degil ailesi hep yüz yüze gelir. O ise alkolün verdigi sarhosluga siginip tüm sorunlarini inkar eder ya da hep baskalarini suçlar. Alkol kullaniminin normallik sinirlarinin taniminda bir standart içki birimi kullanilir. "Bir standart içki" ortalama 10 gram alkol içerir. Bunun içki olarak karsiligi, bir tek raki, cin, votka, viski ya da bir kadeh sarap, ya da bir küçük kutu biraya esdegerdir. Bugün erkekler için haftada 21 standart içkinin, kadinlar için ise 14 standart içkinin üzerine çikilmasi tibbi açidan ciddi tehlike olarak tanimlanmaktadir. Ayrica miktar ne kadar olursa olsun haftada en az iki günlük bir içki tatili de önerilmektedir. Yine bu miktar içkinin altinda içmenin de kisiye hiç bir zarar vermeyecegini sanmak yanlistir.

Alkolizmin Tanimi ve Sebepleri

Alkolizm, bir kisinin devamli ve kendisine zarar verecek ölçülerde alkollü içecek almasiyla olusur. Alkol, fiziksel ve psikolojik zararlarinin yanisira sosyal ve ekonomik açidan da felaketler dogurur. Alkolizm hastaliginin en önemli belirtisi, kisinin sürekli ve çok miktarda alkol alarak bunun sonucunda da davranis degisikligi göstermesidir. Sonunda kisi kendisine hakim olamayacak kadar bagimli hale gelir ve kendini kaybetmeye baslar. Kisi artik alkolsüz yasayamayacak hale gelmistir.

Genellikle alkolizmin tanimi tanimlayan kisiye göre degisir. En basit anlamda ve en eski tanimi, kronik ve asiri alkol alinmasiyla olusan hastaliktir. Bagimliligin psikolojik tanimi, gittikçe artan dozlarda alkol alma istegidir. Ancak bu tanim da çok yeterli degildir, çünkü alkolizm diger bagimliliklara pek benzememektedir. Afyon bagimlilari, gittikçe artan dozlarda ve sonunda öldürücü miktarda madde ihtiyaci duyarlar, ancak alkoliklerin ihtiyaç duydugu alkol miktari tek seferde öldürücü olmamaktadir.

Alkolizmi tanimlamak için en belirgin sinyal kisinin davranis seklidir. Modern tip; alkolizmi sebebi bilinmeyen, belirgin anatomik isaretleri olmayan ve alkol bagimliligiyla ortaya çikan bir hastalik olarak tanimlar. Ayrica, hem psikolojik hem de fiziksel tip, alkolizmin bir baska hastaligin, çogunlukla da psikolojik bir bozuklugun, semptomu olabilecegini söylemektedirler. Bu anlamda, alkolizm, kronik, ilerleyen bir hastaliktir ya da psikolojik veya fiziksel bir baska hastaligin belirtisidir. Hastaligin özeligi alkol bagimliligidir ve her alkol kullanimindan sonra kisi kontrolünü kaybeder. Alkolizm hastasi, fiziksel ya da psikolojik sikintisini gidermek için alkol tüketir ve sonunda alkollü içecek tüketimi hastanin fiziksel, zihinsel, sosyal ve ekonomik hayatini engelleyecek boyutlara ulasir. Bu noktada, hiç süphesiz, hastaligin en önemli ipucu kisinin alkol yüzünden hayatinin engellenmesidir.

Alkol aldiktan sonra hastanin kontrolünü kaybetmesi, içmeye basladiktan sonra birakamamasi, alkoligin içmeyi engelleyemedigini göstermektedir. Bir alkolik içmeye baslar, çünkü kendini tutamaz. Alkoliklerin çogunlugu içtigi zaman kontrolünü kaybeder, ancak tüm hastaliklarda oldugu gibi istisnalar vardir. Bazen bir alkolik, içmeden durabilir, kendi kendine ve çevresine bagimli olmadigini ispatlamaya çalisir. Bazen daha kontrollü içebilir.

Alkolizmin bir baska tanimi da, kisinin iç dünyasiyla yada çevresiyle ilgili zor durumlardan kurtulmak için edindigi alkol içme bagimliligidir. Bu tanim, alkolizmin bir baska psikolojik ya da fiziksel bozuklugun disa vurumu olabilecegi ihtimalini ortaya çikarmaktadir. Kisi alkol almayi ögrenip bu bagimliligi edindikten sonra, alkolizm esas hastalik haline gelip, alta yatan esas hastaligi yok etmekte ya da üstünü örtmektedir.

Görüldügü üzere, alkolizmin oldukça çok tanimi, türü ve sebebi bulunmaktadir. Hekimler hastanin, hangi gruba dahil bir alkolik oldugunu, onun alkol alma sikligini ve miktarini, davranis biçimini, alkolizminin ortaya çikisini, gelisimini yaptiklari testlerle, uyguladiklari anketlerle tespit etmekte ve buna uygun bir tedavi sekli uygulamaktadirlar.

NEDEN IÇKI IÇILIR?

Yapilan arastirmalar insanlarin en çok zevk almak için alkol tükettigini göstermektedir. Içkili eglence yerlerinin çoklugu da bunun en önemli göstergesidir. Eglence yerleri disinda zevk ve eglence için en çok yilbasi, dügün, dogum günleri gibi sosyal etkinliklerde insanlar asiri miktarda alkol tüketmektedirler. Sosyal içicilik denen bu tür alkol tüketimi bazi insanlar için alkolizmin ilk basamagi olmaktadir.

Alkol tüketiminin bir diger önemli sebebi ise duygu durumunu düzeltmektir. Insanlar genellikler kendilerini kötü hissetlerinde, zorlandiklari ya da üzüldükleri dönemlerde alkole siginarak bu kötü duygu durumundan kurtulmaya çalisirlar. Sonuçta alkol hiçbir çözüm getirmedigi gibi daha kalici ve daha kötü durumlara yol açar.

Modern insanin en önemli sorunlarindan biri olan stresle basa çikmak için alkol tüketimi de oldukça yüksek miktarlardadir. Günlük hayatin getirdigi yogunluk, karsilasilan irili ufakli problemler, yorgunluk, maddi sikintilar strese sebep olmakta ve pek çok insan bundan kurtulmak için içki içmeyi tercih etmektedir.

Alkolizme yakalanan kisiler sonunda bastiramadiklari bir alkol içme arzusu duymaya baslarlar. Bu arzu alkol tüketiminin bir diger önemli sebebidir.

BIR ALKOLIGIN ÖZELLIKLERI

Sunu unutmamak gerekir ki, alkolizm davranissal bir bozukluktur ve sürekli ve artan miktarlarda alinan alkole bagli problemlerin gelismesi anlamina gelir.

Bir alkolik, tüm kötü sonuçlarina ragmen sürekli alkol içmeye devam eder ve bir süre sonra alkol alimini sinirlayamaz bir hale gelir. Alkolikler genellikle, alkol içen kisilerle arkadaslik eder, hatta eslerini bile onlarin arasindan seçebilir. Alkolik bir insan, içmek için her zaman bir sebep bulur. Bu mutluluk, mutsuzluk, gerginlik, üzüntü, nesesizlik olabilir. Ayrica, içmek için her zaman firsat yaratirlar, maç, av, parti, dogum günü, dügün, sünnet vb.

Alkolizmin ilerledikçe, alkolik kisilerin sorunlari da artmaktadir. Örnegin, yalniz içmeye baslarlar, çevrelerinden saklayarak gizli içerler, siseleri saklarlar. Bütün bu davranislarin sebebi alkolik olduklarini çevrelerinden saklama arzusu duymalaridir. Gittikçe artan bir suçluluk duygusu gelistiririler, bu suçluluk duygusu, pismanlikla birlesir ve bu duygulari bastirmak için daha çok içmeye baslarlar. Hatta sabah kalkar kalmaz içmeye baslarlar. Alkolizm bir kisir döngüye dönüsür. Suçluluga ve alkolün yaptigi tahribata bagli olarak kiside anksiyete ve depresyon baslar ve bu yüzden kisi daha çok alkol tüketir. Alkol tüketimi arttikça depresyon derinlesir, kisi uyuyamamaya ya da sizmaya baslar, geceleri uyanir, depresif bir duygu durumu içine girer, kendisini sürekli huzursuz ve sikintili hisseder, panik nöbetleri geçirir, gögüs agrisi, çarpinti ve nefes almada zorluk çeker.

ALKOLÜN VÜCUDA ETKILERI

Kisa bir süre içinde asiri alkol almak genellikle “aksamdan kalma” haliyle sonuçlanir. Bu durum 8-12 saat sürebilir. Aksamdan kalma olmanin sebebi, alkol zehirlenmesidir. Asiri alkol alinmasi karsisinda vücut zayif düser. Aksamdan kalma kisiler için halk arasinda önerilen pek çok sey vardir. Ama bunlarin hiç biri bu durumu geçirmekte etkili degildir. Vücut zehirlenmistir ve bunu düzeltmesi vakit alacaktir.

Alkol ve diger uyusturucu maddelerin birlikte alinmasi çok daha korkunç sonuçlar dogurabilir. Kaza ölümlerin çogu alkol ve uyusturucularin birlikte alinmasiyla ortaya çikmaktadir. Alkol uyusturucularin etkisini çogaltir.

Tedavi için alinan ilaçlarla birlikte alkol kullanmak da çok tehlikeli olabilir.

Alkolün uzun süreli etkileri, aylarca veya yillarca sürekli ve asiri miktarda alkol tüketimiyle ortaya çikar. Kronik alkolizmin, fiziksel ve psikolojik olumsuz etkileri çok fazladir, bunlarin çogu da öldürücüdür.

Sürekli içki içen kisilerde çogunlukla, kalp, böbrek, karaciger hastaliklari veya mide iltihabi, kanamasi gibi rahatsizliklar görülür.

Diger ölümcül olmayan rahatsizliklar ise, istah kaybi, vitamin yetersizligi, enfeksiyon, iktidarsizlik ve sindirim bozuklugudur. Alkol tüketimi ne kadar artarsa ölümcül hastalik riski de o kadar artar.

Alkoliklerde genç ölüm orani hiç de azimsanmayacak kadar yüksektir. Alkoliklerin ölüm sebepleri genellikle, kalp, böbrek, karaciger hastaliklari, zatürree, kanser, alkol zehirlenmesi, kaza, cinayet ve intihardir. Unutmayin asla, güvenli içki miktari yoktur.

Dayaniklilik ve Bagimlilik

Sürekli içki içen kisiler bir süre sonra, alkolün kötü etkilerine karsi daha dayanakli bir hale gelirler. Bu etkiler baslamadan önce daha fazla alkol alabilmeye baslarlar. Gittikçe artan miktarlarda alkol tüketimi bazi alkoliklerde görünürde sarhosluk yapmaz. Bu kisiler, hayatlarina, çalismaya devam ederler, fiziksel durumlarinda, çok ciddi hasarlar olusmadikça, disaridan fark edilen bir degisiklik olmaz. Çogunlukla bu kisiler bir baska sebepten hastaneye kaldirilirlar ve orada alkolün vücutlarinda yaptigi tahribat ortaya çikar. Alkole psikolojik bagimlilik, içkinin sürekli içilmesiyle olusur. Ayrica, bazi sartlarda mutlaka içen insanlarda da olusabilir. Bunlar bazi sosyal etkinlikler olabilir. Bu sekildeki bagimlilik daha çok alkolün psikolojik etkileriyle ilintilidir. Psikolojik olarak alkole bagimli kisiler içki içmedikleri zaman, endiseli ve panik içinde olurlar.

Fiziksel bagimlilik asiri içenlerde olusur. Vücutlari, alkolün varligina alistigi için, içmeyi durdurduklari anda fiziksel rahatsizlik duymaya baslarlar. Bu rahatsizliklar, gerginlik, uyku hali, terleme, titreme, çarpinti, istahsizlik, asiri durumlarda halüsinasyon olabilir.

ALKOLIZMIN FIZIKSEL ZARARLARI

Alkolizm genetik bir hastalik olmakla beraber pek çok vakada sürekli ve çok fazla alkol tüketimi sonucunda da ortaya çikmaktadir. Psikolojik ya da toplumsal baskilar hastaligin ortaya çikisinda önemli bir etkendir. Alkolizmin en önemli özelligi hastanin sürekli ve giderek artan miktarlarda alkol tüketmesidir. Alkolizm, kisiye hem psikolojik hem de fiziksel zarar vermektedir. Alkolün fiziksel etkileri en çok kardiovaskular (=kalp-damar sistemleri) sistemde, sinir sisteminde ve böbreklerde görülmektedir ve alkolizm tedavi edilmedigi zaman bu rahatsizliklar ölümcül olabilmektedir.

ALKOLIZMIN FIZIKSEL ZARARLARI

Alkolizm Kaynakli Fiziksel Bulgular

Arkus senilis: gözün kornea tabakasinda yag halkasi

Acne rosecea : kirmizi burun

Palmar eritem: avuç içinde kirmizilik

Asteriksis: Elde flapping tremor (yüksek oranli titreme)

Sigara yaniklari: parmak, gögüs vb.

Morartilar (düsme ve çarpmalara bagli)

Hepatomegali (karaciger büyümesi), karin agrisi

Spider anjioma

Periferik nöropati (el ve ayaklarda his kusurlari, uyusma vb.)

Kan tetkiklerinde anormallikler: GGT, MCV, AST, ALT, ürik asit, trigliseritler, üre yükselmesi.

Alkolizmin Kardiovaskular Sisteme Zararlari

Alkolik olarak yasamak çok zordur, vücut istirap içindedir. Alkolün kalbe çok zararli oldugu bilinmektedir, bir alkolik sadece kalp hastaligina yakalanma riski altinda degildir, alkol kalbe direk zarar da verebilir. Çogunlukla, alkolizm, lipid seviyesinin asiri yükselmesiyle olusacak damar tikanikligi, kalp krizi ve erken ölümle sonuçlanir. Eger alkolizm tedavi edilmezse, hasta kalp hastaliklari yüzünden büyük bir ihtimalle hayatini kaybedecektir.

Alkolizmin Sinir Sistemine Etkileri

Asiri alkol kullananlarda, vücut vitaminsiz kalacak ve özellikle B vitaminin eksikliginden kaynaklanan hastaliklar baslayacaktir. Alkol tüm zihin fonksiyonlarina zarar verecektir. Yapilan tüm beyin hücreleri arastirmalari, alkoliklerin beyin hücrelerinin, normale oranla çok daha hizli bir sekilde yok oldugunu, hatta "hücre deposunun" zamanla tamamen bosaldigini ortaya koymustur. Bu durumda ne yazik ki, hastanin hemen hemen tüm zihinsel faaliyetleri durmaktadir.

Alkolizmin Gastrointestinal (=Mide-Bagirsak) Sisteme Etkileri

Gastrointestinal sistem de alkolden fazlasiyla zarar gören organ sistemlerinden biridir. Alkolizm sonucu, çok ileri düzeyde ülser (mide kanamasi ya da delinmesi), ölümcül pankreas problemleri (akut pankreas vb.) ve pek çok baska hastalik ortaya çikabilir. Ancak, tüm bunlarin arasinda alkolizm konusu geçince en çok dikkat edilmesi gereken organ karacigerdir. Alkolizm karacigeri, çok sinsi ve tehlikeli bir hastalik olan sirozla sarar. Sirozun ilk basamagi, karaciger hücrelerinin zedelenerek, yag zerrecikleriyle dolmalaridir. Karaciger hücreleri bozulup, yagla kaplandikça karaciger büyümeye baslar. Eger, alkolizm devam ederse, yaralar olusmaya baslar. Yaralar gittikçe çogalir ve sonunda tedavi edilemez hale gelir. Siroz ilerledikçe, alkolik çok daha ciddi saglik problemleriyle karsilasir. Bunlar çogunlukla, kan zehirlenmesi (amonyak ve bilirubin), iktidarsizlik, kanamalar, bacaklarin ve bileklerin sismesi, vücutta asit üretilmesi (içi sivi dolu bir göbek) olarak ortaya çikmaktadir. Eger erken teshis yapilip, tedaviye baslanmazsa siroz öldürücü bir hastaliktir.

ZARARLARI

Erkekler geleneksel olarak kadinlardan daha fazla alkol tüketmektedirler. Ancak, özellikle gelismis toplumlarda kadin ve erkekler her alanda esit düzeye geldikçe, alkoliklik konusundaki fark da kapanmaktadir. Erkeklerde alkolizm daha erken baslar. Yas siniri genellikle yirmi civaridir. Alkolizm çok sinsi bir hastaliktir, yavas yavas ilerler. Yirmili yaslarinda alkolizme yakalanan bir kiside, otuz yasindan önce problemleri fark etmek zordur. Kadinlarda, alkolizm daha geç ortaya çikar ve daha yavas ilerler. Alkolik kadinlarda depresyon daha sik görülür.

Alkol Yoksunlugu Belirtileri

Otonomik hiperaktivite (terleme, nabiz 100'ün üstünde)

Titreme

Uykusuzluk

Bulanti ve kusma

Geçici hayal görme ve illüzyonlar (alkolü biraktiktan sonraki 1-2 gün içinde görülür)

Psikomotor ajitasyon (karar verme mekanizmasi zorlugu)

Saglikli düsünme problemleri

Anksiyete (Korku ve titreme)

Grand mal konvülzyonlar (epileptik nöbetler-alkolü biraktiktan sonra 2 gün içinde görülür)

Deliryum Tremens

Uzun süre fazla miktarda alkol alan kisilerde alkolü kestikten 2-3 gün sonra ortaya çikabilen, ölüm riski tasiyan bir tablodur. Bilinç ve konsantrasyon bozuklugu, görsel halüsinasyonlar (gerçekte var olmayan seylerin görülmesi), bulundugu zamani ve yeri karistirma ile kendini belli eder, hizli baslayip dalgali bir seyir gösterir.


Alkolizm deyince bir çok insanin zihninde, parklarda ispirto sisesine sarilip sizan agir alkol bagimlilari canlanir.Oysa alkolizm, bireyin beden ve ruh sagligini, aile, sosyal ve is uyumunu bozacak derecede sik ve fazla alkol alma ve alkol alma istegini durduramama seklinde ortaya çikan bir bozukluktur


TEST

ALKOLIK MISINIZ ?

Hastaliklarin çogunun teshisi kolaylastirabilecek belirtileri vardr. Ancak alkolizm, belirtileri kisiden kisiye degisiklik gösterdigi için kolay siniflanamaz. Bu güçlükle basa çikmak için Mayo Klinigi, Kendi Kendine Uygulanabilen Alkolizm Testini gelistirmistir. Bu test 37 sorudan olusmaktadir. 1972'den beri uygulanan bu testin hastaneye yatirilmasi gereken alkoliklerin %95'ini ortaya çikardigi görülmüstür.

Bu test alkolikleri rencide etmek için degil, içki içmenin yolaçtigi davranis problemlerini, tibbi belirtileri ve sonuçlan belirlemek için hazirlanmistir.

Asagida bu testten bazi soru örnekleri verilmistir.

1-Ara sira içki içermisiniz?

2-Kendinizi normal bir içki içici olarak mi görüyorsunuz(ortalamanin üstünde içmemek)?

3-Içki içtiginiz aksamin ertesinde, sabah uyandiginizda gecenin bir bölümünü hatirlamadiginiz oldu mu?

4-Yakinlariniz içki içmeniz konusunda sikayet eder veya kaygilanir mi?

5-Bir iki kadehten sonra içmeye son verebiliyor musunuz?

6-Içki içmek yüzünden kendinizi hiç suçlu hissettiniz mi?

7-Arkadaslariniz ya da akrabalariniz sizin alkolü kararinda kullanan biri oldugunuzu mu düsünüyor?

8-Istediginizde içmeyi birakabilirmisiniz?

9-Içkiliyken hiç kavgaya karistiniz mi ?

10- Içkiden sonra sabah kalkma sorunlari yasiyormusunuz ?

CEVAPLAR

Asagidaki yanitlar alkolizm riski tasidiginizi düsündürmektedir:

l-Evet 2-Hayir 3-Evet 4-Evet 5-Hayir 6-Evet 7-Hayir 8-Hayir 9-Evet 10-Evet

Koyu Kahve Ayilmayi Saglar mi ?

Kahve, alkolün baskilayici etkisini ortadan kaldirabilecek, uyarici bir madde olan kafein içerir. Eger alkol nedeniyle zehirlenme veya diger fiziksel belirtiler ortaya çikmissa kafein uyusukluk halini azaltip, ayilmakta yardimci olabilir. Ancak kahve ne karacigerin alkolü parçalama hizini arttirabilir ne de kandaki alkol seviyesini düsürebilir. Kahvenin yarattigi rahatlama kisinin ayildigina inanmasina yolaçar, gerçekte ise bu bir yanilgidir. Alkol hakkindaki bu tür iddialarin sonucu ortadadir: alkole bagli trafik kazalari nedeniyle ortaya çikan binlerce ölü ve yarali.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası