Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Venöz Basincin Ölçülmesi


Venöz basinç, dolasimdaki kanin ven çeperleri üzerine yaptigi basinçtir. Amaç, dolasimdaki kan volümünü (hacmini) saptamak, damar tonüsünü degerlendirmektir.

Venöz basinç, intravenöz tüp ve intravenöz solüsyona baglanmis bir manometre araciligiyla ölçülür.

Venlerdeki kan basinci (venöz basinç), arterlerdekinden daha azdir. Bu düsük basinç, kanin kalbe dönüsünü kolaylastirir. Eger venöz basinç normalin altina düserse, kalbe yeteri kadar kan dönmez ve dolasim sisteminde bir yetmezlik olur. Venöz basinç mmHg olarak degil santimetre su olarak ifade edilir. Normal venöz basinç 8-15 cm-su' dur. Venöz basincI 2 faktör kontrol eder. Bunlar; kan hacmi (dolasim sistemindeki kan miktari) ve venlerin kapasitesi (vasküler hacim)'dir.

Normal eriskinin dolasim sisteminde yaklasik 4-6lt kan vardir. Çocuklarda daha azdir. Yasa ve büyüklüge bagli olarak degisir. Eriskinde önemsiz olabilecek kan kaybi bir bebek için öldürücü olabilir.

Saglikli insanlarda dolasim sistemi devamli olarak kendiliginden duruma uyar. Böylece arter, ven ve kapillerin %100'ü o anda kanin %100'ünü tasir. Bütün damarlar hiçbir zaman tam dilate veya konstrike degildir. Arter ve venlerin genisligi, kan basincini normal tutmak için olan, kan miktarina ve baska faktörlere göre, sinir sisteminin kontrolündedir. Normal basinç altinda, kanin %100'ünü barindirabilen bir sistemde, her yerin her zaman, perfüzyonu saglanir.


Venöz basincin ölçülmesinde islem basamaklari

Gerekli Malzemeler;

- Manometre

- Üç yollu musluk

- 10 cc’lik steril enjektör

- 19 no’lu enjektör ignesi

- Turnike - Tedavi bezi ve musambasi

- Temiz kagit torba içinde pamuk tampon

- Kirli kagit torbasi

- Alkol

- Steril Serum Fizyolojik

- Tüm malzemeler eksiksiz olarak bir tepsi içerisinde getirilir ve kullanim sirasina göre düzenlenip, uygun bir yere yerlestirilir.

- Hastaya islem hakkinda bilgi verilerek, islem esnasinda hareketsiz durmasi ve kendini gevsek tutmasi gerektigi söylenir.

- Hasta yatakta yastiksiz olarak yatirilir ve venöz basinci ölçülecek olan kolu yana dogru uzatilarak yatak üzerine yerlestirilir. (Hastanin yastiksiz, sirt üstü yatmasi, dolasim dinamiginin degismez durumda olmasini saglar. Çünkü; arter ve venler yatay olarak kalple ayni hizaya gelmistir.) Hastanin kolunun altina tedavi bezi ve musambasi yerlestirilir.

- Enjektörün ucuna üç yollu musluk, bununda öbür ucuna enjektör ignesi takildiktan sonra, enjektöre 5cc kadar serum fizyolojik çekilir.

- Hastanin koluna turnike baglanir. Doktor igne ile damara girerek enjektöre 2-3 cc kan çeker,manometre,üç yollu muslugun üçüncü ucuna takilir. Turnike açilir, kan ve serum fizyolojik karisimi manometrede yükselir, damara giden yolun muslugu açilir.

- Manometredeki sivi dengesini bulup,durdugu zaman,manometredeki dereceler göz hizasinda okunur. Eger okuma degisik açilardan yapilirsa sonuç yanlis degerlendirilir.

- Okuma esnasinda hastanin yatis biçiminin yada manometrenin degistirilmesi 2-3cm su'dan fazla bir fark olusturur. Bu durum hatali bir degerlendirmenin yapilmasina neden olur.

- Islem bitiminde hasta rahatlandirilir ve malzemeler kaldirilir. Bulunan venöz basinç degeri hemsire gözlem kagidina kayit edilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

1- Hastanin venöz basinci ölçülecek kolunun, kalbin sag atriumu ile ayni hizada olmasi gerekir.

2- Manometrenin sifir noktasinin yanlis tutulmasi, venöz basincin yanlis okunmasina yol açar. Manometre üzerindeki sifir noktasi hastanin sag atriumu ile ayni düzeyde olmalidir. Bu nokta hastanin sirt üstü yattiginda ön ve arka gögüs duvarinin asagi ve yukari ortasidir.

3- Venöz basincin yüksek olmasi, dolasimdaki kan hacminin artmis oldugunu(hipervolemi), düsük olmasi ise dolasimdaki kanin azalmis oldugunu(hipovolemi) gösterir. Venöz basincin artmasinin en iyi göstergesi boyun venlerindeki dolgunluktur.

4- Sayet arteriyel kan basinci düsük, venöz basinç yüksek ise, bir sag kalp yetmezligine gidis düsünülür.

KAYNAKÇA

1- Birol L. , Akdemir N. , Bedük T. ; Iç Hastaliklar Hemsireligi, Vehbi Koç Vakfi (Ankara – 1995)

2- Heckman D.J. , Fee S.A. , Rosenthal E.R. , Worsing A.R. Hasta ve Yaralilarin Acil Bakimi ve Nakledilmesi Nasetti Limited (1991)

3- Hovardaoglu A. , Senocak L. ; Meslek Esaslari ve Teknikleri ;ISBN (Ankara – 1992)


TEMEL SAGLIK BILGISI DERSI ÖDEVI

Konu : Venöz basincin ölçülmesi

Ögretmen : Hale TOSUN

Hazirlayan : Esengül BILEN
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası