Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Alkolizm


Evlerde yapilan arkadas ya da akraba toplantilarinda, erkekler kadehleri tokustururken, kadinlar genellikle daha fazla içilmemesi için söylenme ve surat asma isini üstlenirler. Bizim toplumumuzda alkol erkeklere özgü bir eglenceliktir. Dolayisiyla alkolizm de, neredeyse prostat kadar, erkeklere özgü bir hastalik olarak kabul edilebilir.

Alkolizm en çok 20-35 yaslari arasinda görülüyor. Yayginligi toplumdan topluma degisiyor. Gelismis ülkelerde basta gelen saglik sorunlarindan birisi. Amerika, Fransa ve Isveç gibi ülkelerde yetiskin nüfusun yüzde 10-15'Ini etkiliyor. Ülkemizde de giderek artan alkol tüketiminin bu konuda tehlike sinyalleri verdigini söyleyebiliriz.

Kimler alkolizme daha yakin?

Alkoliklerin büyük bölümü alkole karsi yüksek dayanma gücü gösteren kisiler. Bu kisiler fazla miktarda içseler bile yüz kizarmasi, çarpinti, bulanti, yalpalama gibi sarhosluk belirtileri göstermiyorlar. Bu nedenle, 'Alkol bana dokunmuyor' diyen kisilerin özellikle risk altinda olduklari söylenebilir. Söz konusu özellik bir genetik miras gibi babadan ogula geçiyor. Yapilan arastirmalar, alkoliklerin ogullarinda da alkole dayanma gücünün yüksek oldugunu ortaya koyuyor.

Yine ayni nedenle, alkole dayanma gücü düsük olan irklarda alkolizm daha ender görülüyor. Bu durumun en iyi örnegi az miktarda alkol aldiklarinda agir biçimde sarhos olduklari bilinen Japonlar. Japonya alkolizm orani en düsük toplumlardan birisi. Buna karsin alkolizmin tek nedeni yüksek dayanma gücü degil. Örnegin alkole çok dayaniksiz olan Amerikan kizilderililerinde alkolizm orani oldukça yüksek. Içinde bulunduklari agir toplumsal sorunlar, genetik yatkinlik tasimamalarina ragmen, onlari alkolizme itiyor.

Bir de kisiyi alkol kullanimina yönelten ruhsal hastaliklar var. Bunlarin arasinda depresyon ve bunalti bozukluklari basta geliyor. Söz konusu ruhsal bozukluklarla basetmeye çalisan kisi, yatistirici ve rahatlatici etkileri nedeniyle kolayca alkole yönelebiliyor.

Alkolizmin evreleri

Alkolizm üç evreye ayriliyor.

Birinci evre: Sosyal içicilik olarak adlandirilir. Kisi, is ve arkadas toplantilarinda alkol kullanmakta, ancak aldigi alkol toplumsal iliskilerini ve aile yasamini olumsuz yönde etkilememektedir. Genellikle yasam boyu bu evrede kalinir. Bu tarzda içki kullananlarin bir bölümüyse zaman içinde ikinci evreye geçer.

Ikinci evre: Kisinin is iliskileri ve aile yasaminda sorunlar baslamistir. Bu evredeki kisiler, zaman zaman içmeyi birakarak ya da azaltarak, büyük sorunlar çikmadan yillarca idare edebilirler. Bunlari % 25'iyse zamanla kendilerini üçüncü evrede bulurlar.

Üçüncü evre: Alkol kullanimi ve alkolizmle ilgili sorunlar yasamin önemli bir bölümünü kaplamaktadir. Genellikle, Içmeyi birakinca yoksunluk belirtileri ortaya çikar. Bu evreye girenlerin yalnizca yüzde onbesi alkolü birakmayi basarabilir. Alkolizme bagli bozukluklar

Uzun süreli alkol kullanimi öncelikle beyni etkiler. Zihinsel yetilerde bozulmalara neden olur. Bu bozulma bazi kisilerde erken bunamaya kadar gidebilir. Sinir sisteminde meydana gelen zedelenmeye bagli olarak, ayakta durma ve yürüme güçlükleri, denge bozuklugu ve bulanik görme gibi sorunlar ortaya çikabilir. Alkol, mide ve bagirsaklari etkileyerek ülser ve gastrit basta olmak üzere pek çok sindirim sistemi hastaligina neden olabilir. Kansizliga, kalp hastaliklarina, duyu kayiplarina yol açabilir. Gebelik sirasinda agir alkol kullanan annelerin bebeklerinde zeka geriligi ve kol ve bacaklarda dogustan sakatliklar olabilir. Agiz ve bogaz kanserlerine alkoliklerde daha sik rastlanir.

Alkolü birakirken yasanan sorunlar

Uzun süre düzenli alkol alan kisiler, alkolü biraktiklarinda bazi ruhsal ve bedensel sorunlar yasarlar. En sik rastlanan yakinmalar ellerde, dilde ve göz kapaklarinda titreme, kol ve bacaklarda seyirme ve kasilmalar, basagrisi, çarpinti, terleme, bulanti, kusma, agiz kurulugu, halsizlik ve uykusuzluktur. Bu belirtiler genellikle bir hafta içinde yatisir.

Bazi kisilerde ise alkol alimi kesildiginde daha ciddi sorunlarla karsilasilir. Bunlardan en tehlikeli olani 'Delirium Tremens' adi verilen saskinlik halidir. Kisi daginik, telasli, ne yapacagini bilemez bir durumdadir. Günün hangi saatinde, haftanin hangi gününde oldugunu karistirir. Nerede oldugunu bilemeyebilir. Hatta yakinlarini tanimaz. Hayaller görür, bosluktan sesler duyar, üzerinde bir seyler geziniyormus gibi hisseder. Öfke ve taskinlik nöbetleri gösterebilir. Saldirgan olabilir.

Bazen de, alkolün birakilmasindan iki üç gün sonra, tehdit edici sesler isitilmeye, hayaller görülmeye baslanabilir. Bu durum bir kaç ay sürebilir.

Alkolizm tedavisi

Alkolü birakmak isteyen ve bu amaçla basvuran kisilere degisik tedavi yöntemleri uygulanir. Bunlardan, alkolikler arasinda en iyi bilinenlerinden birisi, Antabus tedavisidir. Antabus alkolizmi iyilestirmez, kisinin alkole olan yatkinligini geçirmez. Ancak, kisi bu ilaci kullanmaktayken alkol alirsa siddetli bir zehirlenmeye neden olur. Yüzü kizarir, basi döner, gözleri kararir, bulanti ve halsizlik hisseder, kol ve bacaklarinda uyusmalar olur, nefes almasi güçlesir. Bu nedenle, eger içerse bu belirtilerin ortaya çikacagini bildigi için içmemeye çalisir.

Bir baska tedavi yöntemi psikoterapi. Kisi alkolü birakmaya karar verdikten sonra, dayanma gücünü arttirmayi ve uyum yetenegini güçlendirmeyi hedefleyen bir psikoterapi uygulaniyor.

Son yillarda bazi ilaçlarin da alkole olan istegi azaltabildigi ileri sürülüyor. Ancak, bu konuda kesin bir yargiya varmak için henüz yeterli kanit olmadigini söyleyebiliriz.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası