Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Alkolizm


Evlerde yapilan arkadas ya da akraba toplantilarinda, erkekler kadehleri tokustururken, kadinlar genellikle daha fazla içilmemesi için söylenme ve surat asma isini üstlenirler. Bizim toplumumuzda alkol erkeklere özgü bir eglenceliktir. Dolayisiyla alkolizm de, neredeyse prostat kadar, erkeklere özgü bir hastalik olarak kabul edilebilir.

Alkolizm en çok 20-35 yaslari arasinda görülüyor. Yayginligi toplumdan topluma degisiyor. Gelismis ülkelerde basta gelen saglik sorunlarindan birisi. Amerika, Fransa ve Isveç gibi ülkelerde yetiskin nüfusun yüzde 10-15'Ini etkiliyor. Ülkemizde de giderek artan alkol tüketiminin bu konuda tehlike sinyalleri verdigini söyleyebiliriz.

Kimler alkolizme daha yakin?

Alkoliklerin büyük bölümü alkole karsi yüksek dayanma gücü gösteren kisiler. Bu kisiler fazla miktarda içseler bile yüz kizarmasi, çarpinti, bulanti, yalpalama gibi sarhosluk belirtileri göstermiyorlar. Bu nedenle, 'Alkol bana dokunmuyor' diyen kisilerin özellikle risk altinda olduklari söylenebilir. Söz konusu özellik bir genetik miras gibi babadan ogula geçiyor. Yapilan arastirmalar, alkoliklerin ogullarinda da alkole dayanma gücünün yüksek oldugunu ortaya koyuyor.

Yine ayni nedenle, alkole dayanma gücü düsük olan irklarda alkolizm daha ender görülüyor. Bu durumun en iyi örnegi az miktarda alkol aldiklarinda agir biçimde sarhos olduklari bilinen Japonlar. Japonya alkolizm orani en düsük toplumlardan birisi. Buna karsin alkolizmin tek nedeni yüksek dayanma gücü degil. Örnegin alkole çok dayaniksiz olan Amerikan kizilderililerinde alkolizm orani oldukça yüksek. Içinde bulunduklari agir toplumsal sorunlar, genetik yatkinlik tasimamalarina ragmen, onlari alkolizme itiyor.

Bir de kisiyi alkol kullanimina yönelten ruhsal hastaliklar var. Bunlarin arasinda depresyon ve bunalti bozukluklari basta geliyor. Söz konusu ruhsal bozukluklarla basetmeye çalisan kisi, yatistirici ve rahatlatici etkileri nedeniyle kolayca alkole yönelebiliyor.

Alkolizmin evreleri

Alkolizm üç evreye ayriliyor.

Birinci evre: Sosyal içicilik olarak adlandirilir. Kisi, is ve arkadas toplantilarinda alkol kullanmakta, ancak aldigi alkol toplumsal iliskilerini ve aile yasamini olumsuz yönde etkilememektedir. Genellikle yasam boyu bu evrede kalinir. Bu tarzda içki kullananlarin bir bölümüyse zaman içinde ikinci evreye geçer.

Ikinci evre: Kisinin is iliskileri ve aile yasaminda sorunlar baslamistir. Bu evredeki kisiler, zaman zaman içmeyi birakarak ya da azaltarak, büyük sorunlar çikmadan yillarca idare edebilirler. Bunlari % 25'iyse zamanla kendilerini üçüncü evrede bulurlar.

Üçüncü evre: Alkol kullanimi ve alkolizmle ilgili sorunlar yasamin önemli bir bölümünü kaplamaktadir. Genellikle, Içmeyi birakinca yoksunluk belirtileri ortaya çikar. Bu evreye girenlerin yalnizca yüzde onbesi alkolü birakmayi basarabilir. Alkolizme bagli bozukluklar

Uzun süreli alkol kullanimi öncelikle beyni etkiler. Zihinsel yetilerde bozulmalara neden olur. Bu bozulma bazi kisilerde erken bunamaya kadar gidebilir. Sinir sisteminde meydana gelen zedelenmeye bagli olarak, ayakta durma ve yürüme güçlükleri, denge bozuklugu ve bulanik görme gibi sorunlar ortaya çikabilir. Alkol, mide ve bagirsaklari etkileyerek ülser ve gastrit basta olmak üzere pek çok sindirim sistemi hastaligina neden olabilir. Kansizliga, kalp hastaliklarina, duyu kayiplarina yol açabilir. Gebelik sirasinda agir alkol kullanan annelerin bebeklerinde zeka geriligi ve kol ve bacaklarda dogustan sakatliklar olabilir. Agiz ve bogaz kanserlerine alkoliklerde daha sik rastlanir.

Alkolü birakirken yasanan sorunlar

Uzun süre düzenli alkol alan kisiler, alkolü biraktiklarinda bazi ruhsal ve bedensel sorunlar yasarlar. En sik rastlanan yakinmalar ellerde, dilde ve göz kapaklarinda titreme, kol ve bacaklarda seyirme ve kasilmalar, basagrisi, çarpinti, terleme, bulanti, kusma, agiz kurulugu, halsizlik ve uykusuzluktur. Bu belirtiler genellikle bir hafta içinde yatisir.

Bazi kisilerde ise alkol alimi kesildiginde daha ciddi sorunlarla karsilasilir. Bunlardan en tehlikeli olani 'Delirium Tremens' adi verilen saskinlik halidir. Kisi daginik, telasli, ne yapacagini bilemez bir durumdadir. Günün hangi saatinde, haftanin hangi gününde oldugunu karistirir. Nerede oldugunu bilemeyebilir. Hatta yakinlarini tanimaz. Hayaller görür, bosluktan sesler duyar, üzerinde bir seyler geziniyormus gibi hisseder. Öfke ve taskinlik nöbetleri gösterebilir. Saldirgan olabilir.

Bazen de, alkolün birakilmasindan iki üç gün sonra, tehdit edici sesler isitilmeye, hayaller görülmeye baslanabilir. Bu durum bir kaç ay sürebilir.

Alkolizm tedavisi

Alkolü birakmak isteyen ve bu amaçla basvuran kisilere degisik tedavi yöntemleri uygulanir. Bunlardan, alkolikler arasinda en iyi bilinenlerinden birisi, Antabus tedavisidir. Antabus alkolizmi iyilestirmez, kisinin alkole olan yatkinligini geçirmez. Ancak, kisi bu ilaci kullanmaktayken alkol alirsa siddetli bir zehirlenmeye neden olur. Yüzü kizarir, basi döner, gözleri kararir, bulanti ve halsizlik hisseder, kol ve bacaklarinda uyusmalar olur, nefes almasi güçlesir. Bu nedenle, eger içerse bu belirtilerin ortaya çikacagini bildigi için içmemeye çalisir.

Bir baska tedavi yöntemi psikoterapi. Kisi alkolü birakmaya karar verdikten sonra, dayanma gücünü arttirmayi ve uyum yetenegini güçlendirmeyi hedefleyen bir psikoterapi uygulaniyor.

Son yillarda bazi ilaçlarin da alkole olan istegi azaltabildigi ileri sürülüyor. Ancak, bu konuda kesin bir yargiya varmak için henüz yeterli kanit olmadigini söyleyebiliriz.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası