Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Epilepsi


Çocugunuzda bir ya da birkaç kez bayilma, morarma, siçrama, çirpinma, anlamsiz bakma, dalma veya size olagandisi gelen benzeri bir rahatsizlik durumu olabilir ve bir süre sonra tamamen düzelebilir. Danisman olarak önce aile büyüklerine basvuruldugunda, sevilen toruna “hasta” damgasinin vurulmamasi için ve bu geçici rahatsizliktan çocukta gözle görülür hiçbir iz de kalmadigindan doktora gidilmesi gereksiz görülebilir. Bu bir hatadir ve erken taniyi geciktirir. Çocugunuzun doktoruna mutlaka zaman geçirmeden basvurmali ve gerekli tetkikleri mutlaka baslatmalisiniz. Bu yazida çocugunuzun özel durumunun teshisi ve tedavisi yoktur. Burada doktorunuza giderken daha bilgili olmanizi saglayacak genel bilgilere, yasadiginiz olayla ilgili hissettiklerinize, akliniza takilan ve doktorunuza sormayi unuttugunuz bazi konulara yer verilecektir.

Konu hakkinda dogru bilginiz ne kadar fazla olursa çocugunuza yardim etme imkaniniz da o kadar artacaktir. Çocugunuzun iyiligi için profesyonel yardim ve tibbi tedavi tabi ki gerekmektedir. Ama siz, tedavideki en önemli kisilersiniz. Çünkü çocugunuzun ileride kendine güvenen ve bagimsiz bir eriskin olmasi için gereken sevgi ve anlayisi ona sadece sizler verebilirsiniz.

Epilepsi Nedir?
Epilepsiye yol açabilen nedenler
Epilepsi çocugunuza sizden mi geçmistir?
Epilepsi nöbetleri nasildir?
Hastaligin teshisi
Nöbet aninda yapilmasi ve yapilmamasi gerekenlere iliskin bazi basit kurallar
Epilepsi tedavi edilmeli mi?
Epilepsi tedavisinde kullanilan ilaçlarin yan etkileri var midir?
Epilepsi tamamen geçer mi?
Epilepsi çocugun hayatini etkiler mi?
Dikkat edilmesi gereken hususlar var mi?
Spor yapabilir mi?
Araba kullanabilir mi?
Anne-babalara özel not

Epilepsi Nedir?

Doktorunuz çocugunuzda mevcut nöbet ya da nöbetlerin “epilepsi” nöbeti oldugunu söylerse ilk sorunuz epilepsinin ne anlama geldigi olacaktir. Bu sözcük halk arasinda “sara” adiyla taninir. Epilepsinin ne oldugunu anlayabilmek için beyni bir bilgisayar gibi düsünmekte yarar vardir. Beyin hücreleri de bilgisayar parçalari gibi birbirleri ile baglantilidir ve haberlesmek için küçük elektriksel uyaranlar kullanirlar. Bazen beyinde normal olmayan bir elektriksel aktivite olusur ve bu olay çocugun nöbet geçirmesine neden olur.

Bu olay belirli aralarla tekrarlanirsa o kisi de epilepsi var demektir. O halde nöbet, beynin kuvvetli ve hizli bir elektrik akimi ile kaplanmasi sonucu olusan kisa ve geçici bir durumdur, ruh ya da akil hastaligi degildir ve bazi nadir durumlar disinda zeka geriligine yol açmaz.

Epilepsiye yol açabilen nedenler

Çogunlukla epilepsinin bir açiklamasinin bulunamaz. Çocuklarda epilepsiye en sik yol açan nedenlerisöyle özetleyebiliriz.

Dogustan gelen hastaliklar: Kromozom hastaliklari, yapim maddeleri ile ilgili degisiklikler içeren metabolik hastaliklar, bazi enzim eksiklikleri gibi dogustan gelen nedenler.

Gebelikte bebegin beyin gelisimini etkileyen mikrobik hastaliklar, annenin ilaç ve alkol alimi.

Dogum sirasinda meydana gelebilecek beyin zedelenmesi, kanamasi ve beynin oksijensiz kalmasi.

Dogum sonrasi menenjit, beyin iltihabi.

Kazalara bagli beyin zedelenmesi.

Beyin tümörleri.

Uzun süren atesli havaleler.

Bazen nöbetler, olaydan yillar sonra ortaya çikabilir. Bir çok vakada da nöbetlerin nedenlerini en modern arastirma yöntemleri ile dahi bulabilmek mümkün olmayabilir.

Epilepsi çocugunuza sizden mi geçmistir?

Bir çocugunuz daha olursa onda da epilepsi gelisme ihtimali var midir? Her iki soruya da verilebilecek cevap büyük oranda hayir olacaktir. Ancak hem anne hem de babanin ailesinde epilepsi olduguna dair bulgu, ya da tek bir tarafta epilepsi hikayesi ile birlikte anne-baba akrabaligi varsa ve özel bazi epilepsi türlerine sahiplerse kalitimin rolü oldugu söylenebilir. Bu konuda her hastanin kendi içinde degerlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden bu konuda daha fazla bilgi almak için doktorunuzla görüsmeniz tavsiye edilir.

Epilepsi nöbetleri nasildir?

Elektriksel bozukluk eger beynin sadece bir kismini etkilerse “parsiyel nöbet” dedigimiz nöbet tipi olusur. Parsiyel nöbetlerin en sik görülen türü suur kaybi ile birlikte olan “kompleks parsiyel” nöbetlerdir. Kisi sersemlemis ve saskin bir haldedir, gözlerinin önünde benekler görebilir, kulaklari çinlayabilir, mide bulantisi olabilir, elbiselerini çekistirebilir, ellerini kollarini anlamsizca oynatir ve yaptiklarinin farkinda degildir. Genellikle nöbet geçtikten sonra da olanlari hatirlamaz.

Baska bir parsiyel nöbette belli bir kas grubunu (örn: bir kolu veya yüz yarisini) kontrol eden beyin bölgesinin etkilenmesi ile olur. Nöbet esnasinda sadece o kas grubu etkilenir ve kontrol edilemeyen hareketler yapmaya baslar, bu olaydan baska hiçbir kas grubu etkilenmez ve suur kaybolmaz (basit parsiyel, fokal motor nöbetler).

Bütün beyin etkilendiginde ise sonuç jeneralize nöbettir. Jeneralize nöbetin bir çesidi jeneralize tonik-klonik nöbettir (grand-mal). Grand-mal nöbet geçiren bir kimse aniden suurunu kaybeder ve yere düser, kaslari kasilir sonrada bütün vücudu sarsilmaya baslar, agzindan köpük gelebilir, dilini isirabilir, idrar ve kakasini kaçirabilir, dudaklarinda, yüzünde, ellerinde morarma olabilir. 1-5 dakika sonra çirpinma hareketi durur, arkadan bazen uyuklama veya yorgunluk dönemi baslar, bundan sonra kalkip daha önce yaptigi isine devam eder.

Baska bir jeneralize nöbet tipi dalma (absans, petit-mal) nöbeti olarak bilinenidir. Bu nöbet o kadar kisadir ki, hissedilmeden geçebilir. Absans nöbeti geçirenler hayal kuruyormuscasina çevrelerine birkaç saniye anlamsiz gözlerle baktiktan sonra yaptiklari islerine devam ederler. El kol hareketi yoktur, kisi kisa bir zaman için suurunu yitirmistir. Tedavisiz kalirsa bir gün içinde defalarca tekrarlayabilir. Bu tip nöbetler çok kisa süreli oldugundan aile tarafindan pek önemsenmeyebilir veya farkedilmeyebilir.

Nöbetlerin pespese gelmeleri haline “status epileptikus” denir. Hayati tehlikesi olan bu durumda hastanin acilen hastaneye kaldirilmasi gerekir.

Her epilepsi nöbetinde suur kaybi olmayabilir. Bazi nöbetler de sadece uykuda görülebilir. Burada anlatilanlar en sik görülen nöbet tipleridir. Epilepsinin baska tipleri de vardir.

Hastaligin teshisi

En ideali hastanin nöbetini doktorun görmesidir. Ancak çogunlukla bu mümkün olamaz, bu nedenle doktorunuz önce nöbeti gören kisiler ve anne-babadan nöbetin baslangici, sikligi ve özellikleri hakkinda ayrintili bilgi alir. Ayrica gebelik, dogum, çocugun gelisimi ve diger aile bireylerinde nöbet olup olmadigi konusunda bilgi isteyecektir. Ayrintili bir nörolojik muayeneden sonra bazi laboratuvar tetkiklerine ihtiyaç dogabilir. Bunlarin basinda elektroensefalografi (EEG) gelir. Bunun yanisira beyin tomografisi (CT), manyetik rezonans (MRI), uzun süreli EEG-video monitorizasyon ve çesitli biyokimyasal ve metabolik tetkikler (kanda, idrarda ve beyin-omurilik sivisinda) gerekli olabilir. Bu tetkiklerin hiçbirisinin hasta açisindan önemli bir tehlikesi yoktur. Aksine bu nöbetlerin nedenini bulmak, epileptik olmayan diger bazi nöbetlerden ayirdedebilmek için gereklidir.

Doktorunuz epilepsi teshisini kesin bazi deliller olmadan koymaz. Uzun süreli en az 4-5 yillik, belki de ömür boyu sürecek ciddi ve zahmetli bir tedaviyi gerektirdiginden teshisi koyarken çok dikkatli davranmalidir. Bu asamada doktor aile isbirliginin çok büyük önemi vardir.

Nöbet aninda yapilmasi ve yapilmamasi gerekenlere iliskin bazi basit kurallar

Büyük bayilma seklinde nöbet geçirmekte olan çocugunuza yapilacak sey onu olabilecek zararlardan korumak ile sinirlidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası