Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Zehir ve Zehirlenme


Bitkilerin ve hayvanlarin genellikle savunma amaciyla ürettikleri bazi dogal maddeler ile dogada bulunan ya da insan eliyle üretilen çesitli kimyasal maddeler canlilarin fizyolojik islevlerini aksatabilir, hatta ölümüne yol açabilir. Bu etkiyi gösteren bütün maddelere zehir denirse de, bir canlinin dokularinda olusan ve baska bir canliya zaran veren biyolojik zehirlerin TOKSIN olarak adlandirilmasi daha dogrudur. Zehirlenmelerin çogu dikkatsizlikten kaynaklanir ve çok tehlikeli sonuçlar dogurabilir. Örnegin bir tarim ilacini ya da çamasir suyunu gazoz sisesine koyarak saklamak büyük bir düsüncesizliktir. Yanlislikla birinin onu içecek sanarak onu içmesi çok kötü sonuçlar dogurabilir.Bu tür kazalara firsat vermemek için tehlikeli maddeleri özel biçim ve renkteki siselerde saklamali, üzerine mutlaka uyarici bir isaret koymali ve çocuklarin ulasamayacagi yerlerde ,hatta kilitli dolaplarda saklanmalidir.

Insanlarin zehirli maddeleri genellikle pek iyi tanimamalari da zehirlenme nedenleri arasinda ikinci sirayi alir.Örnegin çocuklar kirlarda dolasirken tanimadiklari bir mantari yiyerek zehirlenebilirler.Bayat balik, et ya da bakterilerin etkisiyle bozulmus herhangi bir madde de zehirlenmeye yol açabilir.Ayrica, az miktarda alindiginda insana yararli olan bazi maddeler, özellikle bazi ilaçlar asiri dozda alindiklari zaman zehir etkisi gösterir

Zehirli bir maddenin etkili olabilmesi için mutlaka agizdan alinip sindirim yoluyla vücuda girmesi gerekmez.Borulardan sizan zehirli gazlari ya da tutkal, yagli boya, mazot gibi maddelerden yayilan buharlari solumak da ayni derecede tehlikelidir.Bazi kimyasal maddelerin kullanildigi iskollarinda çalisanlarda, bu maddelerden havaya dagilan toz ve dumanlarin solunmasi ya da zehirlerin deri yoluyla emilmesi nedeniyle zehirlenme belirtileri görülür.Azar azar alinan zehir zamanla dokularda birikir ve agir zehirlenmelere yol açar. Bu nedenle birçok ülke bazi maddelerin sanayide kullanilmasini yasaklamis ya da çalisanlarin sagligini korumak üzere alinmasi zorunlu önlemleri yasa ve yönetmeliklerle belirlemistir.

Zehirlerin vücuda üçüncü bir giris yolu da deridir; zehirli bir yilanin isirmasi, bir arinin sokmasi ya da trakonyanin zehirli dikenlerini batirmasi bunun en bilinen örnekleridir.

BAZI ÖRÜMCEKLERIN TEK BIR ISIRIGI BILE BIR INSANI ÖLDÜRMEYE YETER.

A)Zehirlenmelerin Siniflandirilmasi

Sindirim, solunum ya da deri yoluyla vücuda giren zehirler, insandaki etkilerine göre yakici,tahris edici,uyusturucu,sayiklama ya da çirpinmalara yol açan zehirler olarak bes gruba ayrilabilirler.

Yakici zehirler dogrudan dogruya dokulara zarar veren maddelerdir.Bunlar arasinda Sülfürik asit, Hidroklorik asit(tuzruhu), nitrik asit(kezzap) ve karbolik asit(fenol) gibi asitler ile sodyum hidroksit ve amonyak gibi alkaliler sayilabilir.Bu maddeler deride degdigi yeri yakar, yanlislikla içildiginde dudaklarda, agizda, bogazda,yemek borusunda ve midede agir yaralar açarak çok agri verir, hatta hastanin soka girmesine yol açabilir.

Iyot, arsenik ve civa gibi birçok kimyasal maddenin yani sira bozulmus yiyecekler ile zehirli mantarlar da tahris edici zehirler grubundandir. Bu maddelerle zehirlenmenin baslica belirtileri siddetli karin agrisi, ishal, kusma ve soktur. Eger bu tip kimyasal maddeler agiz yoluyla alinmissa agzin içinde, bogazda ve gögüste de agri duyulur.

Uyusturucu zehirler insanda bilinç yitimine neden olur. Afyon, morfin gibi afyon türevleri ile genellikle uyku ilaçlarinin bilesimine giren barbitüratlar grubundan bir çok madde bu etkiyi gösterir.Bira, sarap gibi alkollü içeceklerdeki etil alkol ile kloroform da genellikle uyusturucu zehirler sinifindan sayilir.Bu maddelerden herhangi biri asiri miktarda alindiginda insanin gözbebekleri çok küçülür, nabiz atislari zayiflar, solunumu yavaslar, bellek bulanikligi ve uyuklamanin ardindan bilincini yitirebilir.

Sayiklama ya da hezeyan yaratan zehirlerin etkisindeki insan huzursuz ve tedirgindir, bir an yerinde duramaz ve ne dedigini bilmeden durmaksizin konusur. Ayrica susama, agiz kurumasi, görme bulanikligi ve göz bebeklerinin asiri derecede büyümesi gibi belirtiler görülür. Örnegin güzelavratotundaki atropin denen madde bu gruptaki zehirlerdendir.

Striknin, siyanür ve prusik asit gibi bazi maddeler ise zehirlenen kiside çirpinma nöbetlerine yol açar. Etkisini çok çabuk gösteren bu maddeler solunum kaslarinda geçici felç olustudugu için hasta soluk alamaz. Bu durumda hiç zaman kaybetmeden yapay solunum uygulamak gerekir.

B)Zehirlenmelerde Ilk Yardim

Eskiden zehirli bir maddeyi içen ya da yiyen kisileri kusturmak için, örnegin bir bardak ilik suda iki kasik tuz eritilerek içilir ve zehrin kusmayla disari atilip midenin temizlenmesi saglanirdi. Alinacak ikinci önlem de hastaya zehrin etkisini gideren bir panzehir vermekti; örnegin asitten zehirlenenlere karbonat, alkali içenlere limon suyu verildiginde bu maddeler alinan zehrin etkisini giderebilir.

Ama ne yazik ki her zehrin bir panzehri yoktur ve çogu zaman zehirlenmeye hangi maddenin yol açtigi bilinemez. Hastaya kusturucu bir karisim ya da ilaç içirmek de yakici zehirlerin mideden agza ve bogaza yayilarak daha çok zarar vermesine neden olabilir.Çünkü kendi ürettigi güçlü asitlere dayanikli olan mide, disaridan gelen yakici zehirlerden de öbür dokular kadar etkilenmez.

Bugün bir zehirlenme olayinda yapilacak ilk sey, hastayi hemen en yakin doktora ya da hastaneye götürmektir. Bu arada, hastanin aldigi zehrin bos kutusunu ya da sisesini de birlikte götürmek gerekir.

Eskiden krallarin en büyük korkularindan biri zehirlenmekti. Bu nedenle saraylarinda bir "çesnicibasi" bulundurur ve yiyip, içecekleri seyleri önce ona tattirirlardi.Eski Yunan'da ise suçlulara verilen ölüm cezasi bir çanak "baldiran" zehri içirmekti.Ünlü düsünür Sokrat da bu sekilde cezalandirilmisti.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası