Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Dogum Sonu Döneme Uyum ve Degerlendirme


Dogum sonu dönem,aileye yeni bir üyenin katilmasindan dolayi yeni bir düzenin kuruldugu bir dönemdir. Bebegine, postpartum rahatsizliklara, ailedeki yeni düzene ve vücut imgesindeki degisikliklere uyum göstermek zorunda olan anne için bu dönem oldukça zordur. Gebeligin son aylarinda ve dogum sirasindaki içe dönüklük dönemini takiben; lohusanin dis dünyaya atilimi basamaklar halinde olur.

-Dogumdan sonraki ilk birkaç gün anne pasif ve bagimlidir. Daha çok eylem ve dogum olayi hakkinda konusur, alici konumdadir ve kendine dönüktür.

-Ikinci günden sonra anne postpartum sürece uyum saglamaya baslar, bebegine yönelmistir ve anne daha çok verici konumdadir.

-Anne daha sonra lohusaligin ilk haftalarindaki daralmis yasantisindan yeniden duygusal çevre yasantisina döner.

Iste bu sürecin herhangi bir asamasinda takilma tedavi gerektiren bir durumdur. Bu süreçten sonra annelik kimliginin sekillendigi, annelik rolünün kazanildigi bir dönem gelir. Annelik kimliginin sekillenmesi dogan her çocukla birlikte ortaya çikar ve dört safhada gerçeklesir:

1)Gebelikte ortaya çikan, gelecege hazirlanma safhasinda kadin annelige iliskin rol modellerini izler. Özellikle kendi annesi nasil bir annelik sorusunun cevabi için iyi bir örnektir.

2)Formal-Biçimsel safha , çocugun dogumu ile baslar. Anne , rol modellerinin etkisi altinda çevrenin kendisinden bekledigi gibi davranmaya çalisir.

3)Informal safha da kadin annelige iliskin kendi seçeneklerini , diger bir degisle kendi annelik stilini gelistirmeye baslar.

4)Son safha olan kisisel safha da , annelik rolü kazanilmistir. Bu safhaya ulasan anne artik bir anne olarak rahattir ve bu konuda kendi fikirlerine ve davranislarina sahiptir.

Annelik rolünün kazanilmasi, dogumu takip eden 3-10 ay arasinda gerçeklesir. Kadinin sosyal destegi, yasi, kisisel özellikleri, yeni doganin mizaci ve ailenin sosyo-ekonomik durumu annelik rolünü kazanmayi etkileyen faktörlerdir.

DOGUM SONRASI PSIKIYATRIK BOZUKLUKLAR

Gebelik ve dogum önemli biyolojik degisikliklerin yasandigi fizyolojik bir süreç oldugu kadar, erken gelisim dönemlerine iliskin bastirilmis ve çözülmemis çatismalarin yeniden gündeme geldigi karmasik bir psikolojik süreçtir.

Dogumu izleyen dönemin kadinlarda psikiyatrik bozukluk riskinin arttigi bir dönem oldugu uzun zamandir bilinmektedir. Dogum sonrasi psikiyatrik bozukluklar üç ana bölümde incelenebilir; dogum sonrasi hüzün, dogum sonrasi depresyon, dogum sonrasi psikoz.

DOGUM SONRASI HÜZÜN (Dogum Sonrasi Karamsarlik)

Dogum yapma, önemli hayat olaylarindan biridir. Dogumu takiben, ilk bir haftada yeni duruma uyum, annelik rolüne adaptasyonla birlikte; biyolojik, hormonal dengedeki ani degisiklikle ilgili ortaya çikan, hafif huzursuzluk, yorgunluk uyumsuzluk, aglama krizleri ile belirgin bir tablo seklinde görülür. Dogum sonrasi dönemde depresif duygu durum oraninin yüksekligi bilinmektedir. Depresif duygu durum, normal sayilan bir hüzünlülük (baby blues) halinden renkli ve hizli baslangiçli psikotik depresyona kadar genis bir disavurum gösterir. Yeni anne olan kadinlarin %50-80’inde olup, dogumu izleyen ilk 7-10 gün içinde görülür.

Dogum sonrasi ilk günlerde gözlenen total plazma triptofanindaki normal artisin gerçeklesmeyisi, gonodotropinler ve diger hormon düzeylerinin hizla degisimi, platelet MAO ve plazma cAMP düzey degisiklikleri, platelet adrenoreceptor alanlarinin fazlaligi gibi etkenler postpartum hüzünle iliskilidir.

Dogum sonrasi hüznün, dogum öncesi disforinin devami oldugu; bunda iki önemli risk etkeninin; ilk kez gebe olma ile premenstrual sendrom öyküsü oldugu ileri sürülmüstür.

Genelde bu durumun normal olarak degerlendirilmesi gerektigi, kisiye güven vermenin önemli oldugu belirtilmistir. Ancak O’Hara ve arkadaslari, 182 kadin üzerinde yaptiklari çalismalar sonucu dogum sonrasi hüznün duygulanim bozuklugu yelpazesi içinde oldugunu öne sürmüslerdir.

Dogum sorasi hüzünde terapötik yaklasim destekleyici çabalari içerir. Anneleri progesteronla sagaltarak dogum sonu hüzünlerini azaltmanin olanakli olabilecegine inananlar vardir.

DOGUM SONRASI DEPRESYON

Dogum yapan kadinlarda, dogumdan sonraki bir yil içinde bazi psikiyatrik sorunlar diger zamanlara göre daha sik ortaya çikabilir. Bu sorunlardan birisi de yaklasik dogum yapan her 10 kadindan birinde gelisen dogum sonrasi depresyondur. Genellikle dogumdan sonraki 2-8. haftalar içinde baslar ve en az iki hafta en çok bir yil kadar sürer. Tedavi görmeyen kadinlarda 3 ay- 1 yil arasinda kendiliginden düzelir. Geriye yönelik epidemiyolojik taramalar ciddi ruhsal ve duygusal hastaliklarin ortaya çikmasi açisindan, postpartum dönemini gebelik dönemine kiyasla 3-4 kez daha riskli oldugunu ortaya koymaktadir. Postpartum döneminin ilk 4 haftasi bu açidan en riskli dönem olmakta, ancak genellikle bu süre 6. aya kadar uzayabilmektedir. Gebelik süresince ; evlilik gerilimi ve doyumsuzlugu, istenmeyen hayat olaylari bu konuda önemli etkenler olarak bildirilmis, bilissel yatkinlik ileri sürülmüs, çocuk bakimina ait beklentilerin ise belirleyici olmadigi ortaya konmustur. Ergenlik döneminin biyolojik-psikolojik stresleri bu çagdaki annelerde depresyon oranini, yetiskin annelerden yüksek kilmaktadir.

Dogum sonrasi depresyonun nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Hizli fizyolojik degisikliklerin rolü olabilecegi düsünülmektedir, ancak hangi etmenlerin daha fazla neden oldugu açik degildir. Bununla birlikte bazi risk etmenlerini tasiyan kadinlarda dogum sonrasi depresyonun daha sik görüldügü bilinmektedir. Bu risk etmenleri; kadinin ya da esinin issizligi, sosyal destegin yetersiz olmasi, evlilikle ilgili sorunlar, beklenmedik yasamsal olaylar (ölüm, ayrilik vb.), planlanmamis gebelikler, çok dogum yapmis olma, daha önceki gebeliklerde depresyon geçirilmesi, anne sütü ile beslememe, kayipla sonlanan gebelik ve dogum deneyimleri, erken anne-bebek ayriligi ve bebegin bakimi ile ilgili duyulan kaygilardir. Ayrica çocugun özürlü dogmasi veya bazi geleneksel-kapali toplum yada yörelerde çocugun cinsiyetine yönelik beklenti ve deger yargilarinin da depresyon gelisimi açisindan önemli bir stres kaynagi olabilecegine iliskin birçok klinik gözlem vardir.

Hannah ve arkadaslari; bebegin düsük dogum agirlikli olmasinin, sezeryanla dogumunun, zor dogumun ve biberonla beslenmesinin yüksek depresyon oranlari ile önemli ölçüde iliskili oldugunu bulmuslardir. Evlilik disi dogum, ölü dogum, ailede hastalik öyküsü; diger risk etkenleridir.

O’Hara ve arkadaslari; çocuk doguran depresyonlu kadinlarda erken gebelik döneminde de yüksek belirti düzeyi ve sosyal uyumsuzluk bildirmektedirler.

Meltzer ve Kumar; dogum sonu ruhsal sorun gösteren 142 annenin % 80’inde duygulanim bozukluklari saptarken, % 6’sinda sizofreni bulmuslardir.

O’Hara ve Swain tarafindan yapilan bir incelemede dogum sonrasi depresyon düsüncesini saglayan önemli göstergeler arasinda; geçmiste psikopatolojik bir durumun olduguna dair öykü, gebelik sirasinda psikopatolojik bir durumun ortaya çikmasi, evlilik içi iliskilerde zayiflik, sosyal destegin az olmasi, stresli hayat sartlari sayilmaktadir. Düsük aile geliri, düsük mesleksel statü gibi faktörler daha az etkilidir. Bir Avusturalya çalismasinda; daha önceki gebelikleri düsükle sonuçlanan kadinlarin, bir sonraki gebeligin son 3 ayinda daha yüksek düzeyde depresif belirtiler ve anksiyete gösterdigi saptanmistir. Ayrica düsügü takiben 2. kez gebe kalan kadinlarda postpartum ilk yilda daha fazla depresif belirti gösterme egilimi vardir.

Anne sütü ile beslemenin genel yararlari iyi bilinmektedir. Dogum sonrasi depresyon açisindan ele alindiginda ise anne sütü ile beslemenin olumlu ve olumsuz etkileri olabilmektedir. Anne sütü veren kadinlar, kendilerine ayiracak zamanlarinin çok az olusu, emzirme nedeniyle uykusuz kalmalari, ilaç kullanmalari gerektiginde bebege zarari olacak endisesi duymalari gibi nedenlerle kolaylikla negatif duygu durumuna girebilirler. Bunun yaninda anne sütünün hizla kesilmesinin bazi hormonal degisiklikler yoluyla depresif belirtileri daha da kötülestirdigi düsünülmektedir.

Dogum sonrasi depresyon sik görülmesine karsin çogu kez tani konulamamaktadir. Bu durumun baslica nedenleri kadinin negatif duygulari nedeniyle kendini yalniz hissetmesi ya da utanmasi, rutin kontrol için çagrildigi 6. dogum sonrasi haftaya kadar doktorla görüsme olanagi bulamamis ya da hangi doktora basvuracagini kestirememis olmasi, yeni dogan bebegin verdigi heyecanla yakinmalarini dile getirememesi olabilir. Çogu kadin sorunlarini depresyon olarak algilamaz, yine çogu bu konuda destek arayisi içinde degildir. Bu konuda yardim arayisinda olan bir kadin da çogu kez bebeginin doktorundan bu konuda bir yardim alabilecegini düsünmez. Agir dogum sonrasi depresyonu olan kadinlarin yalnizca %50'den azi belirtilerini depresyon olarak degerlendirmektedir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası