Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Akciger Absesi


TANIM:

Akciger absesi,akciger parankimasinda degisik etyolojik ve patolojik olaylarla olusan nekroz, süpürasyon ve fibröz doku reaksiyonu ile sinirli patolojik bir olusumdur.

ETYOLOJI:

Akciger absesi hazirlayici bir hastaligin sekonder komplikasyonudur.

Akciger abselerinin %60’i anaerob mikroorganizmalar içeren üst solunum yollari florasinin aspirasyonuyla olusur.Periodontal sepsisli (gingivitis veya piyore) olgularda uygulanan ÜSY operasyonlarinda sik görülür.Aspirasyona neden olan durumlar;

• Alkolizm, diyabet komasi, epilepsi, malnütrisyon, ilaç aliskanligi, sedatif kullanilmasi, hemipleji, nörolojik bozukluklar gibi bilinç kaybina yol açan kosullar.

• Özefageal bozukluk ve nörolojik yetersizlige bagli disfaji.

• Nazogastrik intübasyon, trakeostomi, nazogastrik beslenme tüpleri.

Akciger tümörü, lenfadenopati, mukoid tikaç, yabanci cisimle brons tikanikligi olursa, tikanikligin gerisinde biriken mukus mikroorganizmalarin üremesi için iyi bir ortam olusturur, infeksiyon ve abse gelisir. Brons kistleri, hidatik kist, bronsektazi ve akciger infarktüsü olaya eklenen infeksiyon ile abseye dönüsebilir.

En fazla etken olan mikroorganizmalar;

Anaerob:. Fusobacterium nucleatum, Bacteroides melaninogenicus, B. Intermedius Peptostreptococcus.

Aerob: Streptokoklar,mikroaerofilik streptokoklar,Stphylococcus aureus ve Klebsiella’dir.

S. Aureus ve gram negatif basillere bagli abseler hastane infeksiyonu olup agir tibbi cerrahi kosullarda, direnci düsük, güçsüz olgularda görülür.

Amip absesi hepatik abseden diyafragma yoluyla akcigere direkt yayilma ile olusur.

Nocardia abseleri özellikle kortikosteroid uygulamasina bagli immünsüpresyon sonucu olusur.Özellikle S.aureus, anaerob bakteri ve P. Aureginosa’nin etken oldugu septik emboliler multipl, soliter, periferik yerlesimli hematojen akciger abselerine yol açar. Hematojen abseler çogunlukla intravenöz ilaç uygulanan olgularda görülür.

PATOGENEZ:

Aspirasyon pnömoni ve absesinin gelismesi için akcigerin savunma mekanizmasinin ve vücut direncinin zayiflamasi, fazla miktarda mikroorganizma bulunmasi gerekir.Sag ana bronsun trakea ile daha dar açi yapmasi nedeniyle aspire edilen maddeler daha çok sag akcigere ulasir.7-14 günde hava sivi düzeyi gösteren tipik abse görünümü ortaya çikar.

PATOLOJI:

Patolojik özellikler diger abselerden farkli degildir.Baslangiçtaki solid inflamasyon dokusu erir ve cerahat dolu bir kavite olusur.Kisa sürede çevresinde granülasyon dokusu ve fibrozis geliserek olayin yayilmasi engellenir. Arasira iltihabi materyal bronslar yoluyla disari atilir ve drenaj yeterli olursa abse iyilesir.Drenaji bozuk ve virulan bakterilerin olusturdugu abseler birçok bronsa açilarak diger akciger alanlarina yayilir ve multipl abselere yol açar. Bazen abseyi drene eden bronsta olusan inflamasyon materyali birikir, kollapsa yol açar.Kollabe alan üzerinde plevranin negatif basincinin emici etkisi daha artarak ampiyem olusmasina yol açar. Plevraya yayilim periferik yerlesimli abselerde siktir.Abse büyüdükçe genisleyen granülasyon dokusu plevraya yayilimi önler. Aspirasyon abselerinde plevraya rüptür ender, bronsa rüptür siktir. Ufak abseler büzülür, fibröz skar dokusu içinde kaybolur.Büyük olanlar ayni kalir. Yetersiz drenaj ve yetersiz tedavi sonucu infeksiyonun devam etmesi abseyi kroniklestirir, bal petegi seklinde kistik görünümler ortaya çikar. Birçok olguda tedaviyle bu olusumlar gelismez.

KLINIK BULGULAR:

Abse pnömoni belirtileriyle baslar.Titreme ile ates yükselmesi, halsizlik olur. Sonra öksürük ve giderek artan balgam çikarma eklenir.Anaeroblara bagli abselerde balgam kötü kokulu olur.Bazen absenin bronsa açilmasiyla kusma seklinde bol balgam çikarma olabilir. Balgamda çizgi seklinde kandan, agir öldürücü kanamalara ulasabilen hemoptizi bulunabilir.Yan agrisi olabilir.S. aureus, gram(-) basil ve amip abseleri hizli ve ciddi seyir gösterir.

Fizik bulgular, erken evrede pnömoni bulgularidir. Geç evrede amforik veya kavernöz solunum, plörezi bulgulari, genis abselerde matite alinir. Solunum sesleri hafiflemistir. Kronik abselerde çomak parmak görülür.

LABARATUVAR BULGULARI:

Hastaligin erken evrelerinde lökositoz vardir.Sedimentasyon hizi artmistir.Infeksiyonun toksik etkisiyle hipokromik anemi görülebilir.

Balgamda bakteriyolojik incelemeler, mikobakteri, patojen mantarlar, parazitler yönünden incelemeler ve sitolojik incelemeler, rutin aerob ve anaerob kültürler yapilir.Transtrakeal aspirasyon biyopsisi veya fiberoptik bronkoskopi ile alinan örnekler anaerob kültür için daha uygundur. S. Aureus, gram (-) basil ve anaerob infeksiyonlarda kan kültürü yararlidir.Plevral sivida aerob ve anaerob kültür özellikle ampiyemde tedaviye baslamadan önce yararlidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası