Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Akciger Absesi


TANIM:

Akciger absesi,akciger parankimasinda degisik etyolojik ve patolojik olaylarla olusan nekroz, süpürasyon ve fibröz doku reaksiyonu ile sinirli patolojik bir olusumdur.

ETYOLOJI:

Akciger absesi hazirlayici bir hastaligin sekonder komplikasyonudur.

Akciger abselerinin %60’i anaerob mikroorganizmalar içeren üst solunum yollari florasinin aspirasyonuyla olusur.Periodontal sepsisli (gingivitis veya piyore) olgularda uygulanan ÜSY operasyonlarinda sik görülür.Aspirasyona neden olan durumlar;

• Alkolizm, diyabet komasi, epilepsi, malnütrisyon, ilaç aliskanligi, sedatif kullanilmasi, hemipleji, nörolojik bozukluklar gibi bilinç kaybina yol açan kosullar.

• Özefageal bozukluk ve nörolojik yetersizlige bagli disfaji.

• Nazogastrik intübasyon, trakeostomi, nazogastrik beslenme tüpleri.

Akciger tümörü, lenfadenopati, mukoid tikaç, yabanci cisimle brons tikanikligi olursa, tikanikligin gerisinde biriken mukus mikroorganizmalarin üremesi için iyi bir ortam olusturur, infeksiyon ve abse gelisir. Brons kistleri, hidatik kist, bronsektazi ve akciger infarktüsü olaya eklenen infeksiyon ile abseye dönüsebilir.

En fazla etken olan mikroorganizmalar;

Anaerob:. Fusobacterium nucleatum, Bacteroides melaninogenicus, B. Intermedius Peptostreptococcus.

Aerob: Streptokoklar,mikroaerofilik streptokoklar,Stphylococcus aureus ve Klebsiella’dir.

S. Aureus ve gram negatif basillere bagli abseler hastane infeksiyonu olup agir tibbi cerrahi kosullarda, direnci düsük, güçsüz olgularda görülür.

Amip absesi hepatik abseden diyafragma yoluyla akcigere direkt yayilma ile olusur.

Nocardia abseleri özellikle kortikosteroid uygulamasina bagli immünsüpresyon sonucu olusur.Özellikle S.aureus, anaerob bakteri ve P. Aureginosa’nin etken oldugu septik emboliler multipl, soliter, periferik yerlesimli hematojen akciger abselerine yol açar. Hematojen abseler çogunlukla intravenöz ilaç uygulanan olgularda görülür.

PATOGENEZ:

Aspirasyon pnömoni ve absesinin gelismesi için akcigerin savunma mekanizmasinin ve vücut direncinin zayiflamasi, fazla miktarda mikroorganizma bulunmasi gerekir.Sag ana bronsun trakea ile daha dar açi yapmasi nedeniyle aspire edilen maddeler daha çok sag akcigere ulasir.7-14 günde hava sivi düzeyi gösteren tipik abse görünümü ortaya çikar.

PATOLOJI:

Patolojik özellikler diger abselerden farkli degildir.Baslangiçtaki solid inflamasyon dokusu erir ve cerahat dolu bir kavite olusur.Kisa sürede çevresinde granülasyon dokusu ve fibrozis geliserek olayin yayilmasi engellenir. Arasira iltihabi materyal bronslar yoluyla disari atilir ve drenaj yeterli olursa abse iyilesir.Drenaji bozuk ve virulan bakterilerin olusturdugu abseler birçok bronsa açilarak diger akciger alanlarina yayilir ve multipl abselere yol açar. Bazen abseyi drene eden bronsta olusan inflamasyon materyali birikir, kollapsa yol açar.Kollabe alan üzerinde plevranin negatif basincinin emici etkisi daha artarak ampiyem olusmasina yol açar. Plevraya yayilim periferik yerlesimli abselerde siktir.Abse büyüdükçe genisleyen granülasyon dokusu plevraya yayilimi önler. Aspirasyon abselerinde plevraya rüptür ender, bronsa rüptür siktir. Ufak abseler büzülür, fibröz skar dokusu içinde kaybolur.Büyük olanlar ayni kalir. Yetersiz drenaj ve yetersiz tedavi sonucu infeksiyonun devam etmesi abseyi kroniklestirir, bal petegi seklinde kistik görünümler ortaya çikar. Birçok olguda tedaviyle bu olusumlar gelismez.

KLINIK BULGULAR:

Abse pnömoni belirtileriyle baslar.Titreme ile ates yükselmesi, halsizlik olur. Sonra öksürük ve giderek artan balgam çikarma eklenir.Anaeroblara bagli abselerde balgam kötü kokulu olur.Bazen absenin bronsa açilmasiyla kusma seklinde bol balgam çikarma olabilir. Balgamda çizgi seklinde kandan, agir öldürücü kanamalara ulasabilen hemoptizi bulunabilir.Yan agrisi olabilir.S. aureus, gram(-) basil ve amip abseleri hizli ve ciddi seyir gösterir.

Fizik bulgular, erken evrede pnömoni bulgularidir. Geç evrede amforik veya kavernöz solunum, plörezi bulgulari, genis abselerde matite alinir. Solunum sesleri hafiflemistir. Kronik abselerde çomak parmak görülür.

LABARATUVAR BULGULARI:

Hastaligin erken evrelerinde lökositoz vardir.Sedimentasyon hizi artmistir.Infeksiyonun toksik etkisiyle hipokromik anemi görülebilir.

Balgamda bakteriyolojik incelemeler, mikobakteri, patojen mantarlar, parazitler yönünden incelemeler ve sitolojik incelemeler, rutin aerob ve anaerob kültürler yapilir.Transtrakeal aspirasyon biyopsisi veya fiberoptik bronkoskopi ile alinan örnekler anaerob kültür için daha uygundur. S. Aureus, gram (-) basil ve anaerob infeksiyonlarda kan kültürü yararlidir.Plevral sivida aerob ve anaerob kültür özellikle ampiyemde tedaviye baslamadan önce yararlidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası