Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Bakteri Hastaliklari


Menenjit

Menenjit beyni saran zarlarin iltihabidir.Bu iltihaba mikroplar neden olur.(Virüsler veya bakteriler).Menenjit geçiren çogu kisi bu hastaliktan tamamiyla kurtulurken, bazen ölümle de sonuçlanabilir.Ya da hastalik sonrasi sakatliklar kalabilir.

Menenjit Belirtileri

.Yüksek ates,

.Bas agrisi,

.Kusma,

.Uyusukluk,

.Isik veya sese karsi hassasiyet,

.Kas agrisi,

.Çocugun altinin bezi degistirilirken bacaklari yukari kaldirildiginda agri olusmasi ve bunun sonucunda aglamasi,

.Ense sertligi.

Menenjit Çesitleri

Bakteriyel Menenjit

Bakteriye menenjitin en önemli nedeni Hib bakterisidir.1993 yilindan itibaren uygulanan asi programi sayesinde Hollanda'da bu hastalik hemen hemen hiç görülmemektedir.

Viral Menenjit

Virüslerin neden oldugu menenjit çesididir.

Orta Kulak Iltihabi (Otitis Media)

Orta kulak iltihabi,kulak zari arkasindaki orta kulak boslugunun iltihabidir.Çocuklarda östaki tüpü eriskindekinden daha kisadir ve bu nedenle mikroplarin burundan orta kulaga ulasmasi daha kolaydir.Bunun sonucunda orta kulakta iltihap sivisi birikir; sivinin yaptigi basinç agriya ve kulak zarinin titresmemesine neden olur.Bu nedenle orta kulak iltihabi sirasinda bir miktar isitme kaybi meydana gelir.Uygun ilaç tedavisi ile bakteriler öldürüldügünde orta kulaktaki sivi da ortadan kalkar ve isitme düzelir. Orta kulak iltihabi,çocukluk çaginin sik görünen bir hastaligidir.Orta kulak iltihabinin tedavisi antibiyotiklerle yapilmaktadir.

Sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda orta kulak iltihabi da siktir.Bu nedenle,çocuk yuvalarinda oldugu gibi kalabalik ortamlara ilk kez girmeye baslayan çocuklarda,özellikle ilk iki yil içinde,soguk alginligi ve kulak problemlerine daha sik rastlanir.

Büyük çocuklar kulakta dolgunluk hissi,agri ve isitme kaybi sikayetlerini ifade edebilirler.Küçük çocuklaeda ise huzursuzluk,uyku bozukluklari veye istahsizlik olabilir.Her yastaki çocukta ates olabilir.Burun akintisi ve öksürük gibi orta kulak iltihabina eslik eden üst solunum enfeksiyonu sikayetleriyle birlikte bulunur.Siddetli orta kulak iltihaplarinda kulak zarinda delinme meydana gelebilir.

Antibiyotiklerle tedavi edilmesine ragmen 2 hafta 2 ay arasinda orta kulakta sivi kalmaya devam edebilir.

Zatürre (Pnömoni)

Bir veya birkaç akciger lobunun iltihaplanmasi seklinde ortaya çikan bir hastaliktir. Iltihaplanmaya virüs,bakteriler veya mantar gibi mikroorganizmalar sebep olmaktadir.Ayrica alkol,uyusturucu maddeler,sigara ve kötü hayat sartlari zatürreye ortam hazirlayan faktörtörlerdir.

Yüksek ates,titreme,kuru öksürük,siddetli bas agrisi zatürre belirtileridir.Ayrica soluk alindigi zaman sirta çivi batiyormus gibi olma ve hemen ardinda öksürük gelme de zatürre belirtilerindendir.

Tedavi edilmeyen zatürre vakalari suur kaybi ve komaya kadar varan agir sonuçlar dogulur.

Zatürreden korunmak için,

.Zararli aliskanliklardan uzak durulmali,

.Düzenli bir hayat yasanmali,

.Temizlige dikkat edilmeli,

.Asi olunmalidir.

Zatürrede en etkili tedavi yöntemi antibiyotiklerdir.Ayrica ates düsürücü ve öksürük kesici ilaçlarda verilmelidir.Tedavi sirasinda yatak istirahati verilmelidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası