Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Metabolizma


Bazal Metabolizma Hizi

Günlük enerji tüketimi, faaliyete , yasa , cinsiyete, agirliga, vücut iriligine ve hormonal duruma bagli olarak kisiler arasinda degisiklikler gösterir.Metabolizma hizi,kisinin son yemegini yedikten en az 12 saat sonra tam dinlenme halinde uzanirken ve özel kosullar altinda alinir. Bu kosullar altinda kalbin çalismasi soluk alip vermek,sinir impulslarinin iletimi vücut sivilarinin ve sicaklik derecesinin sabit tutulmasi için enerji tüketilir. Herhangi bir besin almadan ve kas hareketi yapmadan sadece canliligini korumak için tüketilen enerji miktarina bazal bozunma hizi denir.Genç ve yetiskin bir erkek için bazal metabolizma hizi yaklasik olarak günde 1600 kaloridir, kadinlarinki % 5 kadar daha düsüktür.Baska bir deyisle, ergin insan 24 saat yemek yemeden hareket etmeden yatakta kalacak olursa canliligini koruyabilmesi için 1600 kaloriye gereksinme duyar.Degisik insanlarda binlerce kez bazal metabolizma hizi saptandiktan sonra belli bir yas, cins yada vücut bölgesi için normal bazal metabolizma hizi gösteren tablolar düzenlenmistir.Metabolizma hizi agirlik ve boydan yararlanarak hesaplanabilen vücut yüzeyi ile orantilidir.Normal genç bir insan saatte bir metrekare vücut yüzeyi 40 kalori tüketir.

Kimyasal reaksiyonlarin hizlari sicaklik yükseldikçe arttigi için,vücut sicakliginin bir derece yükselmesi halinde bazal metabolizma yaklasik olarak % 5 oraninda artar.Bu,yüksek atesli hastalarda vücudun kilo kaybetmesi nedenini açiklar.

Bir kisinin bazal metabolizma hizi dogrudan dogruya disari verdigi sicakliktan yararlanarak ölçülebilir.Bu kisi,isi kaybi önlenmis,etrafi su ile çevrili bir odaciga yerlestirilir,odacigin havasinda ve suda artan sicaklik derecesi tayin edilir.Daha basit bir ölçme yöntemi de,kisinin kisa bir zaman araligi içinde tükettigi oksijen miktarini tayin etmektir.Enerjinin salinmasi ve sicaklik üretimi glikoz ve baska besinlerin oksidasyonuna bagli bir is oldugu için,üretilen sicaklik miktari,tüketilen miktarina göre hesaplanabilir.

Enerji gereksinmeleri. Bir insan 24 saat yatakta kalir ve besin alirsa yaklasik olarak 1800 kalori tüketir.Ek olarak tüketilen 200 kalori sindirim kanalinin kaslarinin hareket etmesi, sindi- rim özsuyunun sentezlenmesi ve salgilanmasi, ve sindirim ürünlerinin aktif alani için geçerlidir. Sakin bir hareket geçiren insan bir günde 2500 kalori,agir kas hareketleri yapan insan bir gün- de 6000 ya da daha fazla kalori harcar.Yetiskin çogu aldiklari ve harcadiklari kalori degeri ara- sinda bir denge sagladigi için vücut agirlik- lari yillarca belirgin sekilde sabit kalir.Orta yasli in- sanlarda,bedensel faaliyette bir gerileme oldugu,istahta bir degisme olmadigi için,kilo almaya dogru bir egilim vardir.Gereksinme duyulan enerji miktarindan günde 10 kalori fazla alinmasi bir yilda vücut agirliginin i/2-1 kilo artmasina neden olur.günlük enerji gereksinmesinin üzerin- de kalori alindigi zaman fazlalik vücutta depo edilir.Bunlardan ilk kullanilan karaciger ve kas- larda glikojen halinde depo edilen karbonhidratlardir.Bundan sonra yaglar,yag depolarindan çekilerek enerji saglamak amaciyla metabolize eder.Orta büyüklükte bir erkek yaklasik olarak 9 kilo kadin 11 kilo depo edilmis yaga sahiptir.Depo edilmis yaglardan saglanan enerji hayati 5 ila 7 hafta sürdürmeye yeter.Sonunda hücreler iskelet kaslarindan baslamak ve bundan sonra yürek,iç organlar gelmek üzere ölüme kadar kendi enzimlerini ve yapisal proteinleri metabolize eder.

Hücresel Yakitlar

Karbonhidratlar. Sekerler ve nisasta insanin günlük besini içindeki baslica enerji kaynak- lari olmakla beraber vücut için temel besin maddeleri sayilmaz.Biz,protein ve yag karisimlarin- dan da enerji saglayabiliriz.Karbonhidrat bakimindan zengin olan besin maddeleri genellikle ucuzdur.Bu ekonomik faktör kisinin besinindeki karbonhidrat oraninin tayin eder.Portakalgil- lerdeki sitrik asit,elma ve domateste bulunan malik asit enerji kaynagi olarak kullanilabilir.

Yaglar. Kati ve sivi yaglar sadece karbonhidrat ve proteinlerin iki katindan fazla enerji sagladiklari için degil, bu maddelerden daha düsük oranda su içerdikleri için en yogun besin maddelerinin olarak kabul edilir.Bunlar öteki besinlere göre daha agir sindirilir ve emilir.Bu nedenle insan yag bakimindan zengin bir besin aldiktan sonra,protein ve karbonhidratça zengin bir besinden sonra oldugu kadar çabuk acikmaz.

Yaglar hidrolize edildigi zaman gliserin ve yag asitleri ortaya çikar.Insan bir çok yag asitlerini sentezleyebildigi halde bir yada daha fazla çift bagi bulunan doymamis yag asitlerini sentezleyemez.Temel yag asitlerinde denen bu yag asitlerinin besin içinde bulunmasi zorunlu- dur.Temel yag asitlerine küçük miktarda gereksinme duyuldugu için çesitli besinlerle olasiligi vardir.Bunlarin temel maddeleri oldugu,ancak hayvanlarin bu maddeleri içermeyen saflastiril- mis besinlerle beslenmesinden sonra anlasilmistir.Kati ve sivi yaglar yagda eriyen vitamin kay- nagi olarak ta önemlidir.

Proteinler. Protein bakimindan zengin olan besinler genellikle çok pahali oldugu için ge- nel olarak kisinin besinindeki protein orani kismen onun ekonomik gücü ile tayin edilir.Vücu- dun protein yapi taslarinin tümü devamli olarak parçalandigi ve yenilendigi için,büyüme faali- yeti durmus olan erginlerin besinlerinde belli bir düsük oranda olsa bile devamli olarak protein- lerin bulunmasina gereksinme vardir.Büyümekte olan çocuklar,gebe olanlar ve agir hastaliktan kalkmis olan insanlar besinlerinde fazla oranda protein bulunmasina gereksinme duyar.Saglikli bir yasamin sürdürülmesi için besinlerin içinde ne kadar protein bulunmasi gerektigini söyle- mek güçtür. Çünkü bu miktar,yenen besinlerin çesidine ve besinin içindeki basak maddelerin miktarina göre degisebilir.

Proteinlerin içlerinde bulunan amino asitlerin sayi ve çesidine göre degisiklik gösterir. Vücut hücreleri belli bir tipteki bir proteinin sentezleyecegi zaman, yapisina katilacak olan tüm özgül amino asitlerin hazir olmasi zorunludur.Bir aminoasidin bile bulunmayisi halinde protein yapilmaz.Hayvansal hücreler bazi aminoasitlerin sentezini yapabilir.Fakat hiçbir zaman amino asitlerin tümünü sentezleyemez.Bu gibi aminoasitlere ‘temel aminoasitler’ denir ve besinlerle a- linmasi zorunludur.Temel amino asitlerin protein- lerin sentezlenmesi için öteki aminoasitlere herhangi bir üstün tarafi yoktur.Ancak vücutta sentezleneme- dikleri için besinin içinde bulun- malari zorunludur.Insanlar tarafindan gereksinme duyulan on aminoasit vardir.Bunlarin hepsi- ni yeterli miktarda içeren proteinlere ‘yeterli proteinler’ denir.Süt,et ve yumurta biyolojik baki- mindan yeterli proteinleri içerdigi halde misir tanelerindeki belli basli proteinler iki temel amino asitten yoksundur.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası