Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Sindirim Sistemi


SINDIRIM SISTEMINE GENEL BAKIS

Sindirim sistemi, yaklasik 9 m uzunlugunda olan sindirim kanali, bu kanala sindirim olayiyla ilgili salgilarini akitan “Salgi bezleri” ve dislerden olusmustur. Sindirim kanalinin bölümlerini agizdan baslayarak siralarsak su bölümlerle karsilasiriz:

1) Agiz boslugu
2) Farinks (yutak)
3) Özofagus (yemek borusu)
4) Mide
5) Incebagirsaklar
a) Duodenum (onikiparmak bagirsagi)
b) Jejunum
c) Ileum
6) Kalinbagirsaklar
a) Kolonlar
b) Rektum
c) Anus

Sindirim olayinda çok önemli yardimci islevler üstlenmis olan olusumlari söyle siralayabiliriz: 1) Disler, 2) Tükürük bezleri, 3) Sindirim kanalinin duvarlarinda bulunan salgi bezleri, 4) Karaciger ve pankreas.

ÖZOFAGUS (YEMEK BORUSU): Özofagus, farinks ile mideyi birlestiren, yaklasik olarak 25 cm uzunlugunda önemli bölümü kastan yapilmis tüp biçiminde bir organdir. Özofagusun üst siniri 6. boyun omuru hizasinda, alt siniri da 11. sirt omuru hizasindadir. Özofagus yukaridan asagiya dogru “Boyun bölümü”, “Gögüs boslugu bölümü” ve “Karin boslugu bölümü” olmak üzere üç bölümden olusmustur.

Özofagus, boyun bölümünde nefes borusunun arkasinda, boyun omurlarini önünde bulunur. Tiroit bezinin loplari ve “Arteria karotis komunis” adli atardamarlar, sagda ve solda olmak üzere özofagusun boyun bölümüyle komsuluk ederler. Özofagus gögüs kafesi bosluguna girdiginde önce trakeanin arkasinda yol alir. Buradan asagi dogru inerken, hafifçe sola kayar. Bu sirada, aorta kavisinin saginda sol esas bronsun da arkasinda bulunmaktadir. Asagi indikçe aorta damarinin gögüs bölümünün sagindan, hafifçe soluna geçer. Daha sonra karin bosluguyla gögüs boslugunu birbirinden ayirmakta olan “Diyafragma” adindaki kasi delerek, karin bosluguna geçer. Özofagus, karin boslugu içinde çok kisa bir yol aldiktan sonra midenin giris deligi olarak niteleyecegimiz “Kardia” adli mide deligine geçer. Özofagusun diyafragmadaki delikten geçtigi bölge 10. sirt omuru hazsindadir.

Midenin kardia adli deligine açildigi yer ise 11. sirt omurunun düzeyine uyar.

Özofagusun bazi bölgelerinde darliklar vardir. Bu darliklardan ilki kesici dislerden 15 cm uzaklikta bulunmaktadir. Ikinci darlik özofagusun aorta kavisini çaprazladigi bölgede, kesici dislerden 22.5 cm uzaktadir. Üçüncü darlik kesici dislerden 27.5 cm uzaklikta olup, özofagusun sol esas bronsla çaprazlastigi bölgeye uymaktadir. Dördüncü ve son darlikta kesici dislerden 40 cm uzakta olup, özifagusun diyafragmayi geçtigi bölgeye uymaktadir. Bu darliklarin bilinmesi, özellikle doktorlar için önemlidir. Çünkü gastroskop denilen ve teshis/tedavi amaçlariyla mideye kadar gönderilen bir aletin hortum biçimindeki bölümü, bu darliklardan geçerken biraz zorlanir.

Özofagus kas liflerinden zengin bir dokuya sahiptir. Bu kaslarin ritmik olarak kasilip gevsemeleriyle, yutulan lokmalar özofagus yoluyla mideye tasinirlar. Nitekim bas asagi duran bir insan bile, agzindaki lokmayi yuttugunda özofagus bu ritmik kasilmalarinin yardimiyla lokma mideye kadar tasinir. Sözünü ettigimiz bu ritmik kasilma ve gevseme hareketlerine “Peristaltik hareketler” denir.

Özofagustaki peristaltik hareketleri kisaca söyle anlatabiliriz: Yutulan lokma özofagus bosluna geldiginde, bu bölge kasilir. Bu sirada kasilan bölgenin hemen altindaki bölge gevsektir. Kasilmis olan bölgede özofagus boslugu daralacagindan, içindeki lokmayi bir alttaki gevsek bölgeye iter. Bu kez biraz önce gevsek olan bölüm kasilarak, içindeki lokmayi bir alttaki gevsek bölgeye gönderir. Bu sirada ilk kasilan bölge gevser ve yeni gelecek olan lokmaya hazirlanir. Bu biçimde lokmalar mideye kadar tasinir. Bu olaylarin düzenlenmesinde, özofagus kaslarini kasilmaya yönelten sinir sisteminin çok büyük rolü vardir.

MIDE: Mide, özofagusun sonuyla duodenumun (onikiparmak bagirsagi) baslangici arasindaki baglantiyi saglamaktadir. Sindirim kanalinin en genis bölümü midedir. Yeni dogan bir çocukta midenin kapasitesi 30 mililitre iken bu kapasite ergenlik çaginda 1000 mililitreye kadar çikar.

Midenin iki deligi, iki yüzü ve iki de kenari bulunmaktadir. Midenin ilk deligi mide ile özofagusun agizlastigi noktadadir. Buna “kardia deligi” denir. Kardia deligi 11. sirt omuru hizasindadir. Gögüs ön duvarindan 10 cm derindedir.

Kesici dislerden uzakligi 40 cm kadardir. Özofagusun sol kenari kardia deligi hizasinda midenin sol kenari ile dar bir açi yaparak birlesir. Bu bölüme “kardia çentigi” denir. Kardia çentigi düzeyinin üstünde kalan mide bölümüne “fundus” adi verilir. Midenin diger bölümüne “pilor deligi” denir. Pilor deliginin karin ön duvarindaki izdüsümü vücudunun orta-dikey hattinin 1. omurundan geçen yatay hat kesisme noktasinin 1-2 cm sagindadir. Mide boslugu araciligiyla duodenum bosluguna baglanir, yukarida da kardia deligi araciligiyla özofagus bosluguna baglanmistir.

Genel bir kural olarak, daha dogrusu normal kosullarda besinlerin akisi özofagustan mideye, mideden de duodenuma dogrudur. Ancak bu degismez bir kural degildir. Mideye dogru olan geri akima “regürjitasyon” denir. Bu mideden özofagusa dogru da olabilir. Diger bir anlatimla, sindirim kanlinda besinlerin normal yollarinin tersine olarak, bir bölgeden baska bir bölgeye geri geçmelerine regürjitasyon denir. Bu normal bir olay degildir. Midenin iki kenarinin bulundugunu belirtmistik. Bu kenarlardan biri midenin saginda, digeri de solunda bulunmaktadir. Sagdaki kenara “küçük kenar”, soldakine de “büyük kenar” denir.

Midenin küçük kenari midenin saginda kardia ile pilor delikleri arasinda uzanmaktadir. Küçük kenar, yukaridan asagi dogru bir süre özofagus sag kenariyla ayni dogrultuda devam ettikten sonra, kendi üzerinde saga dogru açilasarak devam eder. Bu açilasmanin en keskin oldugu bölgeye “angular insisura” denir. Midenin solunda bulunan büyük kenar, küçük kenardan 4-5 kat daha uzundur.

Büyük kenar da midenin iki deligi arasinda uzanmaktadir. Üstte, kardia çentigi düzeyinin üstünde kalan büyük kenar bölümü, midenin fundus bölgesine aittir. Büyük kenar “angular insisura”nin hemen karsisina rastlayan bölgede bir sislik gösterir. Bu sislik, midenin “pilor” bölümünün baslangicina uymaktadir. Pilor bölgesi, sagda pilor deligi ile son bulmaktadir. Midenin pilor bölgesi aslinda ikiye ayrilmistir. Bunlardan solda ve “insisura angularis”e daha yakin olanina “antrum” denir. Sagda olanina “pilor kanali” denir. Pilor kanali2-3 cm kadardir. Antrumla pilor kanali arasinda, büyük kenarda bir çöküntü görülür. Bu çöküntü pilor kanaliyla antrum arasindaki siniri çizer ve “sulkus intermedius” adini alir.

Mide bosken duvarlari birbirine deger. Bos durumdaki midenin duvarlarini, durusu geregi üst ve alt olarak adlandirmak gerekir. Oysa mide dolu oldugunda ön duvar “üst”, arka duvar da “alt” duvar olmak üzere durum degistirir. Bu nedenle midenin bu iki durumunu da tanimlayan su terimler daha uygundur: “ön-üst duvar” ve “arka-alt duvar”.

Midenin iç yüzü incelendiginde, mide duvarlarinin mide bosluguna dogru çok sayida kivrimlar biçiminde çikintilar yaptigi görülür. Pilor deliginin çevresinin de pilor kanalinin duvarindan kaynaklanan bir çikintiyla kapandigi görülür. Bu çikinti midenin “pilor sfinkteri”ne baglidir. Pilor sfinkteri midenin bu bölgesinde kaslarin kalinlasarak olusturduklari bir büzgendir.

DUODENUM (ONIKIPARMAK BAGIRSAGI): Incebagirsagin toplam uzunlugu 6-7 m kadardir, ancak bu uzunlugun ilk 25 cm ‘lik bölümü duodenuma aittir. Buna göre duodenum, incebagirsagin en kisa bölümünü olusturmaktadir. Duodenumun “mezenter”i yoktur ve kismen peritonla örtülüdür. Duodenum mideyle jejunum arasindaki baglantiyi saglamaktadir. Genel olarak C harfine benzetebilecegimiz duodenum, pankreas basini çevrelemektedir. Karin ön duvarinda göbekten geçen yatay tasarimsal bir çizgi çizdigimizde, duodenum bu çizginin üstündeki bölgede kalir.

Duodenum üç dirsek yapmaktadir. Bunlardan birincisine “üst fleksura”, ikincisine “alt fleksura”, üçüncüsüne de “dudenojejunal fleksura” denir. Bu dirsekler araciligiyla duodenum, kabaca C’ye benzeyen bir biçim kazanmaktadir. Dirsekler göz önüne alindiginda, duodenum baslica dört bölüme ayrilir. Yaklasik 5 cm uzunlugunda olan ilk bölüm, “pilor deligi” ile “üst fleksura” arasinda uzanmakta ve “üst bölüm” adini almaktadir. Üst bölümün ön yüzü peritonla örtülüyken, arka yüzü peritonsuzdur. “Üst fleksura” bölgesinde, safra kesesi boynu ile duodenum birbiriyle komsudurlar. Duodenumun üst bölümünün ön yüzü karaciger ve safra kesesiyle komsuluk yapmaktadir. Üst bölümün arka yüzü de “vena porta”, “ana safra kanali/koledok” ve “pankreas” ile komsudur. Duodenumun ikinci bölümüne “inen bölüm” denir. 8-10 cm boyunda olan bu bölüm, üst ve alt fleksuralar arasinda uzanmaktadir. Inen bölüm önde karaciger ve transvers kolonla komsudur. Arka yüzü de sag böbrek ve vena kava inferiorla komsudur. Ana safra kanaliyla pankreas kanali, duodenumun inen bölümünün iç yan tarafindaki duvarina egik bir gidisle ayri ayri girdikten sonra, bir süre duvarin içinde yol alirlar. Daha sonra birbirleriyle birleserek tek bir kanal olustururlar.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası