Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Cinsel Yolla Bulasan Hastaliklar


Bu baslik altinda toplanan hastaliklar iki insan arasinda olusan cinsel nitelikli yakin temasla bulasan mikrobik (bakteri ,virüs, parazitlere bagli ) hastaliklardir. Önceleri zührevi hastaliklar olarak anilan bu hastaliklarin bir kismi yanlizca genital bölgede belirtilere neden olurken (kadinda vaginal akinti,erkekte üretradan akinti,her iki cinste genital bölgede ülser gibi) ,diger bir kismi vücudu etkileyen genel belirtilere neden olurlar (frengi, hepatit B, AIDS gibi)

Bu hastaliklarin bir kismi için en önemli bulasma yolu iki insanin cinsel nitelikli yakin temasi (genital sigil,herpes simpleks,vajinit gibi), diger bir kisim hastaliklar cinsel yolla bulasmaya ek olarak kan yoluyla (AIDS ve hepatit B’nin virüs tasiyan kanin nakledilmesiyle bulasmasi gibi ,anneden bebegine henüz dogmadan frengi bulasmasi gibi) ve cinsel iliski disindaki yakin temasla da bulasabilmektedir. (anneden bebegine dogum esnasinda dogum sonrasinda emzirme ve bakim esnasinda bulasan genital sigil ,herpes simpleks ve hepatit B gibi ,aile içi günlük yasam kosullarinin paylasilmasi sonucu bulasan hepatit B gibi)

Bu gruptaki hastaliklarin bulasmasi için heteroseksüel iliski kosul olmadigi gibi , bulasma için gerçek cinsel iliski olmaksizin enfeksiyon tasiyan birinin genital bölgesiyle yakin temas bile hastaligi almak için yeterli olabilmektedir.(genital sigil gibi).Cinsel yoldan bulasan hastaliklar tüm diger bulasici hastaliklar gibi bildirimi zorunlu hastaliklar grubunda yeralirlar.

Asagida anlatilacak hastaliklarin çogu için cinsel iliski disinda da çesitli bulasma yollari mevcuttur bu yüzden bu hastaliklardan birine yakalanan kisinin partnerini ,ya da partnerli hastaliga yakalanan kisiyi sadakatsizlikle itham etmesi haksizlik olabilir. Dahasi cinsel yoldan bulasan hastaliklarda görülen belirtiler baska hastaliklarda da görülebilir ve yanlizca belirtilere dayanarak , tani konmadan karsi tarafi suçlamak anlamsizdir.

Cinsel yolla bulasan bir hastaligi olan kisinin hastaligin varoldugu zaman dilimi içinde iliskide bulundugu kisilere durumu bildirmesi ve bu kisilerin de kontrolden geçmeleri için uyarida bulunmasi ,tedavi bitene kadar ,doktorun belirledigi süre içersinde hiçbir cinsel aktivitede bulunmamasi ya da doktorun izniyle prezervatif koruyuculugu altinda iliskide bulunmasi partner(ler)ine ve topluma karsi en önemli sorumlulugudur.

CINSEL YOLLA BULASAN HASTALIKLAR BASLIGI ALTINDA TOPLANAN HASTALIKLAR

Gonore ve Klamidyalara bagli jinekolojik enfeksiyonlar

Genital ülser hastaliklari

Herpes Simpleks enfeksiyonu

Sifilis (Frengi)

Genital Kondilomlar (Genital Sigiller)

Hepatit B

AIDS

Yumusak Sankr

Lenfogranüloma Venereum

Granuloma Inguinale

Molloskum Kontagiosum

Uyuz ve Bitlenme

Her hastalikta tedavi yöntemleri farkli olmakla beraber ,korunmada ortak yol cinsel es seçiminde titiz olmak ve cinsel birlesme sirasinda kondom(prezervatif=kaput) kullanmak önemlidir.

GONORE (BELSOGUKLUGU)

Neisseria gonrrhea adli bir tür bakterinin neden oldugu gonore en sik rastlanan cinsel yolla bulasan hastaliklardan biridir.Halk arasinda belsoguklugu olarak ta bilinmektedir.Özellikle cinsel yönden aktif gençleri hedef almasi ve tedavi edilmez ise ilerleyerek kisirliga yol açmasindan dolayi oldukça önemlidir.

Düsük sosyoekonomik düzey,çok esli cinsel yasam,cinsel aktivitenin erken yasta baslamasi,hastaligin saklanmasi bazen de hiç belirti vermeden seyretmesi nedeniyle yayilimi oldukça fazladir.Hastalik en sik Güney ve Güneydogu Asya ‘da görülmektedir.Son yillarda Sovyetler Birligi’nin dagilmasindan sonra ortaya çikan Bagimsizliklarini Yeni Kazanmis Devletler de hastaligin giderek arttigi bildirilmektedir

Gonore’nin belirtileri nelerdir?

Gonore kadin hastalarin % 80 inde herhangi bir belirti vermez.Belirti vermeyen kisilerin çogu tedaviden yoksun kalir ve hastaligi bilmeden saglam cinsel eslerine de bulastirirlar.Gonore’nin hasta bir kadindan cinsel esine bir tek iliski ile %20,daha fazla iliski ile % 60-80 bulasma riski ile hasta bir erkekten cinsel esine bir tek iliski ile % 50, daha fazla iliskide % 90 bulasma riski vardir. Cinsel iliski ile kastedilen vajinal, anal ve oral iliskilerdir.

Kadinlarda belirtilerin ortaya çikmasi 1-3 hafta kadar zaman alabilir.Belirti veren kadinlarda ,iliski esnasinda kanama ,vajinadan fena kokulu akinti olabilr.Idrar yaparken yanma ve agri vardir,sik sik az miktarda idrara çikilir.Iki adet arasinda kanama sikayetleri vardir.Ayrica gebe kadinda gonore düsüklere ve erken dogumlara neden olabilir.Dogum sirasinda bebege bulasabilir ve bebegin gözlerinde iki tarafli akinti ile baslayan ,körlüge kadar varabilen Gonore göz hastaligina yol açar. Bu yüzden bütün yeni dogan bebeklerin gözlerine antibiyotikli damla damlatilir.

Erkeklerde belirtilerin ortaya çikmasi ,iliskiden 2-14 gün sonra kendini göstermeye baslar.Önce idrar yolunda sizlama ,ardindan agrili idrar yapma gibi sikayetler ortaya çikar. Ilk olarak süt kivaminda olan akinti daha giderek koyu cerahat görüntüsünü alir.

Gonore’nin anal iliski ile bulasmasi halinde anüs bölgesinde ve diskilama sirasinda rahatsizlik duyulur.

Oral sex de bulasma yolu olabilir. Böyle hallerde bogazda ve bademciklerde kizarma ,iltihaplanma,yutkunurken agri gibi sikayetler görülebilir.

Gonore’nin tanisi çok basittir.Hastalik belirtileri ile gelen kisilerin akintilarindan alinacak bir örnek mikroskop altinda incelenir.Kültürde bakteri üremesiyle ilgili antibiyotik kullanilarak tedavi edilir.Doktorun belirleyecegi bu antibiyotikler ,yine doktorun belirleyecegi doz ve sürede kullanilarak hastaliktan kurtulmak mümkün olmaktadir.Cinsel esinde muayenesi ve gerekirse tedavisi gerekmektedir.Gonoreli hastalar ve cinsel esleri hastalik tam tedavi oluncaya kadar cinsel iliskiden kaçinmalidir.

Doktorlar genellikle gonore tedavisi için Ceftraxone – Cefixime – Ciprofloxacin ve Ofloxacin kullanirlar

Gonore zamaninda ya da etkisiz ve tam tedavi edilmediginde kadinlarda önemli saglik sorunlarina neden olur. Yumurta kanallarinin iltihaplanmasi sonucu kisirlik,dis gebelik gelisebilir.Karnin alt kisminda kronik agri sikayeti olabilirErkek hasta tedavi edilmediginde sperm yollarinda iltihap ve bunun sonucunda kisirlik ortaya çikabilir

Gonoreden nasil korunulur

Cinsel iliskde kondom kullanilmasien önemli koruyucu güvenlik önlemidir.

Cinsel es sayisinin artmasi hastalik bulasma riskinide arttirir

Hastalik belirtisi olmadan da bulasma olabilecegi akildan çikmamalidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası