Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Çalisan Çocuklara Yönelik Rehberlik Hizmetleri


Yrd.Doç. Dr. Nezih VAROL

Ars.Gör.Sibel SONMAZ

Erdogan KARABAYIR


Giris


Çalisan Çocuk, sosyo-ekonomik konumlari geregi esnaf ve sanatkarlar yaninda, sanayii is kolunda, tarim sektöründe, marjinal çalisma alanlarinda maddi kazanç elde etmek ya da meslek edinmek amaciyla üretime katilan, 18 yas ve altindaki kimselerdir.

Çocuklarin çalistirilmasi dünyanin her yerinde varolan bir olgu iken en çok gelismekte olan ülkelerde yaygin olarak görülmektedir. Çocuklarin çalistirilmasinin sebepleri arasinda egitimin de olmasi önemli bir paradokstur. Okul masraflari karsilanamadigi için okuldan ayrilmak zorunda kalan çocuk en önemli hakkindan yararlanamiyor demektir. Egitim, hangi sartlar içinde yasiyorsa yasasin her çocugun sahip olmasi gereken bir haktir. Devletin görevi egitimi, zorunlu hale getirmek ve her çocugun yararlanabilecegi sekilde, aileyi ekonomik olarak sikintiya sokmadan sunmaktir.

Pek çok kültürde çocugun küçük yasta çalisma hayatina sokulmasinda genç yasta sorumluluk kazandirma kaygilari yer almaktadir.2 Oysa ki çocuklara sorumluluk bilincini asilamanin en etkili yollarindan biri de egitimdir. Çocuga sorumluluk kazandirmak için onu egitimden uzaklastirmak kabul edilemez bir durumdur. Burada ayrica sorgulanmasi gereken bir sebep de egitimin etkinligi ve verilis tarzidir. Çünkü DIE verileri, çalisan çocuklarin % 20’ sinin okula ilgi duymama nedeniyle egitimden uzaklastiklarini göstermektedir.


PROBLEM


Çocuklari çalismaya hayatina iten sebepler sadece ekonomik degildir. Yapilan bir çok çalisma bu sebepleri degisik kategoriler altinda toplamistir. Sebep her ne olursa olsun “çocuk isçiligi”, “çalisan çocuklar” bir gerçektir.

Kisa vadede çocuklari çalisma hayatindan uzaklastirmanin mümkün olmadigi kabul edilen bir durumdur. Bu nedenle, en önemli gelisme yillarini çalisma hayati içinde geçiren, bir çok sektör içinde aktif olarak varolan ve bulunduklari sektörün risklerini üzerlerine alan çocuklar için neler yapilmasi gerektigi üzerinde durulmalidir.


AMAÇ


Bu çalisma, egitim hayatindan uzakta olduklari için yararlanamadiklari rehberlik hizmetlerinin, sanayide çalisan çocuklara entegrasyonunu saglamak amaciyla yapilmistir. Formal alanda her türlü çocuk için rehberlik hizmetleri düsünülmüs ve planlanmistir. Okul öncesi, ilk ögretim, orta ögretim, yüksek ögretim ve özel egitime ihtiyaci olan engelli çocuklara çagdas rehberlik sistemi içinde yer verilmistir. Fakat informal hayattaki çalisan çocuklar için böyle bir rehberlik hizmeti planlandigina rastlanmamistir. Böyle bir çalisma ilk olmasi bakimindan önemlidir.

Rehberlik Nedir?

Bireyin yeterlilikleri ve yetenekleriyle en üst düzeyde geliserek gereksinimlerini doyurmasinda, benligine uygun rol kavramlari gelistirmesinde, çevreye uyum saglamasinda, problem çözme, bilgi ve becerisi kazanmasinda, anlamli ve mutlu bir yasam sürdürmesinde, profesyonel kimselerce yapilan bilimsel ve sistematik yardim sürecidir.


Neden Çalisan Çocuklara Rehberlik


Çagdas toplumlarin benimsedigi demokratik yasama biçimi, rehberligi gerektiren kosullarin basinda gelir. Demokratik toplumlarda bireylere, esit egitim firsati taninmistir. Demokrasi her bireye, kendi yetenekleri içinde en iyi sekilde gelisme imkani saglar. Demokraside feda edilebilecek tek bir kisi yoktur. Ancak, bireylerin egitim olanaklarindan yararlanabilmeleri, sosyo-ekonomik durumlarina ve bulunduklari toplumda egitime verilen öneme baglidir. Bireyin toplumda kendisine açik firsatlari görebilmesi ve bunlari degerlendirebilmesi, onun dogru karar verebilmesine baglidir ki, bu kararlarin sorumlulugunu da ancak seçme özgürlügünün bulunmasi durumunda alabilmektedir.

Rehberlik ve psikolojik danisma, bireye karar verme dönemlerinde planli ve sistemli yardimlar saglamaktadir. Dogru kararlar verebilmesi için bazen profesyonel yardima ihtiyaci olan bireyin bu yardimdan da esit olarak faydalanmasi zorunludur.

Genel olarak rehberligin amaci, bireyin gelisimini en iyi sekilde gerçeklestirmesine yardimci olmaktir. Gelisim dogumdan ölüme kadar devam eden sürekli bir durumdur. O halde rehberlik yardimi da sürekli olmalidir. Bu süreçte, her gelisim basamaginda, görevlerin yerine getirilmesinde bireyler, yardima ihtiyaç duyabilirler. Bu bakimdan rehberligi sadece belli yas dönemlerine özgü bir hizmet olarak görmemek, ihtiyaci olan herkese, hangi gelisim döneminde bulunursa bulunsun yardim saglamak gerekir.

Çalisan çocugun dünyasi, ustalari, is arkadaslari ve sanayi çalisanlari ile sinirlidir. Bu sinirlilik, çocugun kendi ilgi ve yeteneklerini tanimasi, dogru kararlar verebilmesi, bu kararlarin sorumlulugunu alabilmesi ve topluma uyumunu kolaylastiracak becerileri kazanmasinda onu akranlarindan geride birakir. Gelisimini tamamlamadan ve yeterli becerileri kazanamadan 10 ile 14 yaslari arasinda çalisma hayatina atilan çocuklar, sadece saglikli bir gelisim sürecinden yoksun kalmakla degil; sosyal, ekonomik, saglik (bedensel, zihinsel, ruhsal) gibi bir çok alanda sorunlar da yasayabilmektedirler. Özellikle gençler ve çocuklar, sorunlarinin çözümünde çevrenin ve yakinlarinin destegine daha fazla ihtiyaç duymaktadirlar. Okula giden çocuklar bu destegi, gerek anne-babalarindan, gerekse okuldan alabilirlerken, çalisma hayatindaki çocuklar böyle bir destekten çogu zaman mahrum kalmaktadirlar. Böylece, zor sartlar içinde çalisan çocuklarin durumu daha da zorlasmaktadir.

Yasamin her döneminde bireyin toplum içindeki rolü ve görevleri degismekte ve yeni kosullara uyabilmek için yeni seyler ögrenmek, yeni beceriler kazanmak zorunlulugu dogmaktadir. Hayatin her döneminde kazanilmasi gereken bu yeni davranis biçimlerine ve aliskanlik sistemlerine gelisim ödevleri denir. Hawighurst’ a göre, gelisim ödevi, insan hayatinin belirli bir zamaninda ortaya çikan öyle bir ödevdir ki, bunun o sirada basarili bir sekilde yapilabilmesi, insani mutlu kilar ve ileride karsilasacagi ödevlerde basarili olmasini kolaylastirir. Basarisizlik ise, toplum tarafindan küçümsenmeye ve daha sonraki ödevlerde güçlükler yasamaya neden olur.

Gelisim ödevlerinde basarili olmada okulun rolü ve önemi yadsinamaz. Yasitlarindan farkli olarak, egitim hayatindan uzaklasip çalisma hayatina atilan ergen, kendine has gelisim ödevlerini yasitlari gibi saglikli bir sekilde gerçeklestiremeyebilir. Çünkü, artik çocuk, gelisim ödevlerini saglikli bir sekilde yerine getirmesini kolaylastiran okulun ve egitimin besleyici ortamindan uzaklasmistir. En önemlisi de çocuktan yetiskinlik ödevleri beklenmektedir.

Ergenlik dönemindeki çalisan çocugun gelisim ödevleri sunlardir:

Bedensel özelliklerini kabul etmek ve bedenini etkili biçimde kullanmak.

Eril ya da disil, bir toplumsal rolü gerçeklestirmek.

Her iki cinsten yasitlariyla, yeni ve daha olgun iliskiler kurmak.

Ana-babadan ve diger yetiskinlerden bagimsiz olmak.

Bir meslege hazirlanmak.

Evlilige ve aile yasamina hazirlanmak.

Toplumsal yasama aktif olarak katilmak ve sorumluluk almak.

Deger olusturmak ve ahlaki ilkeler gelistirmek.

"Rehberlik, bireylerin çesitli alanlarda tatminkar uyum saglamalarinda esas olan tercihleri, planlari ve yorumlari yapmalari için, ihtiyaçlari olan bilgi ve becerileri kazanmalarina yardim eden servislerden olusan bir süreç” olduguna göre çalisan çocuga rehberlik hizmetlerinin verilmesi yadsinamaz bir ihtiyaçtir.

Egitim-ögretim ortaminda bulunan çocuklarin sorunlarini çözmesi ve içinde yasadiklari toplumun özgür ve sorumlu birer üyesi olabilmeleri için, onlara yardimci olacak deneyimler kazandirmak amaciyla bazi programlar olusturulmustur. Bu programlar okullarda, Rehberlik Servisleri yoluyla gerçeklestirilmektedir. Rehberlik servislerinin bireyde gerçeklestirmeye çalistigi amaçlar su sekilde özetlenebilir:

1) Kendini tanimasi,

2) Çevrede kendine açik olan firsatlari ögrenmesi,

3) Gizilgüçlerini gelistirmesi,

4) Çevresine uyum saglamasi,.

Ayni hizmetlerin, daha ciddi sorunlarla ve risklerle mücadele eden çalisan çocuklara da verilmesi gereklidir.


ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası