Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Saglik ve Reklam


Yrd.Doç. Dr. Nezih VAROL


ÖZET


Son yillarda özel saglik kurum ve kuruluslari sayisi hizla artmistir. Sayisal artis nedeniyle, kendilerini tanitmak ve kazançlarini artirmak gibi bir problem gündeme gelmektedir. Saglik mevzuatinda tanitimin sinirlari belirlenmistir. Bu sinirin disina çikilmasi yasanin ihlali anlamina gelir. Saglik mevzuatindaki tanitimla ilgili maddeler haksiz rekabeti önlemeye çalisan maddeler olup, ayni zamanda saglik alanini diger ticari kuruluslardan ayirmaktadir.

Haksiz rekabete ve etik ihlallere neden olan mevzuat disi reklamlar, Türk Tabipler Birligi ve bagli Tabip Odalariyla saglik müdürlükleri tarafindan izlenmekte ve reklami verenler hakkinda gerekli yasal islem yapilmaktadir. Mayis 1998-Subat 2000 tarihleri arasinda, Istanbul Tabip Odasi tarafindan 208 reklam dosyasinin isleme konmus olmasi olayin ciddiyetini ortaya koymaktadir.

Saglik alaninda çalisanlarin; ilgili yasalari bilmeleri, saglikli bir saglik ortami için bu yasalara uymalari ve uymayanlarin da takipçisi olmayi görev bilmeleri gerekmektedir.


Kamu sektörü saglik kuruluslarinin; sayisal ve kapasite olarak yetersizligi, hizmetin kalitesinin beklentinin altinda olmasi, gerekli olan destegin verilmemesi nedeniyle her geçen gün kötüye gitmesi sonucu, son yillarda özel saglik kurum ve kurulusu sayisinda hizli bir artma olmustur. Bu sayisal artis, kendilerini tanitmak ve kazançlarini arttirmak gibi sorunlari beraberinde getirmistir. Bunun içinde saglik mevzuati ile ters düsen basta tanitim ihlalleri, asgari ücret ihlalleri ve promasyon olmak üzere hiçte etik olmayan yollara basvurmaktadirlar. Oysa saglik mevzuati, saglik alanini diger ticari kuruluslardan ayirmakta, saglikta reklama sinirlama getirmekte ve haksiz rekabeti önlemeye çalisan maddeler içermektedir.

Saglik kurum ve kuruluslarindaki bu artis; reklam sektörü tarafindan iyi bir pazar olarak görülürken, saglik sektörü de reklam sektörünü kendilerinin çikis noktasi olarak görmektedir. Dogal sonuç olarak; TV, gazete, dergi gibi medya kuruluslari ile binalarla sokaklardaki büyük bez afislerde ve el ilanlarinda saglik kurum ve kuruluslarinin çesitli sekillerdeki reklamlari görülmektedir. Reklamlarin yarattigi haksiz rekabet, yasal sinirlar içinde hareket eden kisi, kurum ve kuruluslari hak etmedikleri sekilde cezalandirmaktadir. Diger yandan hasta ve hasta yakinlarinin, özgür iradeleri ile karar verme haklari ellerinden alinmaktadir (Gülhan., 1999, 2000). Herkes için esit, ulasilabilir, sürekli olmasi gereken saglik hizmetine ekonomik nedenlerden dolayi ulasamayan hastalar içinde adalet ilkesi zedelenmektedir.

Haksiz rekabet yaratan ve etik ihlallere neden olan mevzuat disi reklamlar konusunda, TTB ve bagli tabip odalariyla saglik müdürlükleri ve bagli saglik gurup baskanliklari gerekli yasal islemleri baslatmaktadirlar. Tabip odalari; kisi veya kurumlardan gelen sikayetler, resmi kurumlarin basvurusu ve kendisinin tespit ettigi reklamlari degerlendirmeye alir. Degerlendirme sonucuna göre islem devam eder. Saglik müdürlükleri ve bagli gurup baskanliklari da, tespit ettikleri mevzuat disi reklamlari yapanlar için savciliga suç duyurusunda bulunabilecekleri gibi, bölge tabip odasina da bildirimde bulunabilirler.

5.5.1998 ile 28.2.2000 tarihleri arasinda Istanbul Tabip Odasi Hekimlik Uygulamalari Bürosu tarafindan 208 reklam dosyasi isleme konmustur.


ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası