Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

5237 Sayili Türk Ceza Kanunu ve Saglik Hukuku


ÖZET

Saglik hizmetinin sunumunu yapan kisiler ile hizmeti alan kisiler arasinda eskiden çok fazla uyusmazlik çikmiyordu.Olumsuz sonuçlanan durumlarda “takdir-i ilahi” deniliyordu. ,Ancak globallesen dünya ve bilisim çagi bireylerin olaylari sorgulamasina, haklarini aramasina neden oldu.Böylece ülkemizde de saglik çalisanlarinin yaptiklari islerden dolayi sorusturulmasi talepleri artti.,Bu sorusturmalarda mevcut kanunlarin, hukuk ve tip etigi bilimlerinin yardimiyla olaylara uygulanmasi; saglik hizmetinin sunumuyla ilgili uyusmazliklarin tespit ve çözümünü içeren bir bilimin yada kanunun olmamasi gerçegini ortaya çikardi.

Ülkemizde henüz hukuk fakültelerinde yada tip fakültelerinde anabilim dali olarak yerini almamis olan saglik hukukunun, genel bilgiler ve mevcut kanunlar çerçevesinde tanimini yaparsak; SAGLIK HUKUKU, ”Saglik hizmetini sunan gerçek kisiler, tüzel kisiler ve hizmet sunan kisileri denetlemekle görevli,sorumlu en üst düzey kurum olan devlet ile bu hizmetin sunumundan faydalanan kisiler arasinda, hizmetin sunumuyla ilgili olarak ortaya çikabilecek hukuki uyusmazliklarin tespiti ve çözüm yollarini içeren bilim dalidir.” Saglik hukukunun gelismesiyle uyusmazliklar azalacak ve hak arama süreci daha kisa, daha sancisiz olacaktir.

01.06.2005 tarihinde yürürlüge giren 5237 Sayili Türk Ceza Kanunu’yla saglik kurum ve çalisanlarinin sorululugu artmistir. Yeni Ceza Kanunu ile getirilen yenilik ve degisikliklerin saglik hukukuna yansimasi,saglik mevzuatimizdaki diger kanun ve düzenlemelerle iliskisi irdelenirse oldukça agir sorumluluklar geldigi görülür.Saglik çalisanina daha önce hep meslek ve sanatta acemilikten yani taksirle islenebilen suçlardan dava açilirken artik kasten islenen suçlardan da dava açilabilecektir.Çünkü 5237 Sayili Türk Ceza Kanunu’yla kastin bir çesidi olan “olasi kast” terimi getirilmistir.Olasi kast,failin istemedigi neticenin meydana gelebilecegini öngörmesi ama engel olmamasi,kabullenmesi halidir.Kasten islenebilen suçlarin olasi kastla islendiginin tespiti cezada indirim sebebidir.Çünkü: fail bilerek ve isteyerek(dogrudan kastla) degil,istemedigi sonucun gerçeklesebilecegini öngörerek(olasi kastla) hareket eder.

5237 Sayili Ceza Kanununda saglik çalisaninin en çok muhatap olacagi diger suçlar ise taksirle müessir fiil ve adam öldürmedir.Çünkü saglik çalisaninin gerek tibbi müdahaleden gerekse diger saglik hizmetlerinden dolayi verdigi zararlarin çogu, dikkat ve özen eksikliginden kaynaklanir.Yeni kanunumuzla bilinçli taksir terimi getirilmistir.Yani failin istemedigi neticenin olusacagini öngörmesi ama olusmayacagina inanarak engel olmamasi halidir.Bu halde cezada artirim sebebidir.

5237 Sayili Kanun’da saglik çalisanini ve saglik hukukunu ilgilendiren bir çok detay vardir.

Sonuç olarak :

Saglik hukuku dersleri kapsamli olarak saglik egitimi veren bütün okullarda okutulmalidir ki; saglik çalisanlari haklarini,borçlarini,sorumluluklarini,olaylar karsisinda davranis sekillerini ve mesleklerini icra ederken hukuki uyusmazlik çikmamasi için alinmasi gereken önlemleri bilsinler.Ayrica saglik kurum ve kuruluslarinin yöneticileri,sorumlu müdürlerinin de saglik mevzuati ve saglik hukuku konularina hakim olmalari hem kurum sorumlulugu hem sahsi sorumluluklari açisindan önemlidir

Ayrica 5237 Sayili Kanun’un yürürlüge girmesiyle artik saglik çalisani ve saglik kurumlari yöneticileri daha dikkatli olmali, haklarini,yükümlülüklerini bilmeli ve bilerek hareket etmelidir.Nitekim hafif bir ihmal olarak düsünülen olaylarda bile agirlastirilmis müeyyidelerle karsi karsiya kalinabilir.Kayitlar çok iyi ve düzenli tutulmali, hastalarin aydinlatilmis onamlari usulüne uygun olarak alinmadan üzerlerinde tibbi islem yapilmamali,ehil personel çalistirmaya,bilgi ve tecrübelerini gelistirmeye,eksik malzeme ve cihaz bulundurmamaya dikkat edilmelidir.

Av.Halide ŞAVAŞ
Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Uzmanı
E-mail : halidesavas@gmail.com
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası