Bu İçeriği Paylaş
13 Ekim 2013 Pazar

YDÜ hastanesi’nden meme kanseri taraması ile bilinclendirmeye katkı!

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle, KKTC’de meme kanseri konusunda bilinçlendirmeye yönelik olarak özel tarama programı başlattı.


Türkiye ve Kıbrıs’ta en geniş olanaklara sahip kanser teşhis ve tedavi merkezi olan YDÜ Hastanesi, kurulduğu günden bu yana sürdürdüğü check-up kampanyaları ve tarama programlarına tüm hızıyla devam ediyor. Son teknolojiyle donatılan ve mesleğinde uzman doktorlar tarafından tam teşekküllü tedavi imkanı sağlayan hastanenin gerçekleştirdiği tarama programları sayesinde, kanser vakalarında erken teşhisin de arttığı gözlemlendi. 

İhtiyacı olan her vatandaşı yüksek standartta sağlık hizmetiyle buluşturmak için kurulan YDÜ Hastanesi, meme kanseri bilincinin gelişmesine yönelik çalışmalara da katkıda bulunuyor.  Meme kanseri bilincinin gelişmesine yönelik olarak başlatılan özel tarama programıyla ilgili YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen; meme kanserinin tüm dünyada, kadınlarda görülen kanser türlerinin başında geldiğini belirtti.

Erken teşhisin oldukça önem taşıdığı ve hayat kurtardığı kanser hastalığı için, YDÜ Hastanesi; Ekim ayı boyunca 40 yaş altı ve 40 yaş üstü meme kanseri taramalarının 125 TL’ye yapılacağı açıklayarak, meme kanseri bilincinin gelişmesine destek verdi. Paket; 40 yaş altı kişiler için ultrasound ile doktor muayenesini, 40 yaş üstü kişiler için ise, mamografi ile doktor muayenesini kapsıyor.

Meme kanseri konusunda toplumsal bilinci arttırmak ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne destek olmak amacıyla yapılan tarama programından faydalanabilmek için; Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nden 5 TL’lik yardım makbuzu alarak, hastaneye ibraz etmek yeterli.

Meme kanserinde erken tanı için atılacak adımların başında kendi kendini muayenenin geldiğini belirten Dr. Erkmen, kadınların kendi vücutlarını tanımaları gerektiğini de vurguladı. Bayanların, 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine muayene yapması gerektiğini, bu muayeneler sayesinde meme kanserlerinin yüzde 90 oranında teşhis edildiğini ve 2-3 yılda bir de doktor muayenesinin yaptırması gerektiğini belirtti. 40 yaşından itibaren de her yıl hekim muayenesinin yaptırılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Erkmen, erken evrede yakalanan meme kanserlerinin tedavisinde yüzde 90’a yakın bir başarıya ulaşma şansının bulunduğunu vurguladı. 

 

 
Bu içerik 3301 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..