Bu İçeriği Paylaş
16 Mart 2015 Pazartesi

Midenin korkulu rüyası; Reflü…

Günümüzde pek çok kişi yemek sonrası ekşime, yanma gibi çeşitli mide sıkıntıları ile karşı karşıya kalır. Bu durum çoğu zaman kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer…


Ancak bazı kişilerde oldukça rahatsız edici ve sık sık oluşan bir hastalık haline gelir. Geçmeyen bu belirtilerin midenin en büyük düşmanlarından reflü hastalığı olabileceğine dikkat çeken Özel Medline Aydın Hastanesi Gastroentereloji Uzmanı Dr. Ziya Öztürk, konuyla ilgili bilgilendiriyor.
 
Reflü rahatsızlığı, midede bulunan yüksek asitli içeriğin yemek borusu ile mide arasındaki yoldan yukarı doğru kaçarak yemek borusuna ve boğaza gelmesidir. Yenilen besinlerin bu ara yoldan yukarı doğru kaçması boğazı tahriş ederek kişiye rahatsızlık verir. Günümüzde yetişkinlerin %20’sinde reflü hastalığı görülür.
 
Reflü hastalığı neden yaşanır?
 
Reflü oluşumuna neden olan bazı faktörler vardır. Bunlar; mide ve yemek borusu arasındaki geçiş bölgesindeki kasların zayıf ve gevşemiş olması, şişmanlık ve gebelik gibi karın basıncını arttıran durumlar, aşırı yağlı yiyeceklerin sıklıkla tüketimi, çok fazla yemek yiyerek mide sınırlarını zorlama ve mide fıtığı gibi nedenlerdir.
 
Reflünün belirtileri nelerdir?
 
Reflü rahatsızlığının en büyük belirtisi göğüs bölgesinde şiddetli yanma hissedilmesidir. Kalp ağrısı gibi hissedilen bu şiddetli ağrının zaman zaman kişiyi yanlış uzmana başvurmaya götürdüğünü belirten Özel Medline Aydın Hastanesi Gastroentereloji Uzmanı Dr. Ziya Öztürk: ‘‘Kalp ağrısı ile karıştırılan bu reflüden kaynaklı göğüs ağrısı kişiyi uykusundan uyandıracak düzeyde yoğun yaşanır. Bu ağrıya ek olarak kişinin sürekli ağzından ekşimsi bir tat gelmesi, karnında şişlik hissetmesi, öksürük, ağız kokusu, ses kısılması, gıcık ve gaz gibi belirtiler de görülür’’ dedi.
 
Reflünün tedavisi mümkün…
 
Reflü rahatsızlığı tanısı konulduktan sonra tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Reflü tedavisinde ilaçlı tedavi ve cerrahi tedavi olmak üzere 2 seçenek vardır. Bu tedavilerin yanı sıra kişi, beslenme düzenine de dikkat etmelidir. Hasta çok ağır veya fazla yemeklerden kaçınmalı, hızlı yemek yememeli ve yemek borusunu rahatsız edecek asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.
 

 
Bu içerik 29937 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..