Bu İçeriği Paylaş
13 Ekim 2013 Pazar

Bayramı sağlıklı geçirmenin 10 yolu

Kurban bayramına yaklaştığımız bu günlerde herkesi özenle hazırlanan bayram sofraları ve ikramlarının heyecanı sardı. Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, “Bu dönemde artan et ve tatlı tüketimi beslenme düzenimizi olumsuz ol


 Tabağınızda mükemmel dengeyi oluşturun
 
1- Güne kahvaltı etmeden başlamayın. Bayramla birlikte zenginleşecek kahvaltı sofrasından her grup besin öğesini içeren, hafif yiyecekleri tercih edin.
 
2- Öğünleriniz sayıca fazla miktar olarak az olsun.
 
3- Ana öğünlerinde tabağınıza koyduğunuz et ve sebze miktarına özen gösterirken salatanın baş köşede olmasına dikkat edin.
 
4- Et tüketimine ağırlık vermeden gün içinde tüm besin gruplarından (süt-yoğurt-et-sebze-meyve-tahıllar vb) yeterli ve dengeli miktarlarda aldığınızdan emin olun.
 
5- Kızartma, kavurma, hamur işleri gibi kalorisi yüksek ve sindirim sistemini zorlayabilecek besinler yerine daha hafif ve pişirme yöntemi haşlama veya kendi suyunda olan besinleri tercih etmek olası sağlık problemlerinden en az düzeyde etkilenmeyi sağlayacaktır.
 
6- Etlerin hepsi hemen tüketilemeyeceğinden saklama koşullarına mutlaka dikkat edin.
 
7- Bayram ziyaretlerinin vazgeçilmez ikramı olan tatlılardan en hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
 
8- Kahve ve çay yerine bitki veya meyve çaylarına yönelin.
 
9- Diyabet, kronik böbrek ve tansiyon hastasıysanız diyetinize uygun yiyecekleri tercih edin.
 
10- Kısa mesafedeki bayram ziyaretlerine araba yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin.
 

 
Bu içerik 3450 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..