Bu İçeriği Paylaş
6 Ekim 2013 Pazar

Sağlıklı çocukların sırrı süt ve süt ürünleri tüketmek!

Süt çok sayıda besin öğelerini bileşiminde bulundurulması nedeniyle insan yaşamının her evresinde tüketilmesi gereken temel besinlerin başında yer alıyor. İlk günlerinde annelerinin sütüyle beslenen bebeklere, daha sonraları hem anne sütü hem de h


 Çocukluk döneminin ilk birkaç yılının, bir çocuğun gelecekteki sağlıklılığı üzerinde hayati bir önemi vardır. Sütte bulunan galaktoz beyin ve sinir dokularının oluşumu da rol oynar. Laktoz vücudumuzun kalsiyum ve fosfordan daha iyi yararlanmasını sağlar bu nedenle özellikle bebeklerin kuvvetli kemik ve diş, sıkı kas ve sağlıklı doku oluşumunda faydalıdır.
 
Süt, memeden kesilen çocuğun gıdasının önemli bir parçası olmaya devam eder. Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan'ın verdiği bilgiye göre iki yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmelidir. Çünkü sütteki yağın sağlayacağı enerji ve vitamin A’ ya ihtiyaçları vardır. 2 yaşından sonra daha çeşitli gıdalarla beslenmeye başladıklarından diyetlerine yavaş  yavaş yarım yağlı süt eklenebilir.
 
Bunları biliyor muydunuz?
 
Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan'ın verdiği bilgiye göre günde  bir bardak süt tüketen   6 yaşında bir çocuk ihtiyacı olan;
 
                    Protein’in % 35’ini
                    A Vitaminin % 9’unu
                    Enerjinin % 6’sını
                    B1 Vitaminin %11’ini
                    Fosfor’un % 55’ini
                    B2 Vitaminin %44’ünü
                    Magnezyumun % 18’ini
                    Kalsiyumun % 52’sini
                    B6 Vitamininin % 13’ünü
                    B12 Vitamininin % 98’ini
                    İyotun % 30’unu
                    Niasin’in % 16’sını
                    Potasyumun % 30’unu karşılıyor. 

 
Bu içerik 3295 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..