Bu İçeriği Paylaş
5 Mayıs 2014 Pazartesi

Obezite Cerrahisi Nedir?

Dr. Turul Demirel obezite cerrahisi hakkında bilgi verdi. Vücut kitle indeksi yani BMI'sı 30'un üzerinde olan bir kişi, tedavi edilmesi gereken şişmanlığa sahip kabul edilirken, vücut kitle indeksi 35-40'ın üzerinde olan hastalar için ise morbid obez


Dr. Turul Demirel obezite cerrahisi hakkında bilgi verdi.
 
Hastalık düzeyinde şişmanlık yani bir diğer ismiyle morbid obezite, hayat tarzının değişmesi ve tüketilen yiyeceklerde gittikçe çoğalan sağlığa zararlı maddeler sebebi ile gittikçe yaygınlaşmakta, önemli bir sorun haline gelmeye başlamaktadır. Dünya sağlık örgütünün (WHO) bilgileri ışığında Dünya çapında neredeyse 1 milyar insan tedavi edilmesi gereken şişmanlık, yani obeziteden müstariptir. Diğer bir deyişle, bu insanların vücut kitle indeksleri 25'in üzerindedir. Yine WHO'nun verileri ışığında Dünya çapında neredeyse 300 milyon obezite hastalığına sahiğ insan yaşamakta ve bu insanların neredeyse 200 obezitenin yol açtığı hastalıklar sebebiyle ciddi bir yaşam mücadelesi vermektedir.
 
Laparoskopik Obezite Cerrahisi
 
Laparoskopik yöntemde cerrahlar trokarlar yani ,hortuma benzeyen minik cerrahi aletler yardımıyla karın boşluğuna erişebilmek için 5mm ila 10 mm arasında değişen minik kesiler yapmaktadır. Laparoskop küçük bir video kameraya bağlıdır. Laparoskop, trokar içine yerleştirilir. Alınan görüntü bir ekrana yansıtır ve uzmana mide ve diğer iç organların büyütülmüş görüntüsünü verir. Obezite cerrahisi operasyonunu gerçekleştirmek için spesifik cerrahi aletlerin kullanılması için 5 ila 6 küçük kesi yapılır ve trokarlar yerleştirilir. Bütün operasyon karın içi boşluğu karbondioksit (CO2) gazıyla şişirildikten sonra karın içerisinde uygulanır. Obezite cerrahisi tamamlandığında ise gaz dışarı çıkarılır.
 
Obezite cerrahisi sonrasında kişiyi neler bekler?
 
Kilo kaybı: kilo kaybında erişilen başarı oranı gastroplasti ya da mide bandı uygulamasına göre gastrik bypass ameliyatında biraz daha fazladır. Fakat,bütün yöntemler iyi ila mükemmel neticeler vermiştir. Birden fazla bildirge 1 senenin ardından mide bandı ve dikey bantlı gastroplasti için %40-50 ve gastrik bypass için %65-70 kilo verme oranını sunar. Malabzorpsiyon operasyonları çoğunlukla 1 sene ardından yaklaşık %70-80 kilo kaybını sağlayabilmektedir. Kilo kaybı çoğunlukla bütün operasyonlarda cerrahi müdahaleyi takiben 18-24 ay süreyle devam etmektedir. Operasyondan sonraki neredeyse 2 ila 5 yıl içinde kısmı de olsa kilo alınması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Obezite cerrahisi; obezite ve morbid obezitenin yol açtığı, uyku apnesi, diyabet, yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol seviyesi gibi rahatsızlıkları da neredeyse tamamen iyileştirmektedir. Birçok hasta obezite cerrahisinin ardından psikolojik durumunda ve psikososyal işleverinin diğer özelliklerinde iyileşme olduğunu belirtmektedir. Laparoskopik yöntem, açık ameliyata benzer şekilde uygulandığından uzun vadeli neticeleri benzer oranda başarılı sonuçlar verir.
 

 
Bu içerik 4818 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..