Bu İçeriği Paylaş
17 Haziran 2015 Çarşamba

Tüketilen bazı besinler diş çürüklerini önlüyor

Dişlerimizi çürüklerden korumanın yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor. Sağlıksız besinler tüketmek ağızda diş ve diş eti hastalıklarının oluşmasına neden oluyor.


Ağızda oluşan asit miktarı etkisi yemek sonrasında da devam ettiği için sağlıksız besinler sadece yendikleri zaman değil yemek sonrasında da dişlere zarar vermeye devam ediyor.
 
 
Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, diş ipi kullanma alışkanlığı edinmenin ve dişleri fırçalamanın yanı sıra bazı besinlerin çürük oluşumunu önlediğini belirtti.
 
Peynir, süt, havuç ve elmanın çürüklere karşı kalkan görevi üstlendiğini belirten Kışlaoğlu, çürük oluşumunu engelleyen besinlerle ilgili açıklamada bulundu.
 
Peynir Tüketin
 
Peynirin yapısındaki kalsiyum fosfat ve peptitlerle ağızdaki asit miktarını azaltarak dişin yapısını güçlendirdiğini belirten Kışlaoğlu peynirin tükürük akışını uyararak asit ortamını azalttığını ve mekanik temizliğe yardımcı olduğunu vurguladı.
 
Süt için
 
Sütün, içerdiği kazein, kalsiyum, iyonize kalsiyum, fosfat iyonları, yağ ve vitaminlerle diş çürüklerini engellediğini belirten Kışlaoğlu, süte katılan şekerin çürük riskini arttırdığına dikkat çekti. Tannik asit içeren yer fıstığı, fosfat ve kakaonun da ağız sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu ifade ediyor. Kışlaoğlu fosfat içeren sakızların da tükürük akışını hızlandırarak plak birikimini azaltıp çürük oluşumunu engellediğini söyledi.
 
Kahve yerine su ve süt
 
Ofis çalışanlarının gün içerisinde kahve, çay ve ufak atıştırmalar gibi ağız sağlığını olumsuz etkileyen alışkanlıklara sahip olduğuna dikkat çeken Kışlaoğlu, bu içeceklerin şekersiz tüketilmesini tavsiye etti. Bu alışkanlıkların ağızda asit salgılayan bakterileri aktif hale getirerek diş çürümelerine yol açtığını belirten Kışlaoğlu, çay ve kahvenin yerine su ve süt tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunu sözlerine ekledi.
 
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı
Çağdaş Kışlaoğlu
 

 
Bu içerik 3534 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..