Bu İçeriği Paylaş
25 Mayıs 2014 Pazar

İşiniz dişinize dokunuyor olabilir.

Bazı meslekler periodontal hastalıklara (dişeti hastalıklarına) yol açabiliyor. Diş Hekimi Göknur Gözen de, kişilerin icra ettikleri işlerin şeklinin ve içeriğinin dişlerine olumsuz etki edebileceğini belirtiyor.


 Dişeti hastalıklarının oluşmasında en önemli etkenlerden birisinin ağız kuruluğu olduğunu belirten Göknur Gözen, bu durumun bazı meslek sahiplerinde daha fazla görülebileceğini hatırlattı.
 
"Nefesli müzik aleti çalan müzisyenlerin dişlerinin ve dudaklarının sürekli aralık olması; marangoz ve kunduracıların dişlerinin arasında çivi gibi malzemeler bulundurması; fırın ve ateşli ocak karşısında çalışan kişilerin sıcak karşısında ağızlarının kuruması dişetlerini olumsuz etkiliyor." diyen Gözen, işin stres ve yoğunluk seviyesinin de ağız sağlığına etki edebildiğini belirtiyor.
 
Stresli İşler, Sağlıksız Dişler Yaratıyor…
 
Diş Hekimi Göknur Gözen, stresli iş ortamlarının da diş ve dişetlerine olumsuz etkileri olduğundan bahsetti.
 
Özellikle son yıllarda birçok hastalığın stres nedeni ile ortaya çıktığını hatırlatan Gözen, psikosomatik durumlar oluştuğunda, kişiler heyecanlandığında veya sinirlendiğinde farkında olmadan dişlerini sıktığını söylüyor. Bu durum da okluzal baskılar nedeniyle periodontal dokularda (dişetlerinde) zarara yol açıyor.
 
Yoğun Çalışmak Yemeği Unutturuyorsa, Dişi de Kaybettirebilir…
 
Yoğun çalışma ortamlarında geçiştirilen öğünlerin de diş ve dişetlerinde sorunlara yol açabildiğini belirten Göknur Gözen, "çalışmam gerekiyor diyerek beslenmenizi geciktirmeyin" diyor.
 
Beslenmeyi aksatman ya da iyi düzenlenmemiş bir diyetle beslenen kişilerde periodonsiyumun yapı bakımından zayıfladığını söyleyen Gözen, dişetlerinin bu durumlarda yıpranmaya, harap olmaya başladığını söylüyor.
 

 
Bu içerik 3655 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..